آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۸۴

 • آزمون تجارت آزاد با «اوراسیا»

  دنیای اقتصاد: آزمون تجارت ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا کلید خورد. رئیس‌جمهوری روسیه با امضا و ابلاغ قانون فدرال «تصویب توافق‌نامه ایجاد محدوده آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا»، همکاری‌های اقتصادی و تجاری این کشورها را وارد مسیر جدیدی کرد. این سند که ۱۵ ماه نوامبر (۲۴ آبان) در مجلس دومای روسیه و ۲۳ ماه نوامبر (دوم آذر) در شورای فدراسیون تایید شده بود، با هدف «تسهیل تجارت کالا میان طرفین» و «ایجاد پایه و اساس برای تاسیس محدوده آزاد تجاری» به امضای ولادیمیر پوتین رسیده است.
 • بلای جان تجارت جهانی

  پوریا فیروزنژاد
  دنیای اقتصاد: آمارهای منتشر شده در گزارش سازمان‌ همکاری‌های اقتصادی و توسعه نشان از آن دارد که تاکید برخی از دولت‌ها بر «سیاست حمایت‌گرایی» موجب شده است تا اقتصاد‌های بزرگ جهان در سومین فصل سال ۲۰۱۸ رشدی را در میزان صادرات و واردات خود شاهد نباشند. دولت ترامپ که اکنون سردمدار اتخاذ این رویکرد تجاری است در حال مواجه شدن با پیامد‌های مخرب اقتصادی اقدامات خود در آمریکا است؛ به‌طوری که روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از مقامات آگاه آمریکایی گزارش داد که ترامپ ممکن است در دیدار با همتای چینی خود به دنبال توافق با پکن باشد.
 • پنج چالش نظام تدبیر

  ایران کشوری است که از نظر تولید ناخالص داخلی در رده‌بندی‌هایی که توسط بانک جهانی انجام می‌شود معمولا رتبه‌ای بین ۲۰ تا ۲۶ را بین کشورهای جهان به خود اختصاص می‌دهد. در عین حال از نظر موقعیت جغرافیایی با قرار گرفتن در یک موقعیت استراتژیک، مرزهای آبی در جنوب و شمال، همسایگی با ۱۵ کشور و توانایی ایفای نقش کریدور جنوب-شمال و شرق-غرب، موقعیتی استثنایی دارد.
 • هم‌اندیشی نهم بزرگان فولاد

  دنیای اقتصاد: نهم و دهم بهمن ماه امسال برای نهمین دوره متوالی بزرگان صنعت فولاد گرد هم می‌آیند تا در گفت‌وگویی مستقیم و چهره به چهره با یکدیگر، فرصت‌ها و چالش‌های این صنعت را بررسی کنند.
 • شارژ صادرات از سه منبع

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهور «بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی» را بعد از گذشت ۹ ماه از سال، برای اجرا، ابلاغ کرد. مصوبه جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در مورد این بسته متعلق به خرداد ماه و انتشار ابلاغیه اجرایی آن مربوط به آذر ماه است. منابع این بسته، از طریق منابع صندوق توسعه ملی، منابع بانکی و منابع بودجه‌ای تامین خواهد شد.

بیشتر