آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۶۲

 • خاک مساعد کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: بانک جهانی رتبه‌بندی کشورها در گزارش سهولت کسب‌وکار را به‌روز و مساعدترین خاک برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی را معرفی کرد. این نهاد بین‌المللی در گزارش سهولت کسب‌وکار ۲۰۱۹ در مجموع ۱۱ شاخص مربوط به قوانین کسب‌وکار را برای ۱۹۰ کشور مورد ارزیابی قرار داده، اما در اندازه‌گیری شاخص کل، ۱۰ شاخص را لحاظ کرده است. نتایج این گزارش نشان می‌دهد نیوزیلند توانسته با حفظ جایگاه قبلی خود به‌عنوان مساعد‌ترین کشور برای انجام کسب‌وکار در رده نخست بایستد. سنگاپور، دانمارک، هنگ‌کنگ و کره‌جنوبی نیز به ترتیب در رده‌های دوم تا پنجم این رتبه‌بندی قرار دارند. یکی دیگر از نکات این گزارش وضعیت ایران در «سهولت کسب‌وکار» است. در این رتبه‌بندی، ایران با کسب نمره ۹۸/ ۵۶ در رده ۱۲۸ قرار گرفته است. در این بررسی نمره ایران نسبت به گزارش سال گذشته بهبود یافته، در‌حالی‌که رتبه‌اش چهارپله‌ نزول کرده است. مطابق گزارش بانک جهانی بهبود نمره ایران حکایت از اقداماتی در زمینه سهولت پرداخت مالیات‌ها و ارتقای سیستم پنجره واحد تجارت فرامرزی دارد که در یک سال اخیر برای سهولت انجام کسب‌وکار صورت گرفته است. در رتبه‌بندی ۲۰۱۹، بهترین عملکرد ایران مربوط به شاخص «دریافت مجوزهای ساخت» و بدترین عملکرد نیز مربوط به شاخص «حمایت از سرمایه‌گذاران خرد» است.
 • مقاومت ارزی ۲۳ صنعت کشور

  دنیای اقتصاد: موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در گزارشی تحقیقی مقاومت ارزی در ۲۳ رشته فعالیت صنعتی را بررسی کرده است. ارزیابی این موسسه پژوهشی وزارت «صمت» حاکی از این است که اثر تغییرات نرخ ارز بر صنایع کشور به طور عمده از سه طریق اثرگذاری بر هزینه‌های عملیاتی، هزینه‌های سرمایه‌گذاری و قیمت فروش قابل‌رویت است. نتایج این گزارش نشان می‌دهد صنایع مونتاژکار و صنایعی که بالاترین وابستگی را به تجهیزات وارداتی دارند، نسبت به افزایش نرخ ارز شکننده‌ترند و هزینه‌های عملیاتی و سرمایه‌گذاری‌شان بیش از سایر صنایع افزایش می‌یابد.
 • اثر صفر مشوق‌های صادراتی

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل بازگشت ارز حاصل از صادرات در حالی ابلاغ شده است که براساس آن صادرکنندگانی که حداکثر سه ماه بعد از صادرات، ارزشان را در سامانه نیما عرضه کنند، مشمول تشویق‌های ویژه‌ خواهند شد. این تصمیم در حالی ازسوی شورای‌عالی هماهنگی‎های اقتصادی اتخاذ شده است که به اعتقاد فعالان اقتصادی مشوق‌های صادراتی اثر صفر دارد؛ چراکه دستورالعمل ابلاغی برای یک دوره یک‌ساله همه صادرکنندگان را ملزم به بازگشت ارز کرده و عدم‌رعایت آن با برخورد قضایی همراه است.
 • افتتاح ۳۰ طرح ایمیدرو در سال جاری

  شاتا: در سال جاری ۳۰ طرح و پروژه در بخش معدن و صنایع معدنی با ارزش سرمایه‌گذاری حدود ۵/ ۵ میلیارد دلار از سوی شرکت ایمیدرو و سایر شرکت‌های بزرگ بخش خصوصی به بهره‌برداری می‌رسد. از ابتدای سال ۹۷ تاکنون، ۳ طرح افتتاح رسمی شد و در پایان امسال نیز ۲۷ طرح و پروژه دیگر به بهره برداری می‌رسد که میزان اشتغال این طرح‌ها ۴۳۳۰ نفر به‌طور مستقیم و ۴۳۸۷۵ نفر به‌طور غیرمستقیم است. وضعیت طرح‌های فولاد استانی نیز حاکی از این است که در حال حاضر ۵ واحد احیا به بهره‌برداری رسیده و تا پایان امسال ۲ واحد دیگر مجدد به چرخه تولید بازمی‌گردند.
 • پیوند کسب‌و‌کارهای سنتی و مدرن

  دنیای اقتصاد: نشست آشنایی صاحبان برخی از صنایع و کسب و کار‌ها با «اکوسیستم استارت‌آپی» از سوی معاونت کسب‌و‌کار اتاق تهران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این نشست صاحبان چند استارت‌آپ و تعدادی از فعالان اقتصادی و دبیران برخی از تشکل‌‌ها حضور داشتند.
 • وعده‌های کارگروهی وزیر صنعت

  دنیای اقتصاد: وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در حاشیه اولین نشست خود در کابینه دولت دوازدهم در جمع خبرنگاران از تشکیل کارگروه‌های مختلف برای رفع مشکلات بخش تولید خبر داد.
 • تهاتر بدهی ایرلاین‌های ایرانی در مقابل بدهی برقی عراق

  دنیای اقتصاد: در نشست مشترک انجمن شرکت‌های هواپیمایی و بانک مرکزی تصریح شد که بدهی ایرلاین‌های ایرانی به فرودگاه نجف با مطالبات وزارت نیروی ایران از عراق تهاتر شود. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی گفت: در نشستی که با بانک مرکزی داشتیم، قرار شد مطالبات وزارت نیرو از عراق بابت فروش برق به این کشور، با بدهی ایرلاین‌ها به فرودگاه نجف تهاتر شود.

بیشتر