آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۲۶

 • خلأ مسیریاب برای پول صنعتی

  دنیای اقتصاد: این روزها تعداد جوازهای صادره یکی از بهانه‌های متولیان صنعتی برای نشان دادن وضعیت مناسب بخش صنعت است؛ اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که این آمار تا چه میزان می‌تواند نشان‌دهنده روند مثبت بخش صنعت باشد.
 • آیین‌نامه اجرایی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید زیر ذره‌بین

  نشست کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران به منظور بحث و بررسی «آیین‌نامه اجرایی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید» برگزار شد و کارشناسان و نمایندگان تشکل‌های اقتصادی حاضر در این نشست دیدگاه‌های خود را برای اصلاح پیش‌نویس این آیین‌نامه که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه شده بود، ارائه کردند.
 • گردهمایی صاحبان صنایع غیرآهنی

  دنیای اقتصاد: اولین همایش صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار در هفته دوم مهرماه امسال در تهران برگزار می‌شود. این همایش با ابتکار روزنامه «دنیای‌اقتصاد» و با همکاری شرکت ملی صنایع مس ایران در روز‌های دهم و یازدهم مهرماه برگزار و در آن چالش‌ها و فرصت‌های صنایع غیرآهنی شامل آلومینیوم، مس، سرب و روی و طلا بررسی می‌شود.
 • بازار تایر در انتظار ثبات اقتصادی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل گروه صنعتی بارز با بیان اینکه تولیدکنندگان تلاش خواهند کرد از افزایش بی‌رویه قیمت جلوگیری کرده و امنیت روانی را به بازار تایر بازگردانند، گفت: از ابتدای سال ۹۷ تاکنون و با مجوز سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، افزایش قیمت در دو مقطع و در مجموع به میزان ۱۸ درصد در بازار تایر اعمال شده است. خوشبختانه با مذاکرات صورت گرفته، تایر جزو کالاهای راهبردی محسوب شده و برای واردات مواد اولیه آن ارز دولتی استفاده می‌شود.
 • مسیر توسعه پروژه‌های معدنی

  مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت و رئیس هیات عامل ایمیدرو
  سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران،‌ توانسته با تلاش‌های چندساله و مداوم، جایگاه خود را به‌عنوان سازمانی خدمتگزار در توسعه کشور به منصه ظهور بگذارد و تثبیت کند. روز شنبه نیز در مجمع سالانه ایمیدرو، وزیر صنعت، معدن و تجارت که همواره پشتیبان استراتژی و برنامه‌های ایمیدرو بوده، بر همین امر تاکید و جداگانه در سخنان خود،‌ به شاخص‌هایی اشاره کرد که ایمیدرو را به‌عنوان نمادی از اقتصاد مقاومتی معرفی می‌کند.
 • موج چهارم حصر صادراتی

  دنیای اقتصاد: هفت گروه کالای جدید به لیست ممنوعیت‌های صادراتی اضافه شد و موج چهارم حصر صادرات از راه رسید. تعیین الزامات جدید برای تجارت بعد از ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی آغاز شد. ابتدا وزارت جهاد کشاورزی ۱۸ قلم از کالاهای کشاورزی و گمرک ۱۵۹ قلم کالا را در لیست ممنوعه‌ها قرار دادند. در اواخر مردادماه امسال وزارت صنعت نیز ممنوعیت هفت قلم کالا را اعلام کرد؛ اما در تصمیم جدید به بهانه تنظیم بازار هفت گروه کالا و ردیف‌های تعرفه‌ای آن اجازه خروج از کشور را ندارند. این اقدام در حالی است که اعلام ممنوعیت بر تجارت برخلاف قانون است.
 • شیوه جدید برای رفع تعهد ارزی

  دنیای اقتصاد: صدور تعهدنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات، سیستمی و برخط شد. براساس اعلام گمرک ایران اخذ تعهدنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات به‌صورت سیستمی در دستور کار قرار گرفته است و‌ بنابراین دیگر نیازی به ارائه تعهد محضری از طرف صادرکنندگان برای رفع تعهد ارزی نیست. طبق تصمیم جدید اتخاذ شده و براساس دستورالعمل بانک مرکزی و ابلاغیه گمرک ایران، صادرکنندگان می‌توانند در زمان ثبت اظهارنامه به‌صورت آنلاین، تعهدنامه برگشت ارز صادراتی را به‌صورت برخط تایید کنند و دیگر نیازی به مراجعه به دفتر اسناد رسمی به ‌منظور اخذ تعهد محضری نخواهد بود.
 • دغدغه تجارت با همسایه غربی

  دنیای اقتصاد: نشست فعالان اقتصادی استان اردبیل با حضور برخی از مقامات مسوول برگزار شد. در این نشست فعالان اقتصادی حاضر در این جلسه مشکلاتی مانند بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی، تعرفه‌های بالا از سوی عراقی‌ها، تبعیض در مورد صادرکنندگان ایرانی و صادرکنندگان کشورهای دیگر، مشکلات حمل‌ونقلی و عدم دسترسی به بازار خدمات فنی مهندسی عراق را مطرح کردند.
 • فاز اجرایی تعرفه‌های جدید آمریکا علیه چین

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ احتمالا تعرفه‌های جدید خود بر ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات چینی را اوایل روز دوشنبه به وقت آمریکا اجرایی می‌کند. روزنامه آمریکایی «وال‌استریت‌ژورنال» به نقل از افراد دولتی مطلع در این زمینه می‌نویسد: «سطح این تعرفه‌ها احتمالا حدود ۱۰ درصد خواهد بود، کمتر از مقدار ۲۵ درصدی که پیش از این دولت ترامپ برای دور جدید تعرفه‌های خود در نظر گرفته بود.»
 • نرخ بلیت پروازهای اربعین اعلام شد

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نرخ پرواز شرکت‌های هواپیمایی داخلی به عتبات‌عالیات در ایام اربعین را اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرزانه شرفبافی درباره نرخ بلیت پروازهای اربعین اظهار کرد: نرخ‌گذاری صورت‌گرفته ایرلاین‌ها که جابه‌جایی زائران به عتبات‌عالیات را انجام می‌دهند براساس نرخ منظم و منطقی در نظر گرفته شده است. وی با بیان اینکه براساس همکاری بانک مرکزی و سازمان هواپیمایی کشوری، نرخ‌گذاری انجام شده است؛ افزود: بلیت پروازهای نجف و بغداد در ایام اربعین از ۴/ ۲ تا ۷/ ۲ میلیون تومان تعیین شده است. وی تاکید کرد: این نرخ‌ها در شرکت‌های هواپیمایی، نهایی و مصوب شده و اجرا خواهد شد.
 • بخشش جریمه دیرکرد تسهیلات کشاورزان آسیب‌دیده از حوادث غیرمترقبه

  دنیای اقتصاد: وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی خواستار تسریع در ابلاغ مصوبه بخشودگی جرایم دیرکرد و سود کارمزد تسهیلات بانکی کشاورزان آسیب‌دیده از حوادث غیرمترقبه شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به لزوم امهال تسهیلات دریافتی کشاورزان درخواست کرده با عنایت به اهمیت زمان و بازتوانی آسیب‌های وارده به بهره‌برداران بخش کشاورزی در آغاز سال زراعی جدید موضوع ابلاغ دستورالعمل مصوبات قبل هیات وزیران، به بانک‌های عامل تسریع شود.
 • خرید تضمینی گندم یک میلیون تن افزایش یافت

  گروه بنگاه‌ها: میزان خرید تضمینی گندم تا اواخر شهریور نسبت به مدت مشابه سال قبل یک میلیون تن افزایش داشته است.
 • سرمایه‌گذاری «هلدینگ داتیس» در بخش محیط زیست

  گروه بنگاه‌ها: هلدینگ داتیس به دنبال ایفای نقش موثر از طریق توسعه همکاری با سایر سازمان‌ها و نهادهای محیط زیستی است. به گزارش روابط عمومی هلدینگ داتیس، این مجموعه به دلیل لزوم ایفای مسوولیت اجتماعی خود در قبال محیط زیست از همه سازمان‌ها و NGO‌های محیط زیستی دعوت می‌کند تا برنامه‌های پیشنهادی، برای فعالیت‌های آتی محیط زیستی خود را به آدرس روابط عمومی این هلدینگ ارسال کنند تا پس از بررسی آنها نسبت به همکاری و همراهی در پروژه‌های آینده تصمیم‌گیری شود.
 • دلایل محدودیت‌های صادرات به افغانستان

  دنیای اقتصاد: در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر ممنوع شدن واردات برخی کالاهای ایرانی به افغانستان شنیده و شائبه‌های مختلفی درباره دلایل آن مطرح شد. اما آخرین اظهارنظرها از سوی مقامات دو طرف حاکی از آن است که این ممنوعیت تنها به یکی از مرزها محدود است و از سایر مرزها روند صادرات کالا در جریان است و محدودیت‌های ایجادشده ارتباطی با تحریم‌های آمریکا ندارد.
 • کمبود روغن نداریم

  ایسنا: با وجود آنکه برخی شرکت‌های پخش، از کمبود عرضه روغن در روزهای آینده خبر می‌دهند، این موضوع از سوی رئیس انجمن صنایع روغن رد شد و تنها مشکل این صنعت با وجود دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، گرانی مواد اولیه برای بسته‌بندی اعلام شد.
 • اثربخشی بسته حمایتی محیط کسب‌وکار

  پایگاه خبری اتاق ایران: عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران و رئیس اتاق کرمانشاه عنوان کرد: بسته حمایتی تسهیل فضای کسب‌وکار و حمایت از واردات مواد اولیه و تجهیزات که از سوی سازمان ملی استاندارد ابلاغ شده، کارآ و اثربخش است.

بیشتر