آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۷۹

 • شاگرد اول‌های صنعتی نیمه سال

  دنیای اقتصاد: کارنامه پروانه‌های بهره‌برداری صادره در نیمه نخست سال ۹۷ از سبقت طرح‌های کوچک و متوسط از سایر طرح‌ها حکایت دارد. طرح‌هایی که نیازمند سرمایه کمتری برای بهره‌برداری هستند و به اعتقاد فعالان صنعتی صادرات آنها در شرایط کنونی با چالش‌های کمتری همراه خواهد بود.
 • سلطه تجدید‌پذیرها بر غول‌های اقتصادی

  دنیای اقتصاد: به نظر می‌رسد با کاهش هزینه‌ها در تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی باد و خورشید و همچنین باتری‌ها، این گزینه‌ها به ارزان‌ترین منابع تولید برق در غول‌های اقتصادی جهان از جمله چین و هند بدل شده‌اند.
 • رویکرد حمایت از واحدهای تولیدی

  دنیای اقتصاد: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت رویکردهای جدید وزارتخانه متبوعش را در راستای حمایت از واحدهای تولیدی تشریح کرد.
 • واکنش کنفدراسیون صادرات به اظهارات ارزی «همتی»

  دنیای اقتصاد: بخشنامه جدید ارزی به محلی برای اختلاف نظر مجدد صادرکنندگان و سیاست‌گذاران ارزی بدل شد. به نظر می‌رسد صحبت‌های چهارشنبه شب رئیس کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی درخصوص این بخشنامه نیز نتوانسته صادرکنندگان را قانع کند و همچنان باور فعالان اقتصادی در این باره حاکی از آن است که این بخشنامه فضای صادرات را محدودتر از گذشته کرده است.
 • اولویت تامین مواد اولیه با کدام صنایع است؟

  خبرگزاری صداوسیما: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تامین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز صنایع لوازم خانگی در اولویت اقدامات است. رضا رحمانی در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین‌المللی لوازم خانگی با اشاره به اینکه در گذشته مشکلاتی برای تهیه مواد اولیه و‌ قطعات برای صاحبان صنعت لوازم خانگی به‌وجود آمده‌ بود، افزود: در جلسه مشترک با مسوولان گمرک مقرر شد‌ اقدامات لازم برای تسهیل در واردات قطعات و ملزومات مورد نیاز این صنعت انجام شود.
 • آغاز عملیات باروری ابرها از دو هفته آینده

  ایسنا: مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها گفت: پس از امضای چند قرارداد از سوی وزارت نیرو با سازمان هوافضا و شرکت هواپیمایی تهران، استارت عملیات باروری ابرها از دو هفته آینده زده خواهد شد. پیش از این اعلام شده بود که باروری ابرها در ایران طی ۲۰ سال گذشته، توسط مرکز ملی باروری ابرها وابسته به وزارت نیرو در استان یزد و در استان‌های شمالی، شمال‌غربی و غربی کشور از جمله استان‌های گیلان، زنجان، آذربایجان غربی و شرقی، کرمانشاه، چهار محال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد به اجرا درآمده است (۱۶ استان کشور تحت‌پوشش عملیات بارورسازی ابرها قرار گرفته‌اند).
 • دلایل افزایش مصرف برق در کشور

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت توانیر عمده‌ترین دلایل افزایش مصرف برق در ایران را تشریح کرد. به‌گفته محمدحسن متولی‌زاده یکی از مشکلاتی که سبب مصرف زیاد برق توسط مردم شده است، سیاست‌گذاری اشتباه دولت در قیمت‌گذاری در سال‌های اخیر بوده است. وی افزود: درست است که با فرهنگ‌سازی می‌توان از مصرف برق کاهید اما مساله مورد اهمیت ارزش آن است.
 • صادرکنندگان سربازند یا متهم؟

  دنیای‌اقتصاد: بخش خصوصی سیاست‌های متناقض ارزی دولت را به چالش کشید. به اعتقاد فعالان اقتصادی، اگرچه برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران در مقام شعار صادرکنندگان را سربازان فداکار می‌دانند، اما در سیاست ارزی آنها را در جایگاه متهم نشانده‌اند. بعد از ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی، مقابله دولت و بخش خصوصی در مورد بازگرداندن ارز حاصل از صادرات افزایش یافت. از یکسو، دولتی‌ها معتقدند بسیاری از صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را برنمی‌گردانند و صادرکنندگان در دفاع از خود می‌گویند: هر صادرکننده‌ای برای تداوم فعالیت خود چاره‌ای جز بازگرداندن ارز ندارد.
 • مرزهای تجارت جهان بسته‌تر شد

  دنیای اقتصاد: تازه‌ترین گزارش «سازمان تجارت جهانی» نشان می‌دهد کشورهای توسعه‌یافته رکورد جدیدی در اتخاذ سیاست‌های حمایت‌گرایانه و محدودکننده واردات به ثبت رساندند. بیستمین نسخه از «گزارش دیده‌بانی اقدامات تجاری گروه ۲۰» این سازمان حکایت از آن دارد که بین بازه مه تا اکتبر ۲۰۱۸ سیاست‌های محدودکننده تجارت عضو گروه ۲۰ بیش از ۴۸۱ میلیارد دلار از تجارت جهانی را هدف قرار داد؛ ۶ برابر بیشتر از حجم گزارش پیشین و بالاترین مقدار از سال ۲۰۱۲ که چنین گزارشی منتشر می‌شود.
 • ضرورت تغییر در اصناف

  علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران
  در سال‌های گذشته موضوع تغییر و تحول در اصناف یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های فعالان صنفی بوده است. در این رابطه نیز افراد زیادی اظهار نظر کرده و حتی برخی در حیطه صنف خود دست به اقداماتی تحول خواهانه نیز زده‌اند؛ اما ظاهرا اظهارنظرها در حد حرف باقی مانده و اقدامات هم نتایج زیادی به همراه نداشته، هر چند بعضا شاهد تغییرات و تحولات موضعی در برخی از صنوف، واحدهای صنفی، شیوه‌های تجارت و ... بوده‌ایم.
 • کمبودی در تولید کود شیمیایی نداریم

  ایسنا: وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: کشور در حوزه تولید کود اوره خودکفا است و سالانه ۵/ ۴ تن کود تولید می‌شود، از این جهت مشکلی در زمینه تولید کودشیمیایی در کشور وجود ندارد.
 • رئیس‌کل جدید گمرک منصوب شد

  دنیای اقتصاد: وزیر امور اقتصادی و دارایی، طی حکمی مهدی میراشرفی را به سمت معاون وزیر و رئیس‌کل جدید گمرک جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد. «بهبود و ارتقای رتبه ایران در شاخص تجارت فرامرزی» از طریق همکاری با سایر دستگاه‌های ذی‌نفع و همچنین توسعه سرمایه انسانی گمرک با هدف افزایش اثربخشی نظام گمرکی از جمله مهم‌ترین مواردی است که در حکم رئیس‌کل جدید گمرک مورد تاکید قرار گرفته است.
 • تلاش آمریکا برای اعمال تحریم مواد غذایی علیه ایران

  دنیای اقتصاد: عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است، آمریکا برای تحریم مواد غذایی ایران به شرکت‌های خارجی فشار می‌آورد و این موضوع باعث شده است، برخی پرداخت‌های صورت گرفته برای تامین مواد غذایی به‌حساب خریداران بازگردد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر