شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۹۱

 • فرمول پاسخ به تقاضای ارزی

  دنیای اقتصاد: اولویت‌بندی جدید ارزی به منظور تسریع پاسخگویی به درخواست متقاضیان در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت. براساس برنامه‌ریزی جدید این وزارتخانه، درخواست ارز متقاضیانی که سال گذشته فعالیت وارداتی داشته‌اند، در اولویت قرار خواهد گرفت تا به این طریق بررسی ثبت سفارش‌ها سرعت یابد.
 • حجم مجوزها در صنعت و تجارت

  دنیای اقتصاد: ارزیابی کارنامه مجوزهای صادره در بخش صنعت، معدن و تجارت حاکی از آن است که اخذ جواز تاسیس صنعتی در بهار امسال رشد ۲۰ درصدی را تجربه کرده است؛ اشتغال و سرمایه پیش‌بینی شده برای جوازهای تاسیس نشان می‌دهد که احتمالا بیشترین درخواست‌ها برای راه‌اندازی طرح‌ها و واحدهای بزرگ است. رشد صدور جوازها در بخش صنعت در حالی رخ داده است که آخرین داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از شرح حال صدور جوازهای صادره در هفت گروه و ۱۶ زیربخش آن از ریزش مجوزها در ۸ زیربخش و رشد مجوزها در ۷ زیربخش دیگر در فصل بهار حکایت دارد.
 • تشکیل کارگروه رصد بازار لوازم خانگی

  خبرگزاری تسنیم: با تصمیم ستاد تنظیم بازار، مقرر شد کارگروهی به منظور کنترل و رصد وضعیت بازار لوازم خانگی تشکیل شود. کارگروه تنظیم بازار در جلسه اخیر خود که با حضور تولیدکنندگان، اتحادیه فروشندگان و انجمن‌های فعال لوازم خانگی برگزار شد، وضعیت این حوزه را مورد بررسی قرار داد و تصمیماتی در این خصوص گرفت.
 • سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار میلیارد ریالی برای آب شیرین‌کن‌ها

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو از سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار میلیارد ریالی دولت در بخش آب شیرین‌کن‌ها خبر داد. به‌گفته رضا اردکانیان دولت با این حجم از سرمایه‌گذاری، آب‌های شور و غیرقابل استفاده را شیرین و برای مصرف شرب ساکنان مناطق مرزی و دیگر نقاط کشور آماده می‌کند. به گزارش «ایرنا»، اردکانیان در سفر به استان گلستان اظهار کرد: دولت از طرح‌های مشابه برای توسعه پایدارتر مناطق مرزی تا حد امکان حمایت خواهد کرد. وی همچنین از افزایش ۲۰ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور تا پایان برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: افزایش راندمان بهره‌وری از نیروگاه‌ها و کاهش اتلاف‌برق در شبکه‌های انتقال از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه است. وی افزود: فرهنگ‌سازی برای مصرف بهینه آب و انرژی از دیگر برنامه‌های وزارت نیرو بوده که با کمک رسانه‌ها و مردم درحال انجام است.
 • احتکار به کاغذ رسید

  ایرنا: رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا گفت: کاغذ به کشور وارد شده اما سودجویان با احتکار آن مترصد افزایش قیمت نشسته‌اند. ابوالفضل روغنی گلپایگانی در حاشیه برگزاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی کاغذ، مقوا و فرآورده‌های سلولزی افزود: در آشفته بازاری که ایجاد شده، دلار ارزان بدون نظارت مناسب در اختیار عده‌ای فرصت‌طلب قرار گرفت و درصد ناچیزی از آن سهم فعالان واقعی صنعت و بازار کاغذ شد.
 • محورهای چهاردهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی

  گروه بنگاه‌ها: دومین جلسه کمیته علمی چهاردهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی، با حضور ابوالفضل کیانی‌بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.
 • تهدید جدید کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: ممنوعیت واردات ۱۳۳۹ قلم کالا که به منظور صرفه جویی در مصرف ارز چندی پیش از سوی دولت اعلام شد، زنگ خطر بیکاری ۳۰۰ هزار نیروی شاغل را در شرکت‌های تولیدی و وارداتی به صدا درآورده است. پس از اعلام لیست سیاه واردات، اعتقاد بر این بود که اثر روانی این تصمیم بیشتر از تاثیر مثبت اقتصادی آن با اهداف در نظر گرفته شده است. در توضیح این مساله نیز چند نکته حائز اهمیت بود. واردات این کالاها در سال گذشته ارزبری چندانی نداشته و تنها ۸ درصد از کل واردات را به خود اختصاص داده است.
 • برد تورمی تغییرنرخ ارز

  دنیای اقتصاد: مرکز آمار تخمینی از برد تورمی نرخ ارز ارائه کرد. بر مبنای محاسبات این مرکز، نسبت کالای وارداتی به تولید ناخالص داخلی در سال گذشته ۷/ ۱۴ درصد بوده و اگر فرض شود که کل کالاهای وارداتی کشور از بازار آزاد تامین ارز شده و به‌طور مستقیم به دست مصرف‌کننده نهایی رسیده باشد، باید انتظار داشت که به ازای هر ۱۰۰ درصد افزایش نرخ ارز، شاخص بهای مصرف‌کننده، به شکل تئوریک ۷/ ۱۴ درصد رشد کند. براساس تحلیل مرکز آمار، آثار این رشد نیز با تاخیری یک‌ساله خود را بر نرخ تورم نمایان خواهد کرد و انتظار تعدیل فوری نرخ ارز بر تورم چندان محتمل نیست. این بررسی بیش از پیش، غلو القاشده در مورد آثار تورمی نرخ ارز را برملا می‌کند. مصداق دیگر این ادعا، محاسبات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی است که نشان می‌دهد به‌ازای هر ۱۰ درصد افزایش نرخ ارز، شاخص بهای تولیدکننده به‌دلیل واردات کالاهای واسطه‌ای، به میزان یک درصد افزایش می‌یابد؛ اما این افزایش در شاخص بهای مصرف‌کننده شدیدتر و به میزان ۲ درصد بوده است. می‌توان بخشی از سرعت رشد بیشتر شاخص بهای مصرف‌کننده را به‌دلیل تحریک موج انتظارات تورمی نسبت داد؛ تحریکی که در آن، برخی تحلیل‌های مبالغه‌آمیز در مورد اثر نرخ ارز بر رشد نرخ تورم، دخیل هستند.
 • سقوط قیمت موادغذایی در جهان

  دنیای اقتصاد: قیمت موادغذایی کشاورزی جهان در ماه جولای (تقریبا مصادف با ماه تیر) کاهشی چشمگیر یافت. نتایج بررسی «شاخص قیمت مواد غذایی فائو (FFPI)» - شاخصی برای اندازه‌گیری تغییرات قیمت بین‌المللی یک سبد از کالاهای موادغذایی – در ماه جولای نشان می‌دهد این کاهش قیمت در تمام کالاهای اصلی مبادله شده، به‌خصوص لبنیات و شکر اتفاق افتاده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، این شاخص با رسیدن به سطح میانگین ۸/ ۱۶۸ واحدی در ماه جولای، ۵/ ۶ نقطه درصد کمتر از شاخص ماه ژوئن و ۳/ ۱۰ نقطه درصد کمتر از دوره مشابه سال گذشته است.
 • نگرانی ارزی برای کالاهای واسطه‌ای خوراکی

  دنیای اقتصاد: دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران معتقد است حذف دلار رسمی برای واردات کالاهای واسطه‌ای خوراکی و ماشین‌آلات صنایع غذایی آثار منفی به‌دنبال خواهد داشت و باعث افزایش قیمت این محصولات می‌شود. به گفته دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، پرداخت ارز دولتی تنها به کالاهای اساسی، فقط می‌تواند قیمت درب کارخانه را کنترل کند، اما هزینه پخش و حمل‌ونقل مستقیما تحت‌تاثیر افزایش نرخ دلار قرار خواهد گرفت.
 • صادرات مواد اولیه بطری ممنوع شد

  خبرگزاری تسنیم: صادرات پریفرم فرم‌پلی‌اتیلن که برای تولید انواع بطری استفاده می‌شود، به‌دلیل کمبود و افزایش قیمت شدید بطری مصرفی صنایع داخلی، ممنوع شد. محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کارگروه تنظیم بازار با ارسال نامه‌ای به فرود عسگری، رئیس کل گمرک با موضوع ممنوعیت صادرات پریفرم فرم پلی‌اتیلن آورده است: با توجه به نیاز تولیدکنندگان بطری، PET مورد مصرف در صنایع شیر، روغن‌نباتی، انواع نوشیدنی، آبمیوه، آب معدنی، انواع شوینده، مایع ظرفشویی، مایع دستشویی و سایر محصولات، همچنین با توجه به کمبود پریفرم PET مورد استفاده برای تولید بطری، مقتضی است به تمامی گمرکات اعلام شود که از صادرات پریفرم PET، از سوی کلیه صادرکنندگان اعم از تولیدی یا تجاری جلوگیری شود.
 • تسهیل ورود کالاهای اساسی و دارو

  دنیای اقتصاد: رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه مقرر شده است کالاهای اساسی و اقلام دارویی بدون معطلی پس از ورود به گمرک با طی کردن مراحل اداری به کارخانه‌ها و انبارهای مربوط فرستاده شود، گفت: درمورد ترخیص کالاها به‌ویژه مواد اولیه، تصمیمات مثبتی گرفته‌ایم، به‌طوری که در ۱۱ ماه اخیر، ۱۴میلیون و ۵۲۵ هزار تن کالا ترخیص شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳/ ۲ درصد افزایش ثبت شده است. به گزارش روابط‌عمومی گمرک، فرود عسگری، عنوان کرد: برای کمک به بخش تولید و کالاهای اساسی تصمیماتی همچون ابلاغ بسته‌های حمایتی به منظور افزایش نقدینگی ابلاغ شده است، به‌گونه‌ای‌که واردکنندگان می‌توانند کالاهای خود را ۶ ماه به شرط ۷۰ درصد ترخیص و ۳۰ درصد پس از تسویه ترخیص کنند. همچنین برای کالاهای اساسی و دارویی با تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت بهداشت امضا شده، قرار بر این است که ترخیص ۴ ماهه صورت پذیرد؛ یعنی اقلام دارویی بدون معطلی پس از ورود به گمرک با طی کردن مراحل اداری به کارخانه‌ها و انبارهای مربوط فرستاده شود.
 • ارز رانتی صادرات قاچاق را دامن زد

  دنیای اقتصاد: بعد از ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی و تخصیص دلار دولتی به بخشی از کالاها، کارشناسان و فعالان اقتصادی پیش‌بینی کردند که این سیاست‌ها نمی‌تواند برای بازار ارز و تجارت کشور راهگشا باشد و هشدار دادند که این مساله زمینه‌ساز ایجاد رانت برای عده‌ای می‌شود. اکنون پس از نزدیک به ۴ ماه که از سیاست جدید ارزی دولت می‌گذرد، صحبت‌هایی مبنی بر ریل‌گذاری مجدد و ارائه بسته دیگری برای مدیریت بازار ارز مطرح شده است. درهمین زمینه نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است قیمت‌گذاری ارز توسط دولت اشتباهی استراتژیک بود و اکنون باید در تدوین سیاست جدید بانک مرکزی، مکانیزم تعیین قیمت ارز برعهده بازار دوم گذاشته شود.

بیشتر