آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۶۵

 • اشتیاق صنعتی برای سرمایه‌گذاری

  دنیای اقتصاد: ارزیابی صورت وضعیت مجوزدهی صنعتی تا نیمه تابستان سال جاری از تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی حکایت دارد. رشد سرمایه‌گذاری صنعتی در مدت زمان مورد بررسی در حالی صورت گرفته که ارزیابی جوازهای صادره برای پروانه‌های بهره‌برداری (ایجادی و توسعه‌ای) با افت همراه بوده است، که این امر را می‌توان به تغییر گرایش سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح بزرگ یا سرمایه‌بر تعبیر کرد.
 • ۹۰ هزار انشعاب غیرمجاز برق در استان تهران

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران از وجود ۹۰ هزار انشعاب غیرمجاز در استان تهران خبر داد. به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حاجی رضا تیموری در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران با بیان اینکه در سطح استان تهران ۲۰ مگاوات انرژی خورشیدی، ۵۰ مگاوات انرژی گازسوز، ۵/ ۴ مگاوات بیوگاز و ۳/ ۳ مگاوات زباله‌سوز و همچنین ۸/ ۷۷ مگاوات نیروگاه تولید پراکنده نصب شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه پنل‌های خورشیدی پاک‌ترین انرژی را تولید می‌کنند برنامه‌ریزی‌های متعددی را برای توسعه این انرژی در نظر داریم.
 • سهم وزارت نیرو از تهاتر بدهی‌ها

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی سهم وزارت نیرو از تهاتر بدهی‌ها را تشریح کرد. به‌گفته محسن طرزطلب، تبصره ۵ قانون بودجه سال ۹۷ ظرفیتی را برای تهاتر بدهی‌ها در اختیار دولت گذاشته که بانک مرکزی میزان استفاده از این ظرفیت را ۸۷ هزار میلیارد تومان تعیین کرده که ۱۰ هزار میلیارد تومان آن سهم وزارت نیرو است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی عنوان کرد: در ۶ ماه نخست سال جاری میزان تولید برق کشور بیش از ۱۸۵ میلیارد کیلووات ساعت بوده که ۲/ ۹۶ درصد آن در نیروگاه‌های حرارتی تولید شده است. مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به افزایش سهم گاز طبیعی در سبد مصرف سوخت نیروگاهی کشور گفت: در ۶ ماه نخست امسال، ۵/ ۹۵ درصد از مصرف سوخت نیروگاه‌های کشور با استفاده از گاز طبیعی تامین شده و تنها ۵/ ۴ درصد آن سوخت مایع بوده که از این ۵/ ۴ درصد نیز فقط ۳/ ۲درصد سوخت مازوت بوده است.
 • سهم پایتخت از خاموشی‌های‌ امسال

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: در ساعت‌های اوج مصرف تابستان امسال دو هفته به‌صورت غیرمستمر خاموشی‌هایی داشتیم، کل خاموشی‌ها کمتر از یک درصد انرژی مورد نیاز بود.
 • تولید داروی جدید ضددیابت در کشور

  گروه بنگاه‌ها: داروی جدید «امپاگلیفلوزین» اولین و تنها داروی خوراکی ضددیابت که میزان مرگ و میر ناشی از عوارض قلبی عروقی در افراد مبتلا به دیابت را به طور چشمگیری کاهش می دهد، برای اولین بار در ایران توسط داروسازی دکتر عبیدی تولید شد و در اختیار جامعه پزشکی و بیماران قرار گرفت.
 • خطای رفتاری در مواجهه با هشدارها

  دنیای اقتصاد: فرآیند‌ها و ساختارهای بوروکراسی در هر کشوری رابطه مستقیم و ارگانیکی با چگونگی اجرای قانون دارد. به اعتقاد تحلیلگران، نظام بوروکراسی در ایران بنا به دلایل متعدد از جمله وجود نهاد‌ها و قوانین متعدد و موازی، از کارآیی لازم برخوردار نیست و همین عدم مطلوبیت در ماهیت بوروکراسی ایران و لحاظ نشدن مولفه‌های ساختاری آن سبب شده است که دولت واکنش‌های مناسب و به موقعی نسبت به گزارش‌ها و هشدارهای نهادهای نظارتی یا بخش‌خصوصی نشان ندهد.
 • افت صدور و رشد تمدید کارت بازرگانی

  دنیای اقتصاد: آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در ماه پنجم امسال (مرداد ۹۷) در ۳۴ اتاق بازرگانی، ۵۱۶ فقره کارت بازرگانی صادر شده که نسبت به ماه قبل با افت بیش از ۳۴ درصدی روبه‌رو بوده است. در مجموع، از ابتدای امسال تا انتهای مرداد نیز ۲ هزار و ۹۹۹ فقره کارت بازرگانی از سوی اتاق‌های سراسر کشور صادر شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل با افت نزدیک به ۴ درصدی روبه‌رو بوده است.
 • لغو ممنوعیت صادرات کالاهای ایرانی از گمرک فراه افغانستان

  خبرگزاری تسنیم: با دستور ویژه رئیس گمرکات افغانستان ممنوعیت صادرات کالاهای ایرانی از گمرک ولایت فراه افغانستان رسما لغو شد. با دستور ویژه رئیس گمرکات افغانستان ممنوعیت صادرات برخی کالاهای ایرانی به ولایت فراه افغانستان رسما لغو شد؛ همچنین گمرک افغانستان بر لزوم روان‌سازی صادرات قانونی به این کشور تاکید کرده است تا از ورود غیرقانونی و قاچاق جلوگیری شود.
 • بازتعریف مسوولیت‌های دولت و بخش‌خصوصی

  دنیای اقتصاد: همزمان با اعلام بازگشت تحریم‌های آمریکا، اتاق بازرگانی تهران طی بیانیه‌ای به این موضوع واکنش نشان داد. در بخشی از این بیانیه چنین آمده است: «آغاز دوباره تحریم‌های آمریکا در جامعه جهانی به معنای خط بطلان کشیدن برتلاش چند ساله کشورهای طرفدار صلح و دوستی برای ایجاد توافقی جهانی به منظور ساختن دنیای عاری از دشمنی تلقی می‌شود و رفتار ترامپ یعنی حرکت در مسیر بازگشت به مدار کینه‌ها و رسیدن به روزهایی که در آن هیچ خط قرمزی برای رعایت اخلاق وجود ندارد.
 • دور جدید مذاکرات هوایی

  دنیای اقتصاد: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که به‌واسطه توافق برجام توانسته بود با شرکت‌های بزرگ هواپیماساز دنیا به توافق برسد و چند هواپیما را خریداری و چند هواپیما را نیز تحویل بگیرد، همزمان با بازگشت تحریم‌ها، دور جدید مذاکرات خود را آغاز کرده است.
 • تدوین یک پیش‌نویس برای تسهیل تجارت

  دنیای اقتصاد: بخش‌خصوصی و متولی تجارت، گام‌های جدیدی را برای هم‌اندیشی برداشته‌اند. در این راستا سلسله نشست‌هایی با حضور بخش‌خصوصی و وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه معاونان این وزارتخانه درحال برگزاری است.
 • آمادگی بنادر برای مقابله با تحریم‌ها

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ظرفیت ۲۳۰ میلیون تنی بنادر کشور امکان مقابله با تحریم‌ها را دارد. محمد راستاد در نشست تخصصی نقش پدافند غیرعامل در حمل‌ونقل دریایی با اشاره به آغاز دور جدید تحریم‌ها، افزود: با توسعه بندر شهیدرجایی و بهره‌برداری از آن از عهده تهیه مایحتاج کشور برآمدیم.
 • تامین ۹۰ درصد نیاز رنگ کشور توسط تولیدکنندگان داخلی

  گروه بنگاه‌ها: به گزارش روابط‌عمومی الوان، مهدی علیخان زاده با بیان اینکه مهم‌ترین فعالیت در صنعت تولید رنگ و رزین تثبیت برند است گفت: با وجود بیش از یک دهه تحریم، شرکت الوان نه‌تنها در تامین نیازهای داخلی کشور، بلکه در تسخیر بازارهای صادراتی هدف خود نیز با موفقیت عمل کرده است، چراکه دریافت‌کننده فناوری نبوده که با کوچک‌ترین دغدغه و نوسان مانند تنش‌های سیاسی، تحریم و مشکلات بازار، قادر به ادامه کار نباشد.
 • آغاز ثبت‌نام شرکت‌های پتروشیمی در جایزه تعالی سازمانی

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال امضای تفاهم‌نامه میان سازمان مدیریت صنعتی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور ارزیابی و اجرای جایزه تعالی سازمانی شرکت‌های پتروشیمی و پایین‌دست پتروشیمی، ثبت‌نام شرکت‌های پتروشیمی در شانزدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی آغاز شد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت صنعتی، سیدعلیرضا شجاعی سرپرست مرکز تعالی سازمانی با اعلام این خبر افزود: با توجه به سابقه ۱۵دوره اجرای موفق جایزه ملی تعالی سازمانی در بخش‌های ساخت و تولید، خدمات، سلامت، آموزش و بخش عمومی، مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی برای پذیرش و ارزیابی شرکت‌های پتروشیمی و شرکت‌های تابعه براساس الگوی تعالی سازمانی در شانزدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی در سال‌جاری آمادگی کامل دارد. براساس این گزارش، ثبت‌نام شرکت‌های متقاضی در شانزدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی تا پایان آبان‌ماه ادامه دارد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر