آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۱۳

 • صدای متفاوت از بخش خصوصی

  دنیای اقتصاد: فعالان بخش خصوصی در پارلمان اقتصاد خواستار حذف رانت‌ها و امتیازات ویژه در بسته‌های حمایت از تولید شدند. ارزیابی‌ها حاکی از این است که نوع نگاه به سازوکار حمایتی دولت کاملا تغییر کرده و صدای متفاوتی از بخش خصوصی شنیده می‌شود؛ چراکه همواره این نقد به برخی از فعالان بخش تولید وارد بود که به‌دنبال حمایت‌های یارانه‌ای و رانتی هستند. حال اما فعالان اقتصادی با بررسی بایدها و نبایدها در حمایت از تولید معتقدند که نوع حمایت باید برای یک دوره مشخص، با روند کاهنده، اهداف مشخص و بدون رانت و امتیاز ویژه باشد.
 • طرح تحول صنعت دریایی رونمایی شد

  دنیای اقتصاد: طرح تحول صنعت دریایی کشور با همکاری چهار وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، وزارت نفت و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد.
 • کاهش ۳۳ درصدی ورود آب به مخازن سدها

  دنیای اقتصاد: در حالی به روز‌های پایانی سال آبی جاری نزدیک شده‌ایم که کاهش بی سابقه بارش‌ها در پاییز و زمستان سال گذشته و در پی آن افت روان‌‌آب‌ها موجب شده است تا به رغم رشد ۱۲ درصدی بارش‌ها در فصل بهار امسال، حجم ذخیره آب سدهای موجود در ۶ حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به ۲۹/ ۲۱ میلیارد مترمکعب برسد که در مقایسه با سال گذشته آب موجود در مخازن سدهای کشور کاهش ۱۵ درصدی داشته است.
 • صادرات محصولات معدنی روی ریل توسعه

  شاتا: روند صادرات محصولات معدنی در چهار ماه منتهی به تیر سال جاری ارزیابی شد. بر اساس آمار اعلام شده از سوی گمرک در مدت زمان مورد بررسی، اقلام فلزی و غیر فلزی با ارزش بیش از ۱/ ۳ میلیارد دلار و وزن ۷/ ۱۸ میلیون تن صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به لحاظ ارزشی رشد ۳۵ درصدی داشته است.
 • ۶مطالبه فوری صنعت هوایی

  دنیای اقتصاد: شرکت‌های هواپیمایی کشور در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور، مشکلات صنعت هوایی را در ۶ بند اعلام و راهکارهای برون رفت از این مشکلات را نیز در ۶ پیشنهاد عنوان کردند. حذف عوارض، حقوق گمرکی و مالیات ارزش افزوده قطعات هواپیما، حذف عوارض روی بلیت هواپیما نظیر عوارض شهرداری و هلال‌احمر و صدور گواهی معافیت از ارزش افزوده برای ایرلاین، از موارد طرح شده از سوی شرکت‌های هواپیمایی برای رفع مشکلات صنعت هوایی است.
 • ضرورت رفع موانع بانکی تجارت با عراق

  دنیای اقتصاد: موضوع حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و عراق در حالی از سوی فعالان بازار عراق و مسوولان این کشور مورد تاکید قرار گرفته است که به باور ناظران، مطرح شدن این موضوع بیش از آنکه جنبه‌های اقتصادی داشته باشد، جنبه سیاسی دارد چراکه از سال‌های قبل معامله با دلار در روابط تجاری میان دو کشور جایگاهی نداشته است که اکنون حذف آن بخواهد روابط اقتصادی دو کشور را تحت‌تاثیر قرار دهد.
 • اثر دو عارضه اقتصادی بر تجارت

  دنیای اقتصاد: اقتصاد ایران یک اقتصاد نفتی، دولتی و غیررقابتی است و تاکنون به‌طور جدی در معرض رقابت خارجی و حضور بازیگران بزرگ، کارآ و توانمند اقتصاد جهانی قرار نگرفته است. در گزارشی که از سوی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی منتشر شده این موضوع مورد بررسی قرار گرفته و توسعه صادرات را نیازمند ساختار مشارکتی دانسته است.
 • سرنوشت مبهم «نفتا»

  دنیای اقتصاد: روز جمعه آمریکا و کانادا در مذاکره برای بازنویسی توافق تجارت آزاد سه‌جانبه «نفتا» توفیق چندانی نداشتند و آینده این توافق همچنان مبهم باقی ماند. قرار است این مذاکرات روز چهارشنبه از سر گرفته شود.
 • اشتغال ۱۰ هزار کارگر ایرانی در گرو قطع واردات آفت‌کش‌های کشاورزی

  گروه بنگاه‌ها: درحالی‌که بیش از ۱۲ سال از ورود بخش‌خصوصی به عرصه تولید آفت‌کش‌های زراعی و پایان انحصار دولتی آن می‌گذرد، شرایط تحریم‌ها و تخصیص ارز دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به واردات، موجب شده تا بعضی شرکت‌های نیمه‌دولتی(خصولتی) و نهادهای دولتی وارد این عرصه شده و به واردات محصولات آماده از چین بپردازند. این مساله موجب شده تا حیات ۴۶ کارخانه تولید سموم و آفت‌کش‌های زراعی و کارگران آن به خطر بیفتد.
 • صادرات فرش دستباف اسیر مقررات متناقض

  گروه بنگاه‌ها: بسیاری از صادرکنندگان فرش به‌دلیل مشخص نبودن وضعیت بازار، قادر به صادرات محصولات خود نیستند.
 • تسهیل ورود پنل‌های چینی به اروپا

  دنیای اقتصاد: اتحادیه اروپا تصمیم دارد این هفته به محدودیت‌های فروش پنل‌های خورشیدی تولید چین پایان دهد، اقدامی که از نگاه تولیدکنندگان اروپایی سیل واردات ارزان را در پی خواهد داشت و به نوعی یارگیری این دو اقتصاد در برابر سیاست‌های تعرفه‌ای مخاصمه‌جویانه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا است.

بیشتر