آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۲۳

 • ضدحمله تجاری چین

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد قصد دارد بر تقریبا همه کالاهای چینی وارداتی تعرفه وضع کند، انتظار می‌رفت که چین به وعده خود عمل کند و به اقداماتی تلافی‌جویانه دست بزند. در واقع همان‌طور که صاحب‌نظران حوزه تجارت بین‌الملل انتظار داشتند، آنچه ترامپ به‌عنوان تیر خلاص جنگ تجاری خود علیه چین به‌کار بست، ترکش‌های زیادی در پی داشت.
 • اعطای تسهیلات ارزی کوتاه‌مدت برای واردات دارو

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل اعطای تسهیلات ارزی کوتاه‌مدت در راستای واردات دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد. براساس تصمیمات صورت‌گرفته مقرر شد تا منابع بانکی چهار بانک عامل جهت تامین مالی کوتاه‌مدت واردات دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی صرفا به مقصد سرزمین اصلی در قالب سپرده‌گذاری ۶ ماهه نزد بانک‌های مذکور به منظور اعطای تسهیلات ارزی کوتاه‌مدت به متقاضیان استفاده از تسهیلات مذکور در راستای چهار دستورالعمل امکان‌پذیر شود.
 • رفع ممنوعیت حمل برخی کالاها برای کوله‌بران

  ایرنا: معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: با همت دولت و برخی تصمیمات جدید اتخاذ شده خبرهای خوبی در راستای رفع ممنوعیت برخی از کالاها برای کوله‌بران در مناطق مرزی در راه است. عبدالله هندیانی با اشاره به ممنوعیت نزدیک به ۱۳۴۰ قلم کالا برای فعالیت کوله‌بران، از تصویب طرحی خبر داد که طبق آن قرار است ممنوعیت بخش اعظمی از این اقلام برداشته شود. هندیانی تصریح کرد: با این اقدام بخش زیادی از ممنوعیت‌هایی که کوله‌بران مناطق مرزی با آن روبه‌رو هستند برداشته و راحت‌تر می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
 • ارزیابی صنعت سرب و روی در ۵ محور

  دنیای اقتصاد: برگزاری همایش دو روزه صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته در مهر ماه امسال (دهم و یازدهم) فرصتی را فراهم می‌کند تا در چهار میزگرد تخصصی چالش‌ها و فرصت‌های صنایع غیرآهنی شامل آلومینیوم، مس، سرب، روی و طلا بررسی شود. در یکی از میزگردهای تخصصی این همایش که در روز دوم همایش برگزار می‌شود، قرار است چالش‌ها و فرصت‌های صنعت سرب و روی ایران در پنج محور مورد بررسی قرار گیرد.
 • ۸ پیشنهاد برای بازگشت ارز صادراتی

  دنیای اقتصاد: رئیس پارلمان بخش خصوصی در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به محدودیت‌های سیستم بانکی برای نقل‌و‌انتقالات پول، خواستار اصلاحاتی در اجرای طرح پیمان‌سپاری ارزی شد. مطابق دستورالعمل جدید بانک مرکزی همه صادرکنندگان باید ظرف مدت سه ماه ارز صادراتی را به کشور بازگردانند. فعالان اقتصادی ضمن انتقاد به اینکه این بازه زمانی با توجه به ماهیت و شرایط فروش کالا محدود است، پیشنهادهای خود را در ۸ مورد اعلام کرده‌اند.
 • ریشه تجمیع کالا در گمرک

  دنیای اقتصاد: عامل وقفه در ترخیص کالا در گمرکات کشور چیست؟ پاسخ به این سوال را رئیس سازمان توسعه تجارت در ۵ بخش تشریح کرد. اعلام سیاست‌های جدید ارزی از ابتدای سال جاری موجب شد تا شاهد ابلاغ ۳۳ بخشنامه درخصوص مسائل ارزی از سوی دولت باشیم؛ بخشنامه‌هایی که تبعات آن تدوین بیش از ۱۵۰دستورالعمل از سوی گمرک بود. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که هم‌ اکنون ۱۳۹ هزار کانتینر در بنادر با وقفه ترخیص کالا در گمرکات کشور مواجه هستند و حدود ۷ میلیون تن کالا و ۵/ ۲ میلیون تن کالای اساسی نیز در بنادر موجود هستند.
 • تصویر آماری تجارت در نیمه تابستان

  دنیای اقتصاد: جزئیات آمارهای تجارت خارجی در نیمه تابستان نشان می دهد که اهرم صنعتی جای خود را به بخش کشاورزی در جهش صادراتی به لحاظ ارزشی داده است. بررسی صادرات غیرنفتی به تفکیک بخش‌های عمده، حاکی از این است که صادرات بخش کشاورزی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با ۳۹درصد رشد،‌ بیشترین رشد صادراتی را به لحاظ ارزشی ثبت کرده است.

بیشتر