آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۴۲

 • دو رفتار تجار در ناهمگرایی ارزی

  دنیای اقتصاد: کالا با چه هزینه‌ای صادر می‌شود؟ آنچه فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی به آن اشاره دارند نشان می‌دهد کلیه هزینه‌های صادرات، براساس نرخ ارز در بازار آزاد پرداخت می‌شود. این درحالی است که دولت، صادرکنندگان را ملزم به بازگرداندن ارز صادراتی با نرخ نیمایی می‌کند. این موضوع انگیزه صادرات را کم کرده و گلایه‌های آنها را به دنبال داشته است.
 • حلقه مفقوده در مبارزه با انحصار و رانت

  دنیای اقتصاد: جای خالی نهاد رگولاتوری قدرتمند در اقتصاد ایران و چرایی این خلأ، مهم‌ترین محور بیست‌ و چهارمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران بود. به‌ اعتقاد فعالان بخش‌خصوصی، «استقلال نهاد تنظیم‌گر» و «ضمانت اجرایی مصوبات» دو الزامی هستند که کارآمدی نهادهای رگولاتور در دنیا را تضمین خواهند کرد؛ این درحالی است که ارزیابی‌ها حاکی از آن است که این الزامات نه‌تنها در ایران رعایت نمی‌شوند، بلکه اساسا مرزی میان رقابت و انحصارگری در کشور وجود ندارد.
 • تغییر در لیست کالاهای مشمول دلار ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: فهرست ۲۵قلم کالای اساسی مشمول دلار ۴۲۰۰‌تومانی تغییر کرده و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و بهداشت برخی اقلام را در فهرست خود گنجانده و به روز کرده‌اند.
 • چه خبر از بازار عراق؟

  خبرگزاری فارس: دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به مشکلات صادرات به عراق گفت: دولت همه صادرکنندگان از جمله صادرکنندگان به عراق را مشمول طرح پیمان‌سپاری ارزی کرده و براین اساس باید ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان برگردانده شود، اما از آنجا که مکانیزمی برای بازگرداندن ارز از عراق وجود ندارد بسیاری از صادرکنندگان بزرگ، صادرات خود به عراق را متوقف کرده‌اند.
 • فهرست مشکلات روز بخش‌خصوصی

  دنیای اقتصاد: مهم‌ترین دغدغه‌های بخش‌خصوصی در نشست شورای گفت‌وگوی استان کرمانشاه که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، حاکی از آن است که فعالان اقتصادی بیش از همه از دخالت دولت در بازار دوم ارز و فاصله گرفتن روز افزون نرخ بازار دوم با بازار سوم گلایه داشتند. آنها همچنین معتقدند محیط کسب‌وکار به‌واسطه مقررات‌زایى در سیاست‌هاى ارزى و تجارى به‌شدت غیرشفاف، پرهزینه و مملو از نااطمینانى شده است.
 • ترفند حفظ سرمایه‌گذاران

  دنیای اقتصاد: جذب سرمایه خارجی را می‌توان یکی از شاخص‌های تعیین‌کننده رشد اقتصادی دانست که نه تنها موجب ورود سرمایه و تکنولوژی پیشرفته و مدرن به کشور جاذب و افزایش مهارت‌های مدیریتی می‌شود بلکه افزایش ظرفیت‌های تولیدی به ویژه در مورد کالاهای صادراتی را نیز به همراه دارد.
 • چهار نگاه به صنعت طلا

  دنیای اقتصاد: در میزگرد تخصصی دومین روز همایش چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران، چهار نگاه از فرصت‌ها و چالش‌های صنعت طلا، توسط کارشناسان این حوزه تشریح شد. در میزگرد تخصصی چالش‌ها و فرصت‌های صنعت طلا، وجیه‌الله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، به‌عنوان رئیس پنل تاریخچه‌ای از صنعت طلا در ایران و جهان ارائه کرد. محمد کشتی‌آرای، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران، وضعیت صنعت طلا و مصنوعات کشور را به تصویر کشید. محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران به تکنولوژی‌ها و فناوری‌های نوین این صنعت و محیط زیست پرداخت. همچنین علیرضا خزایی، مدیرکل پیشین امور بهره‌برداری صنایع و معادن و تجارت نیز وضعیت تولید، اشتغال و سرمایه‌گذاری در بخش معادن طلا را تشریح کرد.
 • ۷۳ آب شیرین کن در دست ساخت

  ایسنا: مدیرکل دفتر تجهیزات منابع مالی و توسعه‌ مشارکت شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: در حال حاضر ۷۳ آب شیرین‌کن با ظرفیت ۱۴۸ میلیون متر مکعب در سال و ۴۲۰ هزار متر مکعب در شبانه روز در کشور در حال ساخت و بهره‌برداری است. فریبا گلریزان درباره آخرین وضعیت پروژه‌های آب شیرین‌کن در کشور گفت: از ۷۳ پروژه در حال ساخت ۱۷ پروژه آب شیرین‌کن در اولویت ساخت قرار دارد و ۵۶ پروژه نیز در حال بهره‌برداری است.
 • فرسودگی نیمی از شبکه توزیع آب روستاهای تهران

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران از فرسوده بودن ۵۰ درصد شبکه توزیع آب روستاهای استان تهران خبر داد و گفت: برای کاهش هدررفت آب در شبکه توزیع آب، باید تعویض شبکه با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان انجام شود.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر