آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۸۷

 • فرمول تکثیر رونق در صنایع استراتژیک

  دنیای اقتصاد: گردهمایی این روزهای فعالان صنعت پوشاک در کنار طرح چالش‌های این صنعت استراتژیک به محلی برای رساندن صدای بخش خصوصی به گوش مسوولان تبدیل شد؛ به‌طوری که به اعتقاد فعالان بخش خصوصی محیط نامناسب کسب و کار در کشور موجب شده تا در کنار صنعت پوشاک انتظار برای رونق سایر صنایع نیز وجود نداشته باشد و از سوی دیگر امکان رقابت با سایر کشورها در بخش صنعت از فعالان این بخش گرفته شود.
 • تنش آبی هنوز پابرجاست

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهور با وجود بارندگی‌های خوب اخیر معتقد است مدیریت مصرف آب همچنان باید در دستورکار قرار گیرد؛ چراکه به اعتقاد اسحاق جهانگیری هنوز کشور از تنش آبی عبور نکرده است. این در حالی است که با وجود اینکه ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در تمامی حوضه‌های اصلی آبریز کشور رشد بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل و مدت مشابه درازمدت رخ داده است، اما طبق اعلام رسمی وزارت نیرو ۹۶ سد بزرگ کشور کمتر از ۴۰ درصد ذخیره آب دارند. ‌
 • تصویر تابستانه تحولات معدن

  دنیای اقتصاد: حوزه معادن و صنایع معدنی در سه‌ماه دوم امسال در سطح بین‌المللی و داخلی تحولات متعددی را تجربه کرده است. در سطح جهانی، جنگ اقتصادی میان قدرت‌های بزرگ دنیا موجب ایجاد تنش و تلاطم در بازار محصولات معدنی و فلزی شد.
 • فضای نمایشگاهی برای تعامل فعالان فولاد

  دنیای اقتصاد: نمایشگاه به‌عنوان بهترین فضا برای معرفی و ارائه محصولات و خدمات است. حتی با ظهور عصر تکنولوژی و ارتباطات آنلاین هنوز هم این نمایشگاه‌ها هستند که بیشترین تاثیر را در پرورش روابط کسب‌ و‌کار سودآور دارند.
 • جدال برای بازگشت ارز صادرکنندگان

  دنیای اقتصاد: جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در حالی با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد که موضوع ارزهای صادراتی یکی از محورهای محل اختلاف در این نشست بود.
 • عامل رشد تورم مقررات

  دنیای اقتصاد: چرا موتور تولید مجوزها در ایران خاموش نمی‌شود؟ ارزیابی‌ها حاکی از این است مقررات‌گذاری غیرشفاف و غیرصریح در سال‌های گذشته از یکسو و قابل‌تفسیر بودن آنها از سوی دیگر، باعث شده هر بار مقرراتی جدید وضع شود تا مقررات قبلی را تعریف کند. همین موضوع باعث شده که اکثر این مقررات یا قابلیت اجرا نداشته باشند یا در سایه اجرای آنها زمینه برای وقوع فساد، توزیع رانت و شکل‌گیری امضاهای طلایی مهیا شود. ارزیابی هیات مقررات‌زدایی و تسهیل مجوزهای کسب‌وکار نیز نشان می‌دهد که روش‌ها و فرآیندهای غلط جزو ذات ساختار اداری کشور شده است.
 • تحولات تجاری ایران و عمان

  دنیای اقتصاد: بررسی آخرین تحولات در مناسبات تجاری - اقتصادی میان ایران و عمان نشان‌دهنده توسعه روابط زیرساختی و تجاری، میان این دو شریک منطقه‌ای است. «افزایش حجم مبادلات تجاری درهفت ماهه سال‌جاری» و از «سر گرفتن و توسعه روابط بندری» دو رخداد جدیدی است که چشم‌انداز روابط دو کشور را در مسیر رشد قرار داده و افق تازه‌ای را پیش‌رو قرار داده است تا جایگاه عمان به‌عنوان پایگاه جدید اقتصادی ایران در منطقه تقویت شود.
 • ممنوعیت صادرات مرغ لغو شد

  دنیای اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به علی اکبرشامانی مدیرکل دفتر صادرات گمرک خبر از آزاد شدن صادرات گوشت مرغ اعم از گرم، سرد و منجمد و احشای آن داد. این درحالی است که تنها ۴ روز قبل وزارت صنعت، معدن و تجارت به گمرک اعلام کرده بود که صادرات این محصول در کنار ۶ کالای مصرفی دیگر ممنوع است. براساس گزارش خبرگزاری تسنیم، بعد از افزایش قیمت هرکیلوگرم مرغ در بازار به حدود ۱۱۶۰۰ تومان که ۳۱۷۵ نیز بالاتر از آخرین نرخ مصوب تنظیم بازار است، وزارت صنعت، معدن و تجارت ابتدا با ارسال نامه‌ای به گمرکات کشور صادرات این محصول را ممنوع کرد؛ اما بنابر دلایلی که هنوز اعلام نشده است، صادرات این محصول به فاصله ۴ روز از اعلام ممنوعیت لغو شد. ستاد تنظیم بازار در جلسه اخیر خود نرخ سقف مصوب جدید هر کیلوگرم مرغ را ۹۸۰۰ تومان اعلام کرد؛ اما این نرخ توسط مرغداران مورد قبول قرار نگرفت.
 • انتخاب رئیس جدید مجمع واردات

  دنیای اقتصاد: رئیس جدید مجمع واردات مشخص شد. با پایان دوره ریاست علیرضا مناقبی، هیات مدیره مجمع واردات، محمدرضا بوترابی را به‌عنوان رئیس جدید این تشکل وارداتی انتخاب کردند. مجمع واردات یکی از تشکل‌های زیرمجموعه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران محسوب می‌شود. مجمع واردات به‌دنبال طرح موضوع مدیریت واردات شکل گرفت و محمدحسین برخوردار، ریاست اولین دوره آن را بر عهده داشت و اکنون محمدرضا بوترابی به‌عنوان سومین رئیس مجمع واردات انتخاب شده است. بوترابی پیش از این رئیس انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی بوده است.
 • انتصاب رئیس جدید سازمان حمایت

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت طی حکمی عباس تابش را به‌عنوان معاون وزیر، رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان منصوب کرد. به گزارش «شاتا»، رضا رحمانی ضمن تقدیر از زحمات نوابی مدیرعامل سابق سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، عباس تابش را به‌عنوان رئیس جدید این سازمان منصوب کرد.
 • شرکت توسعه پروژه‌های نفتی عراق مشتری کالای ایرانی

  دنیای اقتصاد: بخش‌خصوصی ایران موفق شد استانداردهای لازم برای صادرات تجهیزات نفتی به عراق را دریافت کند. پیش از این تنها شرکت‌های اروپایی موفق به دریافت چنین استانداردهایی شده بودند.
 • تهران میزبان نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی

  گروه بنگاه‌ها: بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌‌آلات وابسته که یکی از بزرگ‌ترین رویداد نمایشگاهی حوزه صنعت چاپ در منطقه خاورمیانه است، ۲۲ تا ۲۵ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.
 • پل ارتباطی میان فارغ‌التحصیلان و محیط کسب‌وکار

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت ایران تلنت، از محصول جدید این مجموعه با عنوان اپلیکیشن «تلنت کوچ» رونمایی کرد. به گزارش روابط عمومی شرکت ایران تلنت، آسیه حاتمی در کنفرانس خبری با بیان اینکه اپلیکیشن تلنت کوچ پلی ارتباطی میان دانشجویان و تازه فارغ‌التحصیلان با صنایع و کسب‌وکارهای فعال در کشور است، به دلایل راه‌اندازی این سرویس اشاره کرد و گفت: طبق آمار به‌دست آمده از مرکز راهبردی آمار و اطلاعات وزارت کار، دانشگاه‌های کشور و درگاه ملی آمار، درحال‌حاضر نزدیک به ۱۲ میلیون فارغ‌التحصیل رشته‌های مختلف آموزشی در کشور وجود دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر