آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۱۵

 • عارضه‌یابی صنعت با نسخه آسیایی

  دنیای اقتصاد: متولیان صنعت کشور نقشه راه همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط با چهار کشور را نشانه‌گذاری کردند. در مختصات این نقشه که نام دو کشور اروپایی «اتریش و آلمان» و دو کشور آسیایی «کره‌جنوبی و ترکیه» به چشم می‌خورد، سازوکار ارتباط SMEهای ایرانی با این کشورها تبیین شده است. ارزیابی‌ها حاکی از آن است که وزارت صنایع کوچک کره‌جنوبی به تازگی با هدف ارتقای فناوری آموزش و عارضه‌یابی صنایع کوچک و متوسط ایران اعلام آمادگی کرده است.
 • مشمولا‌‌ن جدید دلا‌ر ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: فهرست مشمولان جدید دلار ۴۲۰۰ تومانی اعلام شد. مطابق نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به رئیس‌کل بانک مرکزی فهرست جدید مشتمل بر ۷۵ قلم کالا است که در گروه کالاهای اساسی و ضروری جانمایی شده‌اند. طبق سیاست جدید ارزی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، تنها گروه کالایی «یک» که عمدتا شامل دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی می‌شود، می‌توانند از ارز دولتی استفاده کنند و کالاهای دیگر باید از محل بازار دوم تامین ارز شوند. پیش از این نیز ۲۵ ردیف کالایی مشمول ارز با نرخ رسمی معرفی شده بود.
 • فرمول جدید برای فروش لوازم خانگی

  دنیای اقتصاد: چانه‌زنی برای افزایش رسمی قیمت لوازم خانگی بالاخره نتیجه داد و تولیدکنندگان لوازم خانگی توانستند موافقت اولیه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای افزایش ۲۰ درصدی قیمت لوازم خانگی در بازار را کسب کنند.
 • چالش‌های تولید پوشک بچه

  ایرنا: مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص چالش‌های تولید پوشک بچه در کشورگفت: سال گذشته واردات اغلب مواد اولیه تولید پوشک با ارز مبادله‌ای انجام می‌شد و اوایل امسال نیز در گروه کالاهای اساسی قرار داشت؛ اما اکنون باید ارز مورد نیاز این اقلام از بازار ثانویه تامین شود.
 • شرایط فرسایشی بنگاه‌های کوچک و متوسط

  محمدحسین برخوردار
  همه به روشنی می‌دانیم که بنگاه‌های کوچک و متوسط، یکی از مهم‌ترین شریان‌های اصلی اشتغال زایی در جهان امروز شناخته می‌شوند و کشورهای مختلف به منظور رهایی از بحران اشتغال و افزایش شتاب توسعه‌ای خود، تمرکز ویژه‌ای بر رشد و بالندگی این بنگاه‌ها دارند.
 • تله «بی‌ثباتی» در تجارت

  دنیای اقتصاد: تصمیم‌گیری برای سیاست‌های تجاری روزانه شد. در ماه‌های اخیر موجی از ممنوعیت‌های وارداتی و صادراتی، به‌دلیل آنچه شرایط ویژه ارزی و اقتصادی عنوان می‌شد، به راه افتاد. این ممنوعیت‌ها که طیف وسیعی از کالاهای کشاورزی و صنعتی را در بر می‌گرفت،‌ اعتراض بخش زیادی از فعالان اقتصادی را به‌دنبال داشت، به‌طوری که آنها این سیاست‌ها را نوعی احیای سیاست‌های کنترلی و محدودکننده تجاری گذشته ارزیابی کردند.
 • حفظ یا حذف دلار ۴۲۰۰؟

  دنیای اقتصاد: در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، رئیس اتاق ایران پیشنهاد حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی را به دولت مطرح کرد. ارز رسمی که برای واردات کالاهای اساسی پرداخت می‌شود به‌منظور مدیریت قیمت و بازار کالاهای اساسی است، اما رئیس اتاق ایران معتقد است دولت می‌تواند به جای این سیاست، به اقشار آسیب‌پذیر یارانه پرداخت کند.
 • دست‌انداز توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای

  زهرا آقاجانی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  یکی از مشکلات توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایران، فقدان مقررات قانونی خاص در ارتباط با فرانشیز و به تبع آن ثبت و فعالیت فرانشیز مادر است. فرانشیز مادر یکی از اشکال کسب وکار فرانشیز است که در قالب آن (صرف‌نظر از قرارداد بین دهنده فرانشیز و گیرنده فرانشیز) می‌توان قراردادهای فرعی امضا کرد.
 • انحلال باند سازمان یافته جعل مدرک برای دریافت کارت بازرگانی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: به‌دنبال پایش کارت‌های بازرگانی متوجه شدیم باندی به‌صورت سازمان یافته اقدام به جعل مدرک، پرداخت رشوه و همچنین سوءاستفاده از هویت افراد برای دریافت کارت بازرگانی می‌کرده است. پس از کشف ارتباطات و دامنه حضور این باند به سرعت از طریق هماهنگی با نهادهای ذی‌ربط فرآیند برخورد با این گروه را آغاز کردیم.
 • خطر فراموشی فرش ایرانی در اروپا

  دنیای اقتصاد: عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بحران اقتصادی ۱۰ سال اخیر کشورهای اروپایی و خروج فعالان بازار تک فروشی فرش در این کشورها، بازار فرش ایران را در اروپا تهدید می کند.
 • برگزاری دوره آموزشی مدیریت حرفه‌ای واحد فروش

  دنیای اقتصاد: واحدآموزش روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» یک دوره آموزشی با عنوان «مدیریت حرفه‌ای واحد فروش» در روز چهارشنبه ۱۴ شهریور ماه، به مدت۴ساعت برگزار می‌کند. به گزارش واحد آموزش «دنیای اقتصاد»، در آینده‌ای نه چندان دور، عملکرد مدیریت فروش با عملکرد اعضای تیم مذکور سنجیده می‌شود. بنابراین تاثیر مثبت و سازنده مدیران فروش بر اعضای تیم فروش منجر به کسب نتایج مطلوب‌تر خواهد شد.
 • اجرای طرح ملی توزیع کالای اساسی با همکاری اتاق تعاون، بازرگانی و اصناف

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اتاق تعاون ایران طرح تامین کالای اساسی را طرحی ملی دانست وگفت: اجرای این طرح نیازمند همکاری سایر بخش‌های اقتصادی است و به‌طور حتم از ظرفیت اقتصادی اتاق های اصناف و بازرگانی استفاده شده تا بتوانیم کالاهای مورد نیاز مردم را تامین و توزیع کنیم.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر