آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۸۶

 • چرخش غیرنفتی در سبد صادراتی

  دنیای اقتصاد: تحولات تجارت خارجی در میانه پاییز از ثبت دو رکورد مثبت در تراز تجاری کشور حکایت دارد. جدیدترین آمارهای گمرک نشان می‌دهد که با افزایش فاصله صادرات از واردات، تراز تجاری در هشت ماه منتهی به آبان ۹۷، رکورد یک‌ میلیارد و ۹۴۲ میلیون دلاری را ثبت کرده است. روند تجارت ماه آبان نیز به نفع صادرات بوده و تراز تجاری این ماه از مرز یک میلیارد دلار گذشته است. ازسوی دیگر، چرخش غیرنفتی در سبد صادراتی نیز در آمارها قابل مشاهده است؛ به‌طوری‌که با کاهش صادرات میعانات گازی، سهم سایر کالاها از کل صادرات افزایش یافته است.
 • نقشه وام‌دهی به صنایع بدهکار

  دنیای اقتصاد: نقشه جدید وام‌دهی به بنگاه‌های صنعتی مشکل‌دار ترسیم شد. براساس مکانیزم این نقشه‌ راه که در بسته حمایتی دولت گنجانده شده است هیچ واحد صنعتی از این پس نباید به دلیل بدهی توسط بانک‌ها تملک و تعطیل شود. همچنین براساس جزئیات این بسته پشتیبان، واحدهای تولیدی که چک برگشتی یا بدهی به تامین اجتماعی دارند می‌توانند از تسهیلات در نظر گرفته شده در این بسته بهره‌مند شوند.
 • پیش‌شرط‌های توسعه فولاد در سایه تحریم‌ها

  دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران
  با گذشت ۴ هفته از اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، تا حدودی تکلیف هر یک از بخش‌های اقتصادی کشور که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر این تحریم‌ها قرار گرفته‌اند، مشخص شده است و بازار در شرایط فعلی در حال تجزیه و تحلیل شرایط پس از تحریم است. لذا شایسته است هر بخش اقتصادی کشور، با تدوین سناریوهایی در تولید، بازاریابی و فروش خود، چشم‌انداز آتی صنعت خود و در نهایت کشور را رقم زند.
 • آتش‌بس ۹۰ روزه در جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ و شی‌‌جین‌پنگ برای آتش‌بس تجاری ۹۰ روزه توافق کردند. براساس این توافق که در ضیافت شام شنبه شب روسای‌جمهوری بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا در بوئنوس‌آیرس آرژانتین شکل گرفت، دونالد ترامپ موافقت کرد به شرط گفت‌وگو به منظور رسیدگی‌ به نگرانی‌های آمریکا درخصوص اقدامات تجاری چین، افزایش تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار بر واردات کالاهای چینی از ۱۰ به ۲۵ درصد را که قرار بود از آغاز ۲۰۱۹ اجرایی شود به مدت ۹۰ روز به تعویق بیندازد.
 • دره جوزان ایران در فهرست میراث فائو

  دنیای اقتصاد: سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد، فائو، به‌طور رسمی یکی از سیستم‌های کشت انگور در ایران را در فهرست سیستم‌های «میراث مهم کشاورزی جهان» ثبت کرد. بنا به گزارشی که این سازمان در پایگاه داده‌های خود منتشر کرده است، ایران و ایتالیا به‌دلیل روش‌های منحصربه‌فرد خود در تولید انگور و محصولات آن با استفاده از روش‌های سنتی و حفظ همزمان تنوع زیستی و اکوسیستم‌ها، موفق به کسب این جایگاه شدند.

بیشتر