آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۸۱

 • تصویر استانی از کسب‌وکار خرد

  دنیای‌اقتصاد: تصویر استانی کسب‌وکارهای خرد به روز رسانی شد. پایش کارنامه صدور پروانه‌های صنفی استان‌های کشور در نیمه ول امسال از رشد ۲/ ۱‌درصدی صدور جواز نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل حکایت دارد.
 • هشدار نسبت به بازگشت آنفلوآنزای پرندگان

  دنیای اقتصاد: در جدیدترین نشست کمیسیون کشاورزی اتاق تهران موضوع شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بار دیگر در دستور کار قرار گرفت. رئیس کمیسیون کشاورزی در این جلسه عنوان کرد امسال نشانه‌هایی از بازگشت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به مزارع پرورش طیور کشور دیده می‌شود و برای جلوگیری از شیوع بیشتر آن باید راهکارهای دفاعی را هر چه سریع‌تر در پیش گرفت. بر این اساس پیش از این بخش‌خصوصی برای پیشگیری از شیوع این بیماری و آسیب‌های بیشتر به صنعت طیور کشور از دولت تقاضای رسیدگی کرد.
 • افزایش ۴۳ درصدی صادرات ایران به اندونزی

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در اندونزی از افزایش ۴۳ درصدی ارزش صادرات ایران به اندونزی خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، انور کمری با اعلام این خبر افزود: براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات کشورمان به اندونزی در ۷ ماه سال‌جاری به ۴۰۲ میلیون دلار رسید که در مقایسه با ۲۸۰ میلیون دلار مدت مشابه در سال گذشته نشان‌دهنده رشد ارزشی ۴۳ درصدی و رشد وزنی ۱۰ درصدی است.
 • حمل‌ونقل هوایی مسیری برای عبور از رکود

  دنیای اقتصاد: دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد با تاکید بر اینکه حمل‌ونقل هوایی موثرترین ابزار برای خروج از رکود اقتصادی است، گفت: حمل‌ونقل هوایی سالانه حدود ۴/ ۴ میلیارد نفر مسافر و ۶۲ میلیون تن بار به ارزش ۶۸۰۰ میلیارد دلار را جابه‌جا می‌کند.
 • جزئیات سفر هیات ایرانی به روسیه

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نیرو روز چهارشنبه، هفتم آذر طی سفری دو روزه به منظور دیدار با مقامات دولتی روسیه و هماهنگی برای برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو جانبه در تهران راهی این کشور خواهد شد.
 • نظارت بر توزیع کالاهای استراتژیک با سامانه‌های سه گانه

  شاتا: مدیر‌کل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که نظارت دقیق بر وضعیت توزیع کالا در بازار با سامانه‌های سه گانه گمرک، سامانه جامع انبارها و سامانه جامع حمل و نقل، آسیب‌های ناشی از تحریم را به حداقل ممکن خواهد رساند. محمد قبله افزود: همان گونه که وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد، انبارهای ما مملو از کالاهای اساسی است، همچنین ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی نیز تا نیمه ابتدایی سال آتی تامین شده است بنابراین تحریم تاثیر چندانی دراین خصوص نخواهد داشت.
 • تاثیر تحریم‌ها بر ورود تکنولوژی‌ بخش نیروگاهی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر راهبردی و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو آثار تحریم‌ها بر ورود تکنولوژی‌های جدید بخش نیروگاهی به کشور را تشریح کرد. به گفته محمدعلی فرحناکیان، بخش نیروگاهی با کشورهای صاحب تکنولوژی‌های جدیدی همچون توربین‌های گاز کلاس F قراردادهای درازمدتی منعقد کرده که تحریم‌های یک‌جانبه هیچ کشوری از جمله آمریکا آنها را لغو نخواهد کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، وی با اشاره به تاثیر تحریم‌های تحمیلی به کشور برای ورود تکنولوژی‌‌های مرتبط با توربین‌های جدید نیروگاهی گفت: با صاحبان تکنولوژی‌های جدیدی همچون توربین‌های گاز کلاس F قراردادهای درازمدتی منعقد شده که تحریم‌های یک‌جانبه اخیر آنها را مختل نخواهد کرد.
 • وعده نوسازی دروازه تجارت

  دنیای‌اقتصاد: فصل جدید فعالیت گمرک ایران توسط وزیر اقتصاد تشریح شد. فعالیت‌هایی که اگرچه برخی از آنها در سال‌های قبل آغاز شده بودند، اما سکان دار جدید گمرک با تاکید فرهاد دژپسند، مامور انجام آنها شد. وعده وزیر اقتصاد درباره تسهیل در ورود سه دسته کالای سرمایه‌ای، مواد اولیه و لوازم یدکی با عبارت «برای آنها فرش قرمز پهن می‌کنیم» به فعالان اقتصادی داده شد. البته این تسهیل در چارچوب قانون خواهد بود.
 • عراق جایگزین امارات برای دور زدن تحریم‌ها؟

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که دور تازه تحریم‌های آمریکا علیه ایران اجرایی شده است، ایران به‌دنبال ایجاد یک اتحاد منطقه‌ای با همسایگان است تا هزینه تحریم‌ها را برای طرف مقابل افزایش دهد. یکی از این اتحاد‌های منطقه‌ای که به باور مفسران می‌تواند در این راستا تاثیرگذار باشد، اتحاد منطقه‌ای میان ایران و عراق است که ابعاد مختلفی را در بر می‌گیرد.
 • پایش وعده‌های مدیران جدید اقتصاد

  دنیای اقتصاد: سامانه پایش وعده‌های اقتصادی مسوولان دولتی راه‌اندازی شد. این سامانه با هدف تقویت نظارت مردمی، پاسخگویی مسوولان و جلوگیری از وعده‌های غیرکارشناسی و غیرعملی از سوی بخش‌خصوصی راه‌اندازی شده است. موضوع پایش وعده‌های وزرا و مدیران اقتصادی کشور در زمان حضور وزرای جدید اقتصادی در پارلمان بخش‌خصوصی به‌طور جدی کلید خورد.
 • استفاده از ظرفیت شرکت‌های تعاونی برای دور زدن تحریم‌ها

  گروه بنگاه‌ها: هیچ یک از تعاونی‌های ایرانی جزو شرکت‌های تحریم‌‌شده نیست و این فرصت مناسبی است تا بتوانیم اهداف اقتصادی در جریان اجلاس بین‌المللی ICA را پیگیری کنیم. بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران در حاشیه برگزاری اجلاس بین‌المللی ICA با اعلام این مطلب گفت: ما با هند، کره‌جنوبی و روسیه، مشکل ارزی نداریم و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت این اجلاس استفاده کرده و تبادلات خود را افزایش دهیم.
 • حمایت وزارت راه از شرکت‌های حمل‌ونقل ترکیبی

  گروه بنگاه‌ها: وزیر راه و شهرسازی خواستار کمک فعالان اقتصادی کشور برای تکمیل کریدور شمال – جنوب و ایجاد ظرفیت‌های موثر برای توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور شد.
 • نشست مشترک بخش‌خصوصی و دولتی برای افزایش کیفیت نان

  گروه بنگاه‌ها: نشست هماهنگی اعضای کانون زنجیره گندم، آرد و نان با حضور مدیران شرکت بازرگانی دولتی ایران درخصوص بررسی کیفیت گندم، آرد و نان و مسائل سامانه فروش آرد سایر مصارف برگزار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر