آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۸۵

 • رصد بازیگران زنجیره تجاری

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل رصد و پایش کالا در زنجیره تجاری کشور ابلاغ شد. این شیوه‌نامه که روز گذشته از سوی متولی صنعت کشور ابلاغ شد، چهار هدف «تحقق موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز»، «راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند جدید مورد نیاز برای نظارت بر فرآیند واردات، صادرات، حمل، نگهداری و مبادله کالا و ارز»، «شفافیت و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری» و «روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار و مصوبات ستاد تنظیم بازار» را دنبال می‌کند. در این میان طبق این دستورالعمل، ماموریت‌هایی هم برای افرادی که فعالیت‌های تجاری دارند نیز تعبیه شده است.
 • ابرچالش‌های فضای کسب‌و‌کار بخش انرژی

  دنیای اقتصاد: فعالان اقتصادی در بخش خصوصی در جدیدترین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های صنعت نفت و انرژی را بررسی کردند. در آغاز این نشست رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران با اشاره به بررسی مشکلات این حوزه در نشست‌‌های تخصصی این کمیسیون و مطالعات صورت گرفته پیرامون راهکارهای عملیاتی برای حل این موانع تصریح کرد: قیمت‌گذاری‌های دستوری، تحریم‌های بین‌المللی، رکود حاکم بر فعالیت بنگاه‌ها و مطالبات معوق این بخش از جمله چالش‌های بخش خصوصی در فضای کسب‌و‌کار انرژی کشور است.
 • کارنامه تجارت خارجی در بخش کشاورزی و موادغذایی

  دنیای اقتصاد: تجارت خارجی بخش کشاورزی و صنایع غذایی در ۷ ماه منتهی به مهر امسال نشان می‌دهد اگرچه تراز تجاری در این بخش همچنان به نفع واردات بوده، اما صادرات کشاورزی و صنایع غذایی در این مدت نسبت به مدت مشابه کلیه سال‌های قبل از آن، به بالاترین رقم رسیده است. بیشترین صادرات در این بازه زمانی مربوط به انواع میوه درختی است و بیشترین واردات به ذرت اختصاص دارد. مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران با انتشار گزارشی به بررسی آمار تجارت خارجی بخش کشاورزی و صنایع غذایی در این بازه زمانی پرداخته است.
 • جایگاه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در مدیریت بازار

  زهرا آقاجانی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، بازگشت تحریم‌های غیرمنصفانه آمریکا علیه ایران و در نتیجه تشدید مشکلات اقتصادی نظیر افزایش بی‌رویه نرخ ارز، شتاب‌گیری تورم و کاهش قدرت خرید مردم، انتظارات تورمی و خرید کالا بیش از نیاز مصرفی توسط برخی مصرف‌کنندگان، لزوم اتخاذ تدابیر ویژه و اقدامات لازم برای انتظام بخشیدن به بازار کالا به‌خصوص رساندن میزان کالای مورد نیاز مصرف‌کنندگان به آنها با تاکید بر مولفه‌های کلیدی همچون لزوم رساندن کالا در زمان مناسب، قیمت مناسب و با کیفیت قابل قبول در شرایط فعلی را بیشتر نمایان می‌کند.
 • از گذشته تا حال همایش فولاد

  دنیای اقتصاد: همایش‌های صنعتی و تجاری در جهان علاوه بر آنکه فرصتی را برای تبادل اطلاعات و معرفی دستاوردها فراهم می‌کند، فضای مناسب برای فعالان صنعتی و کارشناسان و فعالان بازار به وجود می‌آورد تا در گفت‌وگوی مستقیم با یکدیگر، تعامل سازنده داشته باشند. با توجه به اینکه فولاد به‌عنوان صنعتی پیش برنده در توسعه صنعتی کشور مطرح است، گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» برای نهمین دوره متوالی قرار است در همایشی چشم‌انداز این صنعت را با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران داخلی و خارجی بررسی کند. مروری بر محورهای این همایش در دوره‌های گذشته، می‌تواند اهمیت این گردهمایی سالانه را نشان دهد.
 • آمار جدید از انرژی‌های تجدیدپذیر

  دنیای اقتصاد: آخرین وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر تا پایان آبان‌ماه امسال اعلام شد.
 • محکومیت سیاست‌های تجاری ترامپ

  دنیای اقتصاد: روز جمعه و در اولین روز نشست «گروه ۲۰»، رئیس‌جمهوری چین و رهبران اقتصادهای درحال توسعه مهم، «حمایت‌گرایی» را محکوم کردند. در این نشست، شی‌جین‌پینگ و سایر رهبران گروه به اصطلاح «بریکس» که شامل اقتصادهای نوظهور برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای‌جنوبی است، طی بیانیه‌ای خواستار آزادی تجارت بین‌الملل و تقویت «سازمان تجارت جهانی» شدند.
 • طراحی بسته تجارت آسان

  دنیای ‌اقتصاد: فاز جدید سرعت‌بخشی به فرآیند‌های تجاری کشور در دوره بازگشت تحریم‌ها کلید خورد. این نقشه راه جدید که با هدف ایجاد بستر‌های لازم برای تسهیل واردات و ترخیص کالاها از گمرکات طراحی شده است، شامل سه بخش اصلی است.
 • روزهای سخت برای صادرات

  علیرضا آرحیمی عضو هیات نمایندگان اتاق ایران
  صادرات بایدها و نبایدهایی دارد که بدون توجه به آن نمی‌توان انتظار داشت، اهداف مورد نظر حاصل شود. در شرایط فعلی آنچه بیش از همه مسائل برای صادرات اهمیت دارد، ثبات در نرخ ارز و واقعی کردن آن است. معنای ثبات، تغییر نکردن نیست بلکه به معنای دوری از نوسان و تغییرات مداوم در کوتاه‌مدت است.
 • مدیریت خردمندانه در بنگاه‌های اقتصادی

  دکترسیدعلی ابطحی کارشناس اقتصادی
  یکی از مسائلی که امروزه اهمیت آن در راهبری شرکتی، بیش از پیش نمایان شده، موضوع مدیریت خردمندانه یا مفهوم خرد در مدیریت است. این مساله به‌خصوص زمانی که یک بنگاه، با معضلات و چالش‌های عملیاتی و تهدیدات محیطی و رقابتی مواجه می‌شود، به‌عنوان تنها راه ادامه حیات و حفظ قلمرو آن بنگاه، خودنمایی می‌کند.
 • قیمت خرید تضمینی گندم به ۱۶۰۰ تومان افزایش یافت

  دنیای اقتصاد: به درخواست وزیر جهاد کشاورزی از رئیس‌جمهوری قیمت گندم افزایش یافت و به هر کیلوگرم ۱۶۰۰ تومان رسید.
 • جزئیات دور زدن تحریم‌ها برای سوخت هوایی

  خبرگزاری فارس: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت:‌ تاکنون هیچ پرواز بین‌المللی ما به‌دلیل عدم ارائه سوخت به هواپیماهای ایرانی باطل نشده است. ممکن است در شرایطی مسیرها کمی تغییر کند و تاخیراتی در مدت زمان پرواز رخ ‌دهد، اما پروازها همچنان برقرار است.
 • رشد ۱۴ درصدی تامین کالاهای اساسی

  دنیای اقتصاد: معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز مردم تامین شده و ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات آن تخصیص یافته است.
 • صالحی‌نیا مدیرعامل سازمان صنایع کوچک شد

  دنیای اقتصاد: با حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت، محسن صالحی‌نیا به سمت معاون وزیر، رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران منصوب شد.
 • تسهیل سرمایه‌گذاری تعاونی‌های خارجی در ایران

  گروه بنگاه‌ها: اتاق تعاون ایران به‌عنوان عضو هیات عالی جذب سرمایه‌گذاری خارجی، آمادگی تسهیل و تسریع روند سرمایه‌گذاری تعاونی‌های کشورهای مختلف در ایران را دارد.
 • برگزاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان

  گروه بنگاه‌ها: دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در دانشگاه تهران برگزار شد. مدیرعامل بنیاد نیکوکاری جمیلی در این جشنواره با اشاره به اهمیت پیوند علم و ثروت گفت: آشنایی جوانان با محیط کسب‌وکار لازمه کارآفرینی است و پیوند علم و ثروت حلقه مفقوده زنجیره کارآفرینی است.

بیشتر