آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۱۴

 • فرمان سوم تنظیم بازار

  دنیای اقتصاد: فاز سوم مبارزه با احتکار و اختفا در کشور استارت زده شد. سیاست‌گذاران و متولیان دولتی در سومین گام برخورد با محتکران، ایجاد «شبکه‌ مطمئن توزیع کالاهای هدف» را در دستور کار قرار داده‌اند که براساس سازوکار این شبکه بیشترین اولویت به چهار گروه کالایی «کاغذ چاپ»، «یخچال»، «برنج وارداتی» و «نخ و مواد پتروشیمی» اختصاص یافته است.
 • پیشنهاد ارزی واردکنندگان دارو

  دنیای اقتصاد: حال و روز این روزهای صنعت دارو چگونه است؟ فعالان اقتصادی در این بخش از نوع برخورد دولتی گلایه دارند و معتقدند دارو قابل احتکار نیست. آنها همچنین درخصوص سیستم تخصیص ارز نیز پیشنهادی را ارائه می‌کنند. درخواست آنها این است که واردکنندگان دارو نیز مانند واردکنندگان سایر کالاها ارز مورد نیاز خود را از بازار تهیه کنند و دولت از محل مابه‌التفاوت ارز رسمی و آزاد، به مصرف‌کنندگان دارو یارانه تخصیص دهد.
 • رای به ایجاد ۹۸ منطقه ویژه و ۸ منطقه آزاد

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از سه سال با ایجاد ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی و هشت منطقه آزاد تجاری - صنعتی موافقت کردند. لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری- صنعتی، اصلاح محدوده سه منطقه آزاد تجاری-صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی با ۱۴۱ رای موافق، ۷۵ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
 • بازنگری دستورالعمل توسعه نیروگاه‌های کوچک

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه ۵۰ درصد خطوط انتقال و شبکه برق تهران، البرز و قم بیش از ۲۰ سال قدمت دارد و باید تجهیز و اصلاح شود، گفت: دستورالعمل توسعه نیروگاه‌های کوچک در حال بازنگری است. غلامرضا خوش‌خلق با اشاره به اینکه مسوولیت تامین برق سه استان تهران، قم و البرز برعهده شرکت برق منطقه تهران است، گفت: طول خطوط انتقال و شبکه برق این سه استان ۱۰ هزار کیلومتر است که به‌طور متوسط ۵۰ درصد از شبکه بیش از ۲۰ سال قدمت دارد، بنابراین برای اینکه شبکه برق به پایداری استاندارد برسد، باید عمر شبکه کاهش یابد.
 • گردنه‌های رانت‌زدایی از اقتصاد

  دنیای اقتصاد: پیشنهادهای اتاق ایران برای تغییر سیاست‌های ارزی، تجاری و قیمت‌گذاری دستوری در زنجیره صنعت پتروشیمی‌ درحالی روی میز دولت قرار گرفته است که این پیشنهادها به‌عنوان راهکارهایی برای مقابله با رانت در صنایع بالادستی و همچنین تقویت صنایع پایین‌دستی و رقابت‌پذیر شدن آنها از سوی فعالان و ناظران تفسیر شده است. اعضای هیات‌رئیسه اتاق ایران معتقدند راهکارهای ارائه شده از سوی اتاق ایران به دولت برای تغییر سیاست‌‌گذاری‌ صنایع بالادستی که در سالیان گذشته مبتنی بر رانت شکل گرفته و به یک رویه معمول درآمده است،‌ کاملا قابلیت اجرایی و عملیاتی‌شدن دارند.
 • بزرگ‌ترین «توافق تجارت آزاد» جهان

  دنیای اقتصاد: بزرگ‌ترین «توافق تجارت آزاد» جهان قرار است با مشارکت ۱۶ اقتصاد جهان ماه نوامبر پیش‌رو (حدود دو ماه دیگر) نهایی شود. روز شنبه وزیر بازرگانی سنگاپور اعلام کرد که در نشست ماه نوامبر رهبران اقتصادی کشورهای مشارکت‌کننده، توافقی گسترده در مورد بزرگ‌ترین توافق تجارت آزاد جهان قابل دستیابی خواهد بود.
 • توسعه «افق کوروش» با استفاده از نمایندگی‌های جدید

  گروه بنگاه‌ها: شرکت فروشگاه زنجیره‌ای افق کوروش از نخستین پیشگامان رونق کسب‌وکار به شیوه فرانچایز، اقدام به اعطای نمایندگی می‌کند. به گزارش روابط‌عمومی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، این شرکت از نخستین پیشگامان رونق کسب‌وکار به شیوه فرانچایز (اعطای نمایندگی) با هدف توسعه بازار از محل مزیت‌های رقابتی برند، بهره‌مندی از ظرفیت فعالان و اشخاص علاقه‌مند حوزه خرده‌فروشی، اقدام به جذب تعداد دیگری نمایندگی در سطح کشور کرد.

بیشتر