آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۶۸

 • ایران؛ غول کشاورزی منطقه

  دنیای اقتصاد: «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)» و «سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه» (OECD) جدیدترین گزارش مشترک «چشم‌انداز کشاورزی» خود را منتشر کردند.
 • عزم ایتالیا برای حفظ روابط اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: بیست و هفتمین مجمع عمومی عادی سالانه اتاق ایران و ایتالیا درحالی برگزار شد که سفیر ایتالیا در تهران بارها بر اراده کشورش در حفظ و افزایش تراز تجاری با ایران با وجود خروج آمریکا از برجام و بازگشت دوباره تحریم‌ها تاکید کرد. مائورو کنچاتوری ضمن یادآوری خواست اتحادیه اروپا بر ادامه همکاری و مبادلات تجاری با ایران از طرف ایرانی نیز خواست که در این مسیر گام بردارند و به‌خصوص در مصوبه ممنوعیت ورود ۱۳۳۹ قلم کالا تجدیدنظر کنند.
 • مشکلات و اطلاعات را صادقانه اعلام کنید

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن در مشهد گفت: خلق ثروت در کشور ما به‌دست دلالان، واسطه‌گران، رانت‌خواران و اقدامات غیرمولد صورت می‌گیرد و تا این شرایط تغییری اساسی پیدا نکند، نمی‌توانیم مدعی خدمت به تولید کشور شویم.
 • ممنوعیت صادرات ۱۸ قلم کالای اساسی و کشاورزی

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران براساس جدیدترین دستورالعمل خود صادرات ۱۸ قلم از کالاهای اساسی و ضروری کشاورزی را ممنوع اعلام کرده است. براساس این دستورالعمل، صادرات ۱۸ قلم کالای اساسی و ضروری کشاورزی شامل ذرت، گندم، آرد، جو، جو دوسر، دانه‌های روغنی، روغن خام و پالم، یونجه، کاه و کلش، پودرماهی و گوشت، انواع سبوس، کنجاله سویا، سایر کنجاله‌ها، تفاله‌ها، خوراک آبزیان، افزودنی خوراک آبزیان، چاودار و سورگوم تا اطلاع ثانوی ممنوع است. در هفته گذشته نیز بخشنامه‌ دیگری از سوی گمرک مبنی بر ممنوعیت صادرات ۱۵۹ قلم کالا اعلام شده بود که بخشی از آنها شامل نخ شاهدانه، بازی‌هایی که توسط آن سکه، اسکناس، کارت‌های بانکی، ژتون و اشیای عتیقه با بیش از یکصد سال قدمت می‌َشد. البته بخش زیادی از این فهرست کالاهایی هستند که پیش‌تر هم با ممنوعیت صادرات روبه‌رو بودند و صرفا برای تاکید در این فهرست گنجانده شدند.
 • تبادل تجربیات در حوزه صنایع کوچک و متوسط با اتریش

  دنیای اقتصاد: معاون صادراتی وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: همکاری ایران و اتریش در دو، سه سال گذشته گسترش یافته و در سال ۲۰۱۵ دو کشور تفاهم‌نامه‌های مختلفی امضا کردند که از جمله مهم‌ترین تفاهم‌نامه‌های ایران با کشورهای اروپایی بوده است.
 • ضرورت صدور شناسنامه کالا

  گروه بنگاه‌ها: تجارت جهان به سمت شفاف‌سازی و سرعت انتقال اطلاعات می‌رود و در این راستا صدور شناسنامه برای محصولات کشورها ضروری است.
 • بایکوت فروش در بازار

  دنیای‌اقتصاد: رصد بازار نشان می‌دهد همزمان با نوسان قیمت‌ها و اعمال ممنوعیت واردات برای برخی از کالاها، در حال حاضر عدم عرضه به معضل جدید در بازار بدل شده است.
 • جنگ تجاری در فاز عملیاتی

  دنیای اقتصاد: دیروز، جمعه، دولت آمریکا فرمان افزایش تعرفه ۳۴ میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی را اجرایی کرد و به این ترتیب جامعه جهانی یک گام دیگر به جنگ‌تجاری تمام‌عیار نزدیک ‌شد؛ جنگی که بنا به هشدار «سازمان تجارت جهانی» نشانه‌های آغاز آن در اقتصاد جهانی نمایان شده است. تنها چند ساعت پس از اجرایی شدن تعرفه‌های دولت آمریکا، سخنگوی وزارت خارجه چین، در جمع خبرنگاران در پکن اعلام کرد که چین نیز در تلافی این اقدام آمریکا، تعرفه‌های مشابهی را از نخستین ساعات روز جمعه اجرایی کرده است.
 • مصرف برق از وضعیت قرمز فاصله گرفت

  دنیای اقتصاد: همراهی مردم طی دو روز گذشته در بخش‌های مختلف و صرفه‌جویی در مصرف موجب شده است تا پیک مصرف برق از کانال هشداردهنده ۵۶ هزار مگاوات اواسط این هفته خارج شود و به تبع آن خاموشی در نقاط مختلف کشور نیز نسبت به دو روز اخیر کاهش یابد.
 • انتصاب چهار عضو شورای عالی استاندارد

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی به پیشنهاد رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، اعضای شورای عالی استاندارد را منصوب کرد. به‌گزارش «خبرگزاری مهر»، رئیس‌جمهوری در حکمی، محمدرضا نعمت‌زاده، حسین محمدنبی، مسعود برومند و مظفر اعوانی را برای یک دوره چهارساله به‌عنوان اعضای شورای عالی استاندارد منصوب کرد.
 • مطالبات صنعت سیمان از سازمان برنامه و بودجه

  گروه بنگاه‌ها: رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور، ضمن تشریح روند طولانی مدت پرداخت وصول مطالبات شرکت‌های سیمانی، از عملکرد سازمان برنامه و بودجه در این حوزه انتقاد کرد.
 • پیش‌نیاز توسعه شهرک‌های صنعتی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، برنامه‌های مورد نظر برای توسعه شهرک‌های صنعتی را تشریح کرد.
 • آخرین وضعیت شرکای ایران در پساخروج

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، آخرین وضعیت شرکای خارجی ایران در دوران پساخروج را تشریح کرد. به‌گفته منصور معظمی، همه شرکای ایران مایل به ترک کشور نیستند، بلکه بسیاری از آنان به تداوم همکاری‌ها علاقه‌مند هستند، اما آمریکا با فرستادن نمایندگانی به همه این کشورها به دنبال کارشکنی‌ است و به ترغیب، تشویق یا تهدید همکاران ایران می‌پردازند.

بیشتر