آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۶۹

 • محیط رشد بنگاه‌های مولد

  دنیای اقتصاد: بنگاه‌های کوچک و متوسط امروزه یکی از نهادهای اصلی اقتصاد محسوب می‌شوند؛ صنایعی که به لحاظ نقشی که در هدایت سرمایه‌ها از بخش غیرمولد به مولد اقتصاد و افزایش رقابت‌پذیری کالا در بازار جهانی بازی می‌کنند، توانسته‌اند موتور محرک رشد اقتصادی در اکثر کشورها نیز محسوب شوند. اما آنچه مسلم است رسیدن به این اثرگذاری در اقتصاد نیازمند در نظر گرفتن مشوق‌های لازم برای توسعه صنایع کوچک و متوسط است تا به این طریق شرایط برای رشد این صنایع و در نتیجه شرایط برای رشد اقتصاد فراهم شود.
 • سهمیه خاموشی پایتخت‌نشینان

  دنیای اقتصاد: شرکت توزیع نیروی برق تهران سهمیه خاموشی پایتخت‌نشینان را اعلام کرد. براساس جدول زمان‌بندی‌شده، مناطق مختلف تهران به چهار گروه تقسیم‌بندی شده‌اند؛ به‌طوری‌که در گروه اول در فاصله زمانی ۱۱ تا ۱۳، در گروه دوم در فاصله زمانی ۱۳ تا ۱۵، در گروه سوم در فاصله زمانی ۱۵ تا ۱۷ و در گروه چهارم در فاصله زمانی ۱۷ تا ۱۸ خاموشی‌ها اعمال می‌شود. به گفته متولیان نیرو، زمان خاموشی‌ها کاملا احتمالی بوده و ممکن است کمتر یا بیشتر از پیش‌بینی‌ها اعمال شود یا در صورت صرفه‌جویی مشترکان، اجرا نشود.
 • مسیر حمایت همه جانبه از تولیدکننده داخلی

  سیدافشین گنج بخش مشاور مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران
  موضوع حمایت از کالای ایرانی دارای ابعاد مختلفی است که به کمک سیاست‌های برنامه ششم توسعه، می‌توان نقشه راه مشخصی را برای آن ترسیم کرد. در برنامه ششم توسعه مولفه‌های تاثیرگذاری نظیر رشد اقتصادی شتابان، پایدار و اشتغال‌زا به کمک بسیج همه امکانات کشور، بهبود مستمر فضای کسب و کار، تامین مالی فعالیت‌های خرد و متوسط به وسیله نظام بانکی، جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی، با ایجاد انگیزه و مشوق‌های لازم و... به چشم می‌خورد که با بهره‌گیری از آنها چارچوب‌های برنامه «حمایت از کالای ایرانی» شکل عملیاتی به خود می‌گیرد.
 • سفر هیات پاکستانی به تهران

  دنیای‌اقتصاد: هیات ۱۵ نفره اتحادیه بازرگانان کاشی و سرامیک پاکستان به منظور بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کاشی، سرامیک و چینی در تهران حضور خواهد یافت. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمود حاجی‌یوسفی‌پور، رایزن بازرگانی ایران در پاکستان با اعلام این خبر بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کاشی و سرامیک تهران از ۱۹ تا ۲۲ تیرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.
 • هفت چالش عمده صنعت برق

  دنیای اقتصاد: «نوسانات نرخ ارز، نبود نهاد رگولاتوری، اجرایی نشدن مفاد تایید شده در قراردادهای بین بخش‌خصوصی و دولت، واقعی نبودن قیمت برق، بدهی وزارت نیرو به بخش‌خصوصی، افت محسوس بودجه بخش برق و وضعیت نامطلوب صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی»، مهم‌ترین چالش‌هایی هستند که فعالان خصوصی صنعت برق در این روزها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
 • وضعیت سدهای بزرگ تا نیمه تیرماه امسال

  دنیای اقتصاد: در حالی به روزهای گرم نیمه تیرماه تابستان امسال رسیده‌ایم که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از میان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در ۶ حوضه آبریز اصلی کشور ۷۲ سد بزرگ از جمله سدهای زاینده‌رود، شهید رجایی، ساوه و ملاصدرا کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.به‌‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، کاهش بی‌سابقه بارش‌ها در سال گذشته و در پی آن افت روان‌‌آب‌ها موجب شده است تا به رغم رشد ۱۲ درصدی بارش‌ها در فصل بهار امسال، حجم ذخیره آب ۱۷۷ سد بزرگ موجود در ۶ حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به ۲۵.۸۲ میلیارد مترمکعب برسد که در مقایسه با سال گذشته آب موجود در مخازن سدهای کشور کاهش ۱۶ درصدی پیدا کرده است. ورودی و خروجی آب از سدها نیز متاثر از افت نزولات جوی با کاهش‌های محسوسی مواجه شده‌اند به‌طوری که ورودی به این سازه‌های آبی ۳۴ درصد و خروجی از آنها نیز نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد افت داشته است و هم اکنون به‌طور میانگین ۵۲ درصد مخازن سدهای یاد شده دارای منابع آبی است.
 • مقاومت در برابر دولت الکترونیک

  دنیای اقتصاد: تشکیل دولت الکترونیک و ضرورت پایبندی به الزامات آن از سوی دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی یکی از موضوعاتی است که اخیرا در سطح گسترده‌ای مورد تاکید قرار گرفته است. حرکت به سمت ایجاد سامانه‌های جامع هوشمند در عرصه تجاری و اقتصادی از سوی کارشناسان، فعالان اقتصادی و مسوولان به‌عنوان گامی مهم در جهت شفافیت و جلوگیری از فساد سازمانی عنوان می‌شود.
 • موانع پرحاشیه کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در راستای ماموریت خود درخصوص کمک به بهبود فضای کسب‌وکار در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان کرمان حاضر شد تا صحبت‌های فعالان اقتصادی را بشنود. صاحبان کسب‌وکار حاضر در نشست نیز گلایه‌های خود و مشکلات و مصائب‌شان را با کاپیتان تیم اقتصادی دولت در میان گذاشتند.
 • پس‌لرزه‌ عملیاتی‌شدن «جنگ تجاری»

  دنیای اقتصاد: روز جمعه آمریکا و چین با اجرایی کردن تهدیدات تعرفه‌ای خود، به‌طور رسمی شیپور جنگ تجاری را به صدا درآوردند. پس از گذشت دو روز از این ماجرا اما پس‌لرزه‌های این جنگ‌تجاری همچنان ادامه دارد. در این باره «رویترز» در گزارشی از پرونده‌سازی چین علیه آمریکا در «سازمان تجارت جهانی» خبر داده است.
 • خرید تضمینی ۸/ ۴ میلیون تن گندم

  خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید تضمینی ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم خبر داد و گفت: با وجود کاهش ۲۶ درصدی بارندگی‌ها درسال زراعی گذشته میزان تولید کاهش پیدا نکرده است. یزدان سیف روز گذشته در نشستی خبری به آخرین آمار خرید تضمینی گندم اشاره کرد و گفت: نزدیک ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان تحویل گرفتیم که ۴ میلیون و ۶۲۳ هزار تن آن امکان ثبت در سامانه را پیدا کرده‌اند و با تلاش دولت ۳۴ هزار میلیارد ریال از مطالبات گندم‌کاران پرداخت شده است.
 • برگزاری نمایشگاه بین‌المللی سنگ‌های تزئینی، معدن و ماشین‌آلات

  گروه بنگاه‌ها: ده‌ها شرکت داخلی و خارجی، ۲۸ تا ۳۱ تیرماه با حضور در دهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ‌، معدن و ماشین‌آلات وابسته؛ نوین‌ترین تولیدات، صنایع، تجهیزات، ماشین‌آلات و خدمات خود را به نمایش می‌گذارند. به گزارش روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی دهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ‌، معدن و ماشین‌آلات وابسته، در این نمایشگاه بیش از ۲۱۵ شرکت از کشورهای مختلف جهان حضور و مشارکت دارند که از این تعداد ۱۶۰ شرکت داخلی و ۵۵ شرکت دیگر هم خارجی و از کشورهای آلمان، ایتالیا، چین، ترکیه و اسپانیا هستند.
 • تعیین تکلیف قیمت نان

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، قول داده که در اولین جلسه ستاد تنظیم بازار، مشکلات نانوایی‌ها را بررسی کند. اتاق اصناف ایران پیشنهاد داده که اگر قرار نیست قیمت نان افزایش یابد، دولت برای نانوایی‌ها از سیاست‌های تشویقی استفاده کند. سیاست‌هایی که می‌تواند موجب کاهش هزینه‌هایشان شود. از این‌رو مکانیزم‌هایی ازجمله بحث مالیات، حق بیمه کارفرمایان و اختصاص یارانه به بخشی از آرد مورد نیاز نانوایان می‌تواند این هدف را محقق کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر