آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۱۶

 • تمدید فرصت برگشت ارز صادراتی

  دنیای‌اقتصاد: فرصت برگشت ارز صادراتی تمدید می‌شود. این وعده‌ای است که وزیر صنعت، معدن و تجارت به تجار داده و اعلام کرد که با توجه به مهلت ۶ ماهه دولت برای بازگشت ارز حاصل از صادرات، درصورتی‌که لازم باشد این مهلت تمدید می‌شود. در تیرماه امسال براساس بخشنامه‌ای که از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شده بود، فرصت بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور از ۶ ماه به دو ماه کاهش یافته بود؛ اما به‌دلیل انتقاد فعالان اقتصادی در عمل همان مهلت ۶ ماهه رسمیت یافت.
 • سقف مجاز افزایش قیمت‌ها

  دنیای اقتصاد: مکانیزم تنظیم بازار و کارکرد اجتماعی آن از سوی متولیان صنعت کشور تشریح شد. ارزیابی سیاست‌‌گذاری‌ها در شیوه انتظام‌بخشی به بازارها حاکی از آن است که آنچه تا به امروز در ساختار تنظیم بازار کشور مورد توجه واقع شده تنها کنترل قیمت‌ها بوده است.
 • ضرورت اعطای اختیارات ویژه به استان‌ها در دوران تحریم

  دنیای اقتصاد: گردهمایی روسای سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها با حضور معاونان وزارت صمت در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد. به گزارش شاتا، معاون امور صادراتی و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در این نشست درباره ممنوعیت‌هایی که برای صادرات تعیین شده توضیح داد و نقش سامانه‌های کنترل‌کننده صادرات و واردات را در تسهیل این امر بسیار موثر دانست. خسروتاج در همین مورد گفت: بر اساس بخشنامه صادر شده توسط روسای سه قوه ممنوعیت صادرات و همچنین تعیین شرایطی برای صادرات کالاها به عهده وزارت صنعت، معدن وتجارت است. وی در ادامه افزود: در همین راستا مسوولیت تنظیم بازار در خصوص قیمت‌گذاری، تعیین شبکه توزیع و...به ستاد تنظیم بازار واگذار شده است.
 • سردرگمی در تصمیمات خلق‌الساعه

  دنیای اقتصاد: حدود یک ماه از ابلاغ بسته جدید ارزی می‌گذرد. به اعتقاد فعالان بخش خصوصی اگرچه دولت با اجرای بسته جدید ارزی یک گام روبه‌جلو برداشته، اما وضعیت فعلی هنوز ناپایدار است و عرصه را برای فعالیت تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان دشوار کرده است.
 • پیگیری حقابه ایران از رودخانه‌های مرزی

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه انتظار داریم عراق به تامین حقابه هورالعظیم پایبند باشد، تاکید کرد: وزارت امور خارجه موضوع حقابه کشورمان از رودهای مرزی را فعالانه و با جدیت دنبال می‌کند. به گزارش «ایلنا» اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی آب با اشاره به گزارش‌‌های ارائه شده درخصوص آخرین وضعیت تالاب هورالعظیم و تلاش‌‌‌های انجام شده برای مهار آتش در این تالاب گفت: ایران آمادگی دارد در زمینه خاموش کردن آتش تالاب هورالعظیم کمک‌‌های لازم را به دولت عراق انجام دهد.
 • ۴۶ سد بزرگ در وضعیت بحرانی

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر مدیریت بحران منابع آب ایران با تاکید بر اینکه از ۱۱۰ سد بزرگ تامین‌کننده آب شرب کشور حدود ۴۶ سد دارای وضعیت بحرانی است، گفت: تمامی سدها باید یک ذخیره استراتژیکی برای مدت ۱۸ ماه داشته باشند که در این سدها ما شرایط ذخیره استراتژیک را برای این بازه زمانی نداریم. به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سیف‌الله آقابیگی در برنامه روی خط شبکه خبر به تشریح آخرین وضعیت بارندگی‌های کشور پرداخت و افزود: تا اواخر هفته گذشته میزان بارش‌های کشور نسبت به سال آبی گذشته ۲۷ درصد و در مقایسه با آمار بلندمدت ۵۰ ساله نیز حدود ۳۱ درصد کاهش داشته است.
 • پنج درخواست از دستگاه قضا

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان پارلمان بخش خصوصی پایتخت در جلسه‌ مشترک با وزیر دادگستری مهم‌ترین دغدغه‌های خود در ارتباط با این وزارتخانه و دستگاه قضایی را مطرح کردند. در این دیدار که وزیر دادگستری در بیشتر زمان آن شنونده نظرات نمایندگان تشکل‌ها و فعالان اقتصادی بود، مسائل متعدد و مختلفی عنوان شد. «رفع موانع پیش‌روی فضای کسب‌و‌کار»، «مدیریت ممنوع‌الخروجی فعالان اقتصادی»، «تامین امنیت گردشگران خارجی»، «تشکیل دادگاه‌های تجاری برای رسیدگی به جرائم اقتصادی» و «حل مسائل پلمب انبارهای متعدد کالا در سطح کشور به اتهام احتکار» از مهم‌ترین مطالبات مطرح شده بخش خصوصی است که حل و فصل آنها از مسیرهای قضایی و حقوقی امکان‌پذیر است.
 • نگرانی صنعت غذا از رسوب کالا در گمرک

  دنیای اقتصاد: تولیدکنندگان‌ و صاحبان کسب‌وکار اکنون بیش از آنکه با تحریم‌های خارجی دست‌وپنجه نرم کنند، به گفته رئیس‌ کمیسیون‌ کشاورزی و‌ صنایع غذایی اتاق تهران، با بوروکراسی سنگین و پیچیده در داخل مواجه هستند. کاوه زرگران درباره وضعیت این روزهای صنعت غذا می‌گوید: بزرگترین مساله‌ای که فعالان صنعت غذا این روزها با آن دست به گریبان هستند، رسوب کالا در گمرک است.
 • معافیت اندونزی از تعرفه‌های فولاد آمریکا

  دنیای اقتصاد: برخی کالاهای تولید اندونزی از تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم ترامپ معاف شدند. روز دوشنبه وزیر بازرگانی اندونزی در بیانیه‌ای اعلام کرد در مجموع ۱۶۱ محصولات فولادی ضدزنگ، کربنی و آلیاژی تولید این کشور از افزایش تعرفه‌های دولت ترامپ معاف شده‌اند.
 • ضوابط ترخیص انواع کاغذ

  دنیای اقتصاد: ضوابط جدید ترخیص انواع کاغذ شامل چاپ و تحریر، روزنامه، گلاسه، بالکی و LWC اعلام شد. حسن یونس سینکی معاون امور اقتصاد و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای مشترک به رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، معاون صادراتی وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و رئیس کل گمرک ایران، با توجه به اهمیت تامین‌نیاز انواع کاغذ (چاپ و تحریر، روزنامه، گلاسه، بالکی و LWC) و ضرورت کنترل و نظارت کاغذهای وارداتی، تولید داخل و هدایت آنها برای رسیدن به دست مصرف‌کنندگان واقعی، در چهار بند ضوابط نظارت و کنترل بر تولید، واردات و توزیع کاغذ را اعلام کرد.
 • اصلاح تعداد مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشور

  ایسنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به لایحه یک‌فوریتی ایجاد ۸ منطقه آزاد تجاری - صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی سه منطقه را به این لایحه اضافه کردند. نمایندگان در جلسه روز گذشته شهرستان‌های خلخال، کیاشهر و فریدن را هم جزو مناطق ویژه اقتصادی کشور کردند. همچنین نمایندگان در بررسی ردیف ۸۲ لایحه فوق، منطقه ویژه امیرکبیر اراک را اصلاح و در ردیف ۷۱ نیز نام شهر چاف و چمخاله را اضافه کردند. علاوه‌بر آن، نمایندگان با پیوست نقشه واضح منطقه آزاد ارس به لایحه مذکور نیز موافقت کردند.
 • تعامل تجاری ایران و افغانستان

  دنیای اقتصاد: معاون صادراتی وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران با مشاور رئیس‌جمهور افغانستان در امور مناطق آزاد دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی خسروتاج در این نشست که به‌منظور استفاده از تجربیات ایران در زمینه ایجاد مناطق آزاد اقتصادی برگزار شده بود، اظهار کرد: مردم افغانستان با تولیدات و کالاهای ایرانی آشنا هستند و اشتراکات فرهنگی، همچنین ظرفیت خوب ایران و افغانستان در بخش معدن و کشاورزی در توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور موثر خواهد بود.
 • ثبت اطلاعات ۵۱۰ هزار انبار کالا در سامانه جامع انبارها

  خبرگزاری تسنیم: معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حدود ۵۱۰ هزار انبار و مرکز نگهداری کالا در سامانه جامع انبار‌ها ثبت شده است. حمید محله‌ای با حضور در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما اظهار کرد: این انبارها شامل سوله‌های تولیدی، انبارهای صنعتی، گمرک و بنادر و همه مکان‌هایی است که کالا را بتوان به شکل تجاری در آن نگهداری کرد.
 • ۴ محور سوال برای تجارت با عمان

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در عمان اعلام کرد که با توجه به اشتراکات فراوان فرهنگی و اجتماعی و روابط سیاسی حسنه ایران و عمان و تسهیل صدور روادید برای اتباع ایرانی در فرودگاه مسقط در اوایل سال‌جاری، تعداد مراجعات فعالان تجاری ایرانی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر