آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۰۸

 • نوبنگاه‌های صنعتی در سکوی اول

  دنیای اقتصاد: بررسی آمار اعلام شده از روند صدور پروانه‌های بهره‌برداری در فصل بهار حاکی از سبقت نوبنگاه‌های صنعتی از طرح‌های توسعه‌ای است. روایت آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی از مجموع ۱۴ طرح مهم راه‌اندازی شده باتوجه به تفکیک نوع بهره‌برداری، ۱۰ طرح به طرح‌های ایجادی و ۴ طرح نیز به طرح‌های توسعه‌ای اختصاص داشته است.
 • راه جذب بنگاه‌های اروپایی

  دنیای اقتصاد: مکانیزم همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی و اروپایی در شرایط تحریم در بیستمین نشست کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
 • ضعف و ناتوانی سامانه انبار

  خبرگزاری فارس: مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک با اشاره به اینکه دستگاه‌ها عادت دارند ضعف خود را گردن دیگران بیندازند، گفت: چطور اطلاعات ۳۰ هزار انبار گمرک کامل‌تر از ۶۰۰ هزار انبار وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
 • مصرف برق تهران ۱۴۰۰ مگاوات کمتر از تولید

  ایرنا: مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: اکنون ۱۴۰۰ مگاوات کسری تولید نسبت به مصرف برق در تهران وجود دارد. محسن طرزطلب با اعلام این خبر افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، تا پایان برنامه ششم توسعه (سال ۱۴۰۰) کسری تولید نسبت به مصرف تهران به ۳‌هزار و ۴۰۰ مگاوات می‌رسد.
 • ضرورت بازگرداندن اعتماد به فعالان اقتصادی

  ایرنا: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در شرایط حساس کنونی کشور باید سرمایه اجتماعی در جامعه و نیز اعتماد فعالان اقتصادی به دولت افزایش یابد.غلامحسین شافعی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی در اصفهان افزود: طبق بررسی‌های صورت گرفته از گذشته تاکنون، توسعه برخی از مناطق کشور بر اساس ظرفیت‌های آن منطقه نبوده است.
 • چشم‌انداز صادرات محصولات دانش‌بنیان

  دنیای اقتصاد: براساس بررسی آمار و ارقام، دولت صادرات محصولات دانش‌بنیان در سال ۹۹ را یک میلیارد دلار پیش‌بینی کرده که نسبت به سال ۹۶ رشد ۵۵۰ میلیون دلاری خواهد داشت.
 • صرفه‌جویی در بخش آب و برق با تعرفه جدید

  دنیای اقتصاد: برنامه افزایش تعرفه آب و برق برای مشترکان پرمصرف در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است و با توجه به مطالعات اقتصادی صورت گرفته هدف‌گذاری این است که تعرفه‌های جدید ۱۰ درصد در بخش برق و ۱۲ درصد در بخش آب میزان مصرف را کاهش دهد. رضا اردکانیان همچنین از تغییر ساختار فعلی تعرفه‌گذاری آب و برق خبر داد و گفت: تعرفه جدید آب و برق آماده ارسال به دولت است.
 • بحران فهم بخشنامه‌های ارزی

  دنیای اقتصاد: بعد از انتقاد بخش‌خصوصی از تعدد بخشنامه‌های ارزی طی پنج ماه اخیر که برآوردها نشان می‌دهد هر پنج روز، یک بخشنامه ارزی صادر شده، این‌بار متولی تجارت از بعد دیگری به بخشنامه‌های ارزی خرده گرفته و فهم این بخشنامه را نیازمند گذراندن دوره دکترا دانسته است. وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت عنوان کرده که به گواه شاهدان عینی در مدت کوتاهی بخشنامه‌های ارزی زیادی صادر شده که یادگیری آنها خود نیازمند داشتن یک Phd است. روند صدور بخشنامه‌های ارزی از اواخر فروردین ماه امسال به منظور مدیریت نوسانات بازار ارز آغاز شد و هنوز با گذشت حدود ۵ ماه از سال، با بخشنامه‌های جدیدی مواجه می‌شویم؛ فعالان اقتصادی بر این باورند که مشکلات محیط کسب‌وکار با وجود چنین بخشنامه‌هایی دو چندان شده است.
 • جزئیات دریافت مابه‌التفاوت ارزی

  دنیای اقتصاد: شیوه جدید اخذ مابه‌التفاوت ارزی از واردکنندگان به منظور ترخیص کالا از گمرک اعلام شد. گمرک ایران با مبنا قرار دادن نرخ ۷۰۰۰ تومان برای هر دلار، اعلام کرده است که به ازای هر دلار، ۲۸۰۰ تومان (تفاضل نرخ رسمی دلار یعنی ۴۲۰۰ تومان و نرخ دلار ۷۰۰۰ تومانی) از واردکنندگان برای پرداخت مابه‌التفاوت ارزی و ترخیص کالاهایشان از گمرکات دریافت خواهد شد.
 • خطر دولت بزرگ برای بخش خصوصی

  مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران
  چهل سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و سوال اینجاست که درحال‌حاضر کجا ایستاده‌ایم؟ برای پاسخ به این پرسش باید از مقایسه اعداد و شاخص‌های کلان اقتصادی کمک بگیریم. درآمد سرانه کشور سال ۹۲ (به قیمت ثابت سال ۸۳) ۲ میلیون تومان بود که نسبت به سال ۵۶ که این عدد ۴۱/ ۳ میلیون تومان برآورد می‌شد، تا حدودی کاهش یافته‌است. البته این آمار مربوط به دوران پیش از تحولات ارزی اخیر می‌شود.
 • هشدار برگزیتی WTO

  دنیای‌اقتصاد: سازمان تجارت جهانی (WTO)، نسبت به خروج بدون توافق بریتانیا از ناحیه یورو هشدار داد و افزود به‌نظر بسیار «نامحتمل» می‌رسد که تا ماه مارس آینده (فروردین) این کشور موفق شود با همه کشورهای عضو این سازمان به توافق تعرفه‌ای و تجاری دست یابد.

بیشتر