آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۰۷

 • صنایع مقاوم در تغییرات ارزی

  دنیای اقتصاد: تغییرات نرخ ارز بر رشته فعالیت‌های صنعتی چه تاثیراتی دارد و در این میان کدام صنایع از این تغییر دچار زیان و کدام‌یک منتفع می‌شوند؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد افزایش قیمت ارز اثرات متفاوتی بر رشته فعالیت‌های صنعتی به‌جا می‌گذارد؛ از آنجایی که ارزش مواد اولیه وارداتی و درآمد صادراتی هر یک از فعالیت‌های صنعتی متفاوت است، می‌توان گفت میزان آسیب‌پذیری این رشته فعالیت‌ها از نوسانات و جهش نرخ ارز نیز یکسان نیست.
 • جزئیات اصلاح قوانین صنایع کوچک

  ایسنا: درخواست اصلاح قوانین مرتبط با صنایع کوچک و متوسط از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به هیات دولت و پس از آن مجلس شورای اسلامی ارسال می‌شود.
 • مردم را در جریان اقدامات قرار دهیم

  گروه بنگاه‌ها: تحریم‌ها مشکلاتی را برای ما ایجاد می‌کنند و باید با همکاری بیشتر با یکدیگر و در جریان گذاشتن مردم از اقدامات، از این شرایط دشوار عبور کنیم.رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، در نشست شورای سیاست‌گذاری «چهاردهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی» با اعلام این مطلب گفت: چگونه با مردم رفتار کردن مهم است و اینجاست که توجه به منابع انسانی و تجلی کرامت انسانی نمود پیدا می‌کند.
 • آخرین وضعیت بارش‌های کشور

  دنیای اقتصاد: آخرین آمار اعلام شده از بارش‌های کشور از ثبت ۱/ ۱۶۹ میلی‌متر بارش از ابتدای سال آبی‌جاری تا پایان دومین ماه تابستان حکایت دارد. بارش ثبت شده در مدت زمان مورد بررسی در حالی است که در مدت مشابه سال قبل میزان بارش‌های کشور ۵/ ۲۳۱ میلی‌متر بارش‌ در کشور ثبت شده بود. به‌عبارتی مقایسه میزان بارش‌های سال‌آبی جاری و سال گذشته در مدت مشابه، حکایت از کاهش ۴/ ۶۲ میلی‌متری و ۲۷ درصدی بارش‌های کشور دارد.طبق آمار رسمی دفتر مطالعات پایه آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، از ابتدای مردادماه سال جاری تا پایان دومین ماه تابستان، در مجموع ۹/ ۱ میلی‌متر بارش در ایران داشتیم. بارش‌های مردادماه ۹۷ (با ثبت ۹/ ۱ میلی‌متر) نسبت به بارش‌های مردادماه ۹۶ (با ثبت ۱/ ۱ میلی‌متر) رشدی ۷۲ درصدی داشت.
 • صادرات برق کلید خورد

  دنیای اقتصاد: سخنگوی صنعت‌برق گفت: صادرات برق از ۱۰ روز پیش آغاز شده و به تدریج در حال افزایش صادرات برق هستیم.به گزارش صدا و سیما، محمودرضا حقی‌فام با اعلام این خبر گفت: به محض اینکه از شرایط تامین برق مطمئن شدیم صادرات برق را افزایش می‌دهیم، اما اولویت ما تامین برق مشترکان داخل کشور در فصول مختلف سال است و ظرفیت مازاد تولید را صادر خواهیم کرد که منافع اقتصادی و سیاسی برای کشور خواهد داشت.
 • ابلاغ افزایش تعرفه آب مشترکان پرمصرف به زودی

  خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تأکید بر اینکه دولت به زودی افزایش تعرفه آب شرب مشترکان پرمصرف را ابلاغ می‌کند گفت: اصلاح الگوی کشت و مذاکره درباره کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی جزو رئوس و برنامه‌های اصلی کمیته سازگاری با کم‌آبی است. محمد حاج رسولی‌ها در پاسخ به این سوال که در کارگروه سازگاری با کم‌آبی افزایش تعرفه آب مشترکان پرمصرف تصویب شد، اما هنوز اجرایی نشده است دلیل آن چیست؟ گفت: بحثی که درخصوص تعرفه آب شرب مشترکان پرمصرف بوده است یک ماه پیش تصویب شد و در حال حاضر در دستور کار دولت است و به زودی ابلاغ خواهد شد.
 • جنگ تجاری به دور سوم رسید

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که انتظار می‌رفت نشست مقامات چین و آمریکا به صلح تجاری منجر شود، این مذاکرات بدون هیچ توافقی پایان یافت و ترامپ دستور داد تعرفه‌های جدیدی بر واردات کالاهای چینی اعمال شود. ابتدا وضع تعرفه‌ها بر پنل‌های خورشیدی و ماشین‌های لباسشویی و سپس بر واردات فولاد و آلومینیوم، به ترتیب نخستین و دومین حملات آمریکا به چین بودند. وضع تعرفه بر ۵۰ میلیارد دلار کالای چینی، مرحله سوم این نبرد بود که ابتدا ۳۴ میلیارد دلار از آن اجرایی شد و فاز نهایی این مرحله روز پنج‌شنبه شکل اجرایی به خود گرفت.
 • آخرین وضعیت فعالیت ایرلاین‌های اروپایی در ایران

  دنیای اقتصاد: اخیرا برخی شرکت‌های هواپیمایی که در مسیر ایران و اروپا فعال بودند، در مورد ادامه فعالیت‌های خود در ایران، اعلام موضع کرده‌اند. به گزارش رویترز، روز پنج‌شنبه شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز انگلستان، شرکت فرانسوی ایرفرانس و شرکت هلندی کی‌ال‌ام اعلام کردند که فعالیت و پروازهای خود را در ایران به دلیل تاثیر نداشتن صرفه و توجیه اقتصادی متوقف کرده و به حالت تعلیق در خواهند آورد.
 • ارزیابی فدراسیون واردات از ضوابط جدید تامین ارز

  دنیای اقتصاد: شرایط و ضوابط جدید تامین ارز جهت گشایش اعتبار اسنادی، ثبت برات اسنادی و انجام حواله ارزی به منظور واردات کالا و خدمات به کشور اعلام شد. بانک مرکزی پیرو دستور دولت، دستورالعملی را درخصوص تامین ارز جهت گشایش اعتبار اسنادی، ثبت برات اسنادی و انجام حواله ارزی به منظور واردات کالا و خدمات به کشور اعلام کرد که برخی از واردکنندگان در این خصوص مشکلات و ابهاماتی را مطرح می‌کنند.
 • هلدینگ‌های اقتصادی موتور محرک بنگاه‌های کوچک

  دنیای اقتصاد: هلدینگ‌های اقتصادی در دنیا جایگاه ویژه‌ای در توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط و همین‌طور اقتصاد ملی دارند. این هلدینگ‌ها می‌‌توانند به‌عنوان حلقه اتصال میان فعالان بخش‌خصوصی عمل کنند و با ارائه برنامه‌های توسعه‌محور، ارتباطی دو سویه با بخش دولتی، به منظور رسیدن به اهداف کلان اقتصادی برقرار می‌کنند. تشکیل انجمن هلدینگ‌ها در ایران نیز گامی به جلو برای تقویت بخش‌خصوصی از سوی کارشناسان عنوان می‌شود. به گفته کارشناسان در دوره اجرای جدید تحریم‌ها، توسعه فعالیت انجمن هلدینگ‌ها در بهبود عملکرد بنگاه‌های کوچک و متوسط تاثیرگذار است و از سوی دیگر می‌تواند خصوصی‌سازی را در کشور نهادینه کند. بر این اساس«انجمن هلدینگ‌های ایران» با همکاری اتاق بازرگانی ایران و با هدف ایجاد فرهنگ و گفتمان تاسیس هلدینگ، هم‌افزایی و بالا بردن قدرت چانه‌زنی در سطح جامعه اقتصادی کشور با حضور ۴۵ هلدینگ در سطح ملی تشکیل شد.
 • معافیت کالاهای اساسی از پرداخت مالیات علی‌الحساب

  دنیای اقتصاد: سازمان امورمالیاتی در نشست اعضای کمیته ماده ۱۲ اعلام کرد که واردکنندگان کالاهای اساسی از پرداخت ۴ درصد مالیات علی‌الحساب معاف شده‌اند. شصت و‌سومین نشست اعضای کمیته ماده ۱۲ به بررسی اعتراض فعالان اقتصادی نسبت به نحوه تخصیص بودجه خرید برق تجدیدپذیر، از طرف سازمان برنامه‌وبودجه به سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) و مشکلات ناشی از ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد شیوه تاسیس و راه‌اندازی شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرهای مختلف و ادامه فعالیت آنها، اختصاص پیدا کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر