آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۶۷

 • جزئیات راه‌اندازی بازار دوم ارز

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران به دو خبر مهم اشاره کرد. سیف اعلام کرد بازار دوم ارز در روز گذشته (چهارشنبه ۱۳ تیر) شروع به کار کرد. خبر تشکیل بازار دوم ارز برای خرید و فروش ارز صادرکننده‌ها حدود یک ماه پیش منتشر شد و پس ازتایید تشکیل این بازار و اعلام راه‌اندازی آن توسط رئیس‌کل بانک مرکزی، روند قیمت ارز و سکه تغییر کرد و نزولی شد. صحبت‌های سیف حاوی خبر دیگری نیز بود.
 • ترامپ، هدف بمباران تعرفه‌ای

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی آن دسته از اقتصاددانانی که در مورد اقدامات تلافی‌جویانه شرکای تجاری آمریکا به ترامپ هشدار می‌دادند، درست از کار درآمد. برخی از مهم‌ترین شرکای تجاری آمریکا که این اواخر از اقدامات تعرفه‌ای وی به‌شدت آسیب‌دیده و ناراضی بوده‌اند، در اقدامی همزمان، دست به‌کار شدند تا تعرفه‌های تنبیهی علیه آمریکا را به اجرا گذارند.
 • بازنگری در فرصت بازگرداندن ارز صادرات

  دنیای‌اقتصاد: اوایل هفته جاری ابلاغیه جدیدی برای صادرکنندگان مبنی بر کاهش فرصت بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور از ۶ ماه به ۲ ماه، از طرف معاون اول رئیس‌جمهوری منتشر شد که انتقاد فعالان اقتصادی را برانگیخت و واکنش‌ها همچنان نسبت به آن ادامه دارد.
 • کارت‌های بازرگانی طبقه‌بندی می‌شوند

  دنیای اقتصاد: خبر طرح جدید برای صدور و تمدید کارت بازرگانی تایید شد و بر این اساس کارت‌های بازرگانی در سه گروه طبقه‌بندی خواهند شد. چندی پیش روزنامه «دنیای اقتصاد» از ارائه طرح جدید صدور کارت بازرگانی به منظور تایید به ستاد اقتصاد مقاومتی خبر داده بود خبری که حال با گذشت کمتر از یک هفته از انتشار آن،‌ وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه هیات دولت ضمن تایید آن از اصلاح آیین‌نامه صدور کارت بازرگانی خبر می‌دهد. به گفته محمد شریعتمداری تعلیق یا ابطال کارت بازرگانی متخلفان حتما صورت خواهد گرفت.
 • هشدار گمرک درباره بیش برآورد قیمت وارداتی‌ها با ارز دولتی

  خبرگزاری فارس: گمرک ایران نسبت به بیش برآورد قیمت کالاهای وارداتی با ارز دولتی که پیش‌تر در سال‌های ۹۰ و ۹۱ تجربه شده بود، هشدار داد. گمرک ایران در بخشنامه‌ای به مدیران اجرایی هشدار داد نسبت به بیش‌برآورد قیمتی کالاهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی دولتی حساس باشند.
 • «کارنه تیر» الکترونیک در کریدور شمال- جنوب فعال می‌شود

  دنیای اقتصاد: جدیدترین خبرها حاکی از آن است که سه کشور ایران، هند و جمهوری آذربایجان درصدد همکاری مشترک برای اجرای «کارنه تیر الکترونیک» در کریدرو شمال-جنوب هستند و از سال گذشته سلسله نشست‌های تخصصی را در این زمینه استارت زده‌اند. در همین راستا روز گذشته، راهکارهای راه‌اندازی کارنه‌تیر الکترونیک در کشورهای هند و جمهوری‌آذربایجان و استفاده از آن به‌عنوان ابزاری جهت تسهیل تجارت در مسیر کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال- جنوب، در یک نشست تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 • لابی هوایی به نفع ایران

  دنیای اقتصاد: ایرباس به ایران پیغام داده که به‌دنبال حفظ قرارداد فروش ۱۰۰ فروند هواپیما است. اما سوال این است که چه عاملی باعث شده که غول هواپیماساز اروپایی چنین پیغامی را به مقامات ایرانی بدهد؟ منابع خبری مطلع از لابی اتحادیه اروپا به نفع ایران خبر داده‌اند و گفته می‌شود که اتحادیه اروپا از شرکت ایرباس خواسته تا تعداد هواپیماهایی را که می‌تواند به ایران تحویل دهد، اعلام کرده تا آنها بتوانند از طریق مذاکرات سیاسی مجوزهای لازم را اخذ کنند. بعد از تصمیم «دونالد ترامپ» برای خروج از برجام، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز از لغو مجوز فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ و ایرباس به ایران خبر داد و اعلام کرد ایالات‌متحده، پس از یک دوره ۹۰روزه، دیگر اجازه نخواهد داد هواپیماهای مسافربری و قطعات و خدمات آن به ایران صادر شود. بعد از اعلام این خبر، سخنگوی بوئینگ اعلام کرد که به‌دنبال مسیری خواهد بود که دولت آمریکا آنها را هدایت می‌کند. اما شرکت فرانسوی ایرباس از اظهارنظر صریح در خصوص قطع همکاری با ایران خودداری کرد و تصمیم‌گیری در این زمینه را نیازمند ارزیابی دقیق دانست. پیش از خروج آمریکا از برجام، شرکت ایرباس سه فروند هواپیما و شرکت ایتالیایی-فرانسوی «ای‌تی‌آر» نیز هشت فروند هواپیما را به ایران تحویل دادند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر