شماره روزنامه ۴۵۴۹
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۸۰

 • اثر معکوس تعرفه‌های ترامپ

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ با تکرار تهدیدات گذشته، آمادگی خود را برای وضع تعرفه بر تمامی واردات آمریکا از چین (۵۰۵ میلیارد دلار) اعلام کرد. روز جمعه رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگویی که با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌بی‌سی» آمریکا درخصوص تنش‌های تجاری چین داشت، گفت: «سطح تجارت‌ ما پایین‌تر از چینی‌هاست. من آمادگی حرکت به سمت ۵۰۰ میلیارد دلار را دارم.»
 • ۳۸۸ دشت کشور در وضعیت ممنوعه

  دنیای اقتصاد: آخرین خبرها از وضعیت دشت‌های کشور حاکی از آن است که در حال حاضر ۳۸۸ دشت در وضعیت ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار دارند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از این تعداد ۲۵۳ دشت کشور دارای وضعیت ممنوعه و ۱۳۵ دشت دیگر دارای وضعیت ممنوعه بحرانی هستند. تداوم خشکسالی‌ها، افت بارندگی‌ها و تبعات ناشی از کم‌آبی و بی‌آبی از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توان وضعیت بحرانی دشت‌های ایران را به آن نسبت داد. حدود ۱۵ سال است که مقوله «بحران آب» برای کشور به یک پارادایم تبدیل شده است. بررسی آمار و ارقام رسمی و جدید کشور حاکی از آن است که در دهه اخیر، تقریبا در تمام کشور بارندگی‌ها نسبت به دوره بلندمدت با کاهش معناداری مواجه شده است.
 • مشکلات ارزی صنعت دارو

  دنیای اقتصاد: مشکل دریافت ارز دولتی مورد نیاز برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی، صدای اعتراض فعالان بخش‌خصوصی این حوزه را بلند کرده است. درحالی‌که مسوولان دولتی مدعی هستند برای تامین ارز واردات دارو و مواد اولیه کارخانه‌های تولید دارو و تجهیزات پزشکی، مشکلی وجود ندارد، فعالان اقتصادی این حوزه در نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران هشدار دادند که درحال‌حاضر موجودی شرکت‌های پخش و همچنین موجودی مواد اولیه واحدهای تولیدی دارو به زیر یک ماه رسیده و در صورتی که اقدام فوری برای تامین ارز در این حوزه صورت نگیرد، کمتر از سه ماه آینده مشکل کمبود دارو و تجهیزات پزشکی بسیار جدی خواهد شد.
 • هدف را گم نکنیم

  دنیای اقتصاد: به دنبال انتشار توضیح سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق به یادداشت حمید چیت‌چیان، وزیر سابق نیرو با عنوان «کلید خاموشی بحران»، وی پاسخی را برای «دنیای اقتصاد» ارسال کرده که به شرح زیر است: تحلیل اینجانب درباره اقتصاد آب و برق که در تاریخ ۱۹ تیرماه امسال در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شد، بازخوردهای گسترده و اکثرا همدلانه در میان کارشناسان و صاحب‌نظران یافته است. روز گذشته نقدی بر مقاله یادشده با عنوان «مقصر نابسامانی در صنعت برق» ملاحظه شد.
 • سیاه و سفید کارنامه ارزی

  دنیای اقتصاد: نگاهی به تصمیمات دولت در حوزه نرخ ارز نشان می‌دهد که در بازه زمانی حدودا سه ماهه (۲۱ فروردین تا ۲۴ تیر)، ۳۳ تصمیم ارزی از سوی متولیان اتخاذ شده است. این تصمیمات اغلب در تکمیل یا اصلاح دیگر تصمیمات، اخذ شده است. معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در این باره پژوهشی انجام داده که نشان می‌دهد پارلمان بخش‌خصوصی اغلب این سیاست‌ها را مورد انتقاد قرار داده و در این راستا مکاتبات را نیز انجام و پیشنهادهایی ارائه داده است.
 • فرصت‌سوزی و عدم تصمیم‌گیری به‌موقع

  مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران
  امروز تمام اقتصاد ایران معطل تصمیمات گرفته‌ نشده و اقدامات به ‌سرانجام‌ نرسیده، است. چشم دوختن به فضای بین‌المللی هم به دردی جدید بدل شده با این تصور که از رهگذر توافق و تفاهم با آمریکا اثراتی حاصل شود که دردهای اقتصاد ایران را مانند کیمیا درمان کند. ولی همان‌طور که اکثریت اقتصاددانان و فعالان اقتصادی دلسوز کشور تایید می‌کنند، درمان درد ما نه در بیرون مرزها، که دقیقا نزد مدیران کشور است. خروجی نیز زمانی حاصل می‌شود که دست از محافظه‌کاری در عمل برداریم و سیاست «گفتاردرمانی» را برای همیشه کنار بگذاریم.
 • برگزاری هفتمین نمایشگاه بین‌المللی آسانسور و صنایع و تجهیزات وابسته

  گروه بنگاه‌ها: هفتمین نمایشگاه بین‌المللی آسانسور، پله برقی، بالابرها، نقاله‌ها، صنایع و تجهیزات که با مشارکت شرکت‌های مختلف داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران گشایش یافت، امروز ۳۱ تیر به کار خود خاتمه می‌دهد. به گزارش روابط‌عمومی نمایشگاه بین‌المللی تهران، در این نمایشگاه بیش از ۲۱۰ شرکت داخلی و خارجی انواع آسانسور ساختمان‌های اداری، مجتمع‌های تجاری و مسکونی، آسانسورهای نمای شیشه‌ای، انواع پله‌های برقی شهری و مراکز تجاری، پله‌های برقی ریلی، تابلوهای فرمان، نصب و راه‌اندازی، تجهیزات آسانسور هیدرولیک، کابین و درب طبقات، درب لولایی، پانل احضار، کفشک‌های فلزی، انواع طناب‌های فولادی، موتور گیربکس و دیگر صنایع و تجهیزات وابسته را به نمایش گذاشتند. از این تعداد مشارکت‌کننده، تعداد ۱۴۰ شرکت داخلی و ۷۰ شرکت دیگر خارجی و از کشورهای آلمان، ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، سوئیس، کرواسی و کره‌جنوبی هستند. این نمایشگاه روز پنج‌شنبه آغاز به‌کار کرد.
 • اجرای تیر الکترونیک برای نخستین‌بار در ایران

  دنیای اقتصاد: پروژه «تیر» الکترونیک برای نخستین‌بار در دنیا توسط گمرک جمهوری اسلامی با موفقیت پیاده‌سازی شد. به گزارش روابط‌عمومی گمرک ایران فرود عسگری با بیان این مطلب عنوان کرد: پس از امضای آیین‌نامه اجرایی طرح الکترونیکی تیر با هدف تسهیل روند ترانزیت و کاهش خطرپذیری در سال ۱۳۹۴ توسط رئیس‌کل وقت گمرک و رئیس اتاق بازرگانی ایران مقرر شد کارنه‌تیر که به‌صورت کاغذی مبادله می‌شد به شکل الکترونیکی مورداستفاده قرار گیرد و پروژه کارنه‌تیر الکترونیکی را با سایر کشورهای جهان نیز اجرا کند.
 • پرداخت ۱۵۰ میلیارد تومان از مطالبات کشاورزان

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر جهادکشاورزی از پرداخت بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان از مطالبات کشاورزان خبر داد و گفت: این رقم مربوط به مدیریت‌های قبلی بوده و پرداخت آن در نوع خود، بی‌سابقه است.

بیشتر