آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۰۲

 • گروه معاف ارزی از مابه‌التفاوت

  دنیای اقتصاد: گروه معاف از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی مشخص شد. گروه اول شامل واردکنندگانی است که کالاهایشان، تجهیزات یا ماشین‌آلات خطوط تولید است. این گروه با اخذ گواهی از وزارتخانه تولیدی ذی‌ربط می‌توانند کالاهایشان را ترخیص کنند. آن دسته از واردکنندگانی که مواد اولیه و ملزومات موردنیاز خط تولید محصول نهایی آنها بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی به بازار عرضه می‌شود و اسم آنها جزو کالاهای گروه یک است، می‌توانند بدون پرداخت مابه‌التفاوت، نسبت به ترخیص کالایشان اقدام کنند.
 • برنامه‌ریزی برای خاموشی‌های سال آینده؟

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو گفت: پرونده خاموشی‌های امسال بسته شده، اما برنامه‌ریزی کرده‌ایم برای سال بعد با پیش‌بینی شرایط مشابه تجربه امسال به کار گرفته شود.
 • انگلیسی‌ها رفتند، آلمانی‌ها ماندنی شدند

  دنیای اقتصاد: دوران پسابرجام با ورود و استقبال سرمایه‌گذاران خارجی از بخش‌های مختلف اقتصاد ایران همراه بود. یکی از حوزه‌های سرمایه‌پذیر کشور بخش انرژی‌های تجدیدپذیر است که در پسابرجام مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی قرار گرفت. اما با شروع دور جدید تحریم‌ها و فشار آمریکایی‌ها برای خروج سرمایه‌گذاران از ایران، ابهاماتی درخصوص ماندن یا رفتن شرکت‌های خارجی که در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کرده بودند، ایجاد شد.
 • مثلث مبارزه تجاری با آمریکا

  دنیای اقتصاد: در پی تیرگی روابط آنکارا-واشنگتن که به‌خاطر زندانی‌ شدن یک کشیش آمریکایی در ترکیه شکل گرفته است، چندی است که آمریکا سیاست‌های تجاری خصمانه‌ای را در قبال ترکیه در پیش گرفته است.
 • صدور مجوز ترخیص نسیه کالاهای وارداتی

  ایسنا: گمرک ایران مجوز ترخیص نسیه کالاهای وارداتی را صادر کرد. واحدهای تولیدی برای جلوگیری از هر گونه ضرر و زیان و مشکلات در شبکه تولید خود باید از ارزان‌ترین و ساده‌ترین راه، مواد اولیه خود را که در داخل کشور وجود ندارد، وارد کنند.
 • بازنگری ممنوعیت واردات ۱۳۳۹ قلم کالا

  ایسنا: ممنوعیت ورود ۱۳۳۹ قلم کالا به ایران که در پی برخی مشکلات ارزی ایجاد شده بود، اکنون در مرحله بازنگری قرار گرفته است. وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به تاریخ ۳۰ خردادماه سال جاری، جدیدترین مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را برای اجرا به سازمان توسعه تجارت ابلاغ کرد که بر اساس آن فهرست گروه چهارم کالایی شامل ۱۳۳۹ ردیف تعرفه هشت‌رقمی که ثبت سفارش آنها در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ممنوع شد، برای اجرا ابلاغ شد.
 • الزام اعلام موجودی انبار ۳۸ قلم کالا

  دنیای اقتصاد: سخنگوی سازمان تعزیرات گفت: اعلام نکردن موجودی انبارها به سازمان صنعت به معنای احتکار کالا و قابل پیگرد است. سیدیاسر رایگانی در گفت‌وگو با خبر ۲۱ شبکه یک سیما افزود: بنا به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت صاحبان ۳۸ قلم کالا باید موجودی انبارهای کالا را اطلاع دهند.
 • درخواست تولیدکنندگان برای لغو ممنوعیت صادرات

  دنیای اقتصاد: همزمان با اعلام ممنوعیت صادرات برخی کالاهای اساسی، تولیدکنندگان این محصولات خواهان لغو ممنوعیت در نظر گرفته شده برای صادرات شدند. سازمان چای در این خصوص با اعلام اینکه، ممنوعیت صادرات چای به ضرر تولیدکنندگان داخلی و تجار است خواهان آن شد تا چای از لیست ممنوع‌ها خارج شود. رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران نیز ممنوعیت صادرات کاغذ بسته بندی را موضوعی غیرکارشناسی دانست و از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد در این خصوص بازنگری صورت گیرد.
 • آخرین اصلاحات در فهرست کالاهای وارداتی

  دنیای اقتصاد: فهرستی از آخرین اصلاحات کالاهای وارداتی روز گذشته از سوی خبرگزاری فارس منتشر شده است. این فهرست شامل ۳۶۰ صفحه است و ۸۰۰۳ کالا را در بر می‌گیرد. این فهرست مربوط به ۱۶ مردادماه سال جاری است که به گفته مسوولان باز هم احتمال تغییر در آن وجود دارد.

بیشتر