آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۰۹

 • موانع بخشش جرایم بانکی تولید

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی موانع و ابهامات موجود برای اجرای قانون بخشودگی جرایم بانکی تولیدکنندگان را اعلام و پیشنهادهایی را برای رفع موانع اجرایی مطرح کرد. بدهی معوق بنگاه‌های تولیدی را می‌توان یکی از گره‌های اصلی این بخش دانست،‌ گره‌ای که برای بازکردن آن در سال‌های اخیر راهکارهای گوناگونی در نظر گرفته شده است،‌ اما هیچ یک از این راهکارها نتوانست این مشکل را برطرف کند.
 • دغدغه‌های کلیدی تولید و تجارت

  دنیای اقتصاد: سنجش وضعیت کسب‌وکار حکایت از نامساعد بودن فضا برای فعالان اقتصادی کشور از ابتدای سال جاری دارد؛ اما چرا فعالان اقتصادی چنین ارزیابی‌ای دارند و مسیر فعالیت شان گرفتار چالش‌های متعدد شده است؟ چرایی ناموافق بودن جریان این‌روزهای اقتصاد کشور در نشستی به میزبانی اعضای شورای عالی پیشکسوتان اتاق ایران و با حضور متولی صنعت به تصویر کشیده شد.
 • لزوم توسعه صندوق‌های تامین مالی نوآوری

  دکتر علی وحدت مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا)
  از زمانی که مطالعات اقتصادی «سولو» (Solow) فناوری را به‌عنوان منبعی از رشد اقتصادی نشان داد و بر این اساس بیش از ۸۷درصد از ارزش‌افزوده‌ یکی از کشورهای توسعه یافته در بازه‌ زمانی ۱۹۰۹ تا ۱۹۴۹ را به عامل تحولات فناوری مرتبط دانست، اهمیت علم و فناوری و تحولات آن مرکز توجه اقتصاددانان قرار گرفت. مطالعات «سولو» بارها توسط پژوهشگران دیگر مورد بررسی قرار گرفت و نتایج مشابه نشان‌دهنده‌ اهمیت علم و فناوری در مقایسه با سرمایه و نیروی انسانی بود. به دلیل اهمیت علم و فناوری اقتصاددانان تلاش داشتند تا مکانیزم‌ها و نهادهای مناسب برای توسعه‌ فناوری را توصیه کنند.
 • کارنامه سامانه تدارک الکترونیکی

  دنیای اقتصاد: مدیر سامانه تدارک الکترونیکی دولت کارنامه فعالیت این سامانه را تشریح کرد. سیدامیر اصغری با اشاره به فعالیت ۶۰هزار تامین‌کننده در این سامانه اظهار کرد: «سامانه تدارکات الکترونیکی دولت» طبق مفاد متعدد قانونی، دستگاه‌های دولتی را مکلف می‌کند برای انجام معاملات خود تنها از کانال این سامانه اقدام کنند.
 • برنامه بهره‌برداری معدنی در سال جاری

  دنیای اقتصاد: مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو از برنامه بهره‌برداری از ۵/ ۵ میلیارد دلار طرح معدن و صنایع معدنی در سال‌جاری خبر داد.
 • احداث نیروگاه‌های حقیقی و مجازی برای سال ۹۸

  ایسنا: فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای کشور نیازمند برق پایدار و مطمئن است و در این مسیر باید علاوه بر ساخت نیروگاه‌های حقیقی، با مدیریت مصرف بتوانیم ظرفیت جدید برق را به شکل نیروگاه مجازی ایجاد کنیم.
 • چهار پیشنهاد برای ذخیره ارز

  دنیای اقتصاد: با توجه به احتمال تشدید تحریم‌ها و کمبود منابع ارزی و تمرکز تخصیص ارز به کالاهای اساسی و استراتژیک و عدم ارائه ارز به برخی از کالاهای مصرفی، شناسایی کالاهای عمده مصرفی و تبیین راهکارهایی برای مدیریت این کالاها ضروری است. باید توجه داشت اعمال تحریم‌ها در سال‌های اخیر تجربه مفیدی را برای سیاست‌گذاران کشور به همراه داشته است که در ادامه و با اعمال تحریم‌ها بیشتر می‌توان برای خروج از بحران و تدوین سیاست‌های مناسب از تجربه‌های آن سال‌ها استفاده کرد.
 • پشیمانی ترامپ از «جنگ تجاری»؟

  دنیای اقتصاد: واشنگتن درحال فشار آوردن بر اتحادیه اروپا برای سرعت بخشیدن به مذاکرات تجاری است، مذاکراتی که آغاز آن به نشست ماه گذشته دونالد ترامپ و ژان کلود یانکر، رئیس کمیسیون اروپایی، برمی‌گردد. به گزارش گروه بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» روز یکشنبه دو مقام آلمانی و یک مقام دولتی آمریکا با انتشار این خبر، از پشیمانی ترامپ از تشدید تنش‌های تجاری اخیر برابر متحدان تجاری کشورش پرده برداشتند.
 • همکاری‌های ایران و نروژ در دوره پساخروج

  دنیای اقتصاد: در اولین نشست کمیته مشترک ایران و نروژ ضمن طرح برخی از مشکلات موجود در روابط اقتصادی با این کشور، حوزه‌های شیلات، کشتیرانی، نفت و گاز، انرژی، تکنولوژی، دارو و آموزش‌های دانشگاهی به‌عنوان زمینه‌های مناسب همکاری با نروژ معرفی شدند.
 • برنامه صنایع شیر ایران برای افزایش تولید

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل صنایع شیر ایران برنامه‌های شرکت پگاه برای توسعه سرمایه‌گذاری‌ها را اعلام کرد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر