آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۶۶

 • بازار دوم ارز از هفته آینده

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهور پیش از آغاز تور اروپایی خود، با خرید و فروش ارز به‌صورت توافقی بین صادرکننده و واردکننده موافقت کرد. حال این تصمیم در انتظار ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهور است. شنیده‌ها حکایت از فعال شدن بازار دوم ارز به شیوه توافقی از هفته آینده دارد و متولیان امر درحال فراهم آوردن سازوکار فعالیت این بازار هستند.
 • جهان، درگیر تنش‌تعرفه‌ای ترامپ

  دنیای اقتصاد: تازه‌ترین اخبار از جنگ تجاری حاکی از آن است که روسیه سازوکار حل‌وفصل حقوقی مناقشات با آمریکا را در «سازمان تجارت جهانی» آغاز کرد. براساس خبری که در پایگاه‌ اینترنتی این سازمان قرار گرفته است، فدراسیون روسیه از «سازمان تجارت جهانی»(WTO)خواسته است تا به‌عنوان گام نخست، مشاوره مناقشاتش با آمریکا پیرامون افزایش تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم را آغاز کند.
 • پیشرفت ۶۰ درصدی سامانه تجارت

  دنیای اقتصاد: مدیرکل خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: در دنیا برای شفاف‌سازی تجارت، الکترونیکی کردن فرآیندها را دنبال می‌کنند که نتیجه آن حذف سود واسطه‌ها و تحویل کالا به مصرف‌کننده نهایی با لحاظ شدن سود منطقی تامین‌کننده است.
 • ایران تخم‌مرغ صادر می‌کند

  دنیای اقتصاد: دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران با بیان اینکه صادرات تخم‌مرغ از حدود دو هفته قبل آغاز شده است، گفت: امسال تولید این محصول در کشور کاهش می‌یابد اما کمبود نداریم. به گزارش خبرگزاری مهر، سیدفرزاد طلاکش با بیان اینکه قیمت نهاده‌های دامی طی ۶ ماه گذشته بین ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش داشته است، اظهار کرد: سهم نهاده‌های دامی در قیمت تمام‌شده تولید تخم‌مرغ ۸۰ درصد است.
 • افزایش صادرات غیرنفتی ایران به عراق

  دنیای اقتصاد: طی سه ماه اول سال‌جاری صادرات غیرنفتی ایران به عراق حدود ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تن به ارزش بیش از یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار برآورد می‌شود که بر این اساس، عراق به‌عنوان پیشتازترین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی است.
 • بسته پیشنهادی برای جذب سرمایه

  دنیای اقتصاد: برآیند مطالعه قانون سرمایه‌گذاری خارجی ایران با چند کشور منتخب، توسط ستاد ویژه اقتصادی که پیش از این ستاد اقتصادی پساتحریم اتاق تهران بود، تهیه و تکمیل و به همراه نامه‌ای از سوی رئیس اتاق تهران برای رئیس‌جمهور، معاون‌اول رئیس‌جمهور، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران ارسال شد. این مطالعه با هدف اصلاح مشکلات موجود در مقررات، آیین‌نامه و بهبود بستر جذب سرمایه برای توجه دولت و پژوهشگران تهیه شده است.
 • امضای اولین موافقت‌نامه در پساخروج

  دنیای اقتصاد: مقصد اول تور اروپایی رئیس‌جمهور پس از خروج ترامپ از برجام به سوئیس صورت گرفت؛‌ در این سفر دو بیانیه همکاری علمی و بهداشتی و یک موافقت‌نامه همکاری حمل‌و‌نقل جاده‌ای با حضور روسای جمهور ایران و سوئیس، بین مقامات دو کشور به امضا رسید.
 • الزامات ادغام نفت و نیرو

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها حاکی از آن است که تغییرات شکلی و ساختاری در نظام حکمرانی انرژی به‌تنهایی موجب بهبود شرایط فعلی کشور نخواهد شد. بازوی مطالعاتی قوه مقننه به‌عنوان نخستین نهاد خارج از دولت، از سال ۹۰ درباره ادغام‌ وزارتخانه‌های نیرو و نفت گزارش‌های رسمی و متعددی را منتشر کرده که سرفصل نتایج تمام این پژوهش‌ها این موضوع را نشانه می‌گیرد که تشکیل وزارت انرژی اقدامی ضروری است.
 • راه مقابله با کمبود برق

  دنیای اقتصاد: گرم شدن دمای هوا در اکثر استان‌های کشور، پیک مصرف برق را به رقم هشداردهنده ۵۶ هزار و ۶۷۲ مگاوات نیز رسانده است. مرکز پژوهش‌های مجلس برای مقابله با بحران برق دو مجموعه راهکار ارائه کرده است.
 • قیمت لوازم‌خانگی اصلاح شد

  ایسنا: معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به برخورد با فروشندگان لوازم‌خانگی که خودسرانه قیمت‌ها را افزایش داده‌اند، تاکید و اعلام کرد: اکثر واحدها قیمت‌هایشان را اصلاح کرده و قیمت‌ کالاها را مطابق ۶/ ۹ درصد نرخ تورم افزایش داده‌اند و طبق بررسی‌های صورت‌گرفته از بازار فقط دو واحد نسبت به کاهش قیمت‌ اقدام نکرده‌اند که پرونده تخلف‌شان به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است.
 • آرامش بازار باید حفظ شود

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به روسای استان‌های این وزارتخانه گفت: در شرایط موجود نیاز به کار بیشتری وجود دارد و جایی که احتمال مشکل می‌دهید با جدیت پای کار بروید و با هماهنگی استانداران و ستاد بحران تصمیمات لازم را بگیرید.
 • زمینه ورود بخش خصوصی به اکتشاف معادن عمیق مهیاست

  شاتا: رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: زمینه ورود بخش خصوصی برای توسعه و اکتشاف معادن عمیق مهیاست.مهدی کرباسیان ضمن بیان این مطلب عنوان کرد: طبق بررسی‌های انجام شده از برنامه اکتشاف ۲۷۰ هزار کیلومتر مربعی در سراسر کشور، این واقعیت حاصل شد که معادن وسیع روباز جدید در کشور وجود ندارد و باید به سمت معادن زیرزمینی و عمیق برویم.
 • رکورد تاریخی مصرف برق ایران شکست

  خبرگزاری تسنیم: با ثبت مصرف لحظه‌ای برق به‌میزان ۵۶هزار و ۶۷۲ مگاوات، رکورد جدیدی در تاریخ مصرف برق کشور به‌ثبت رسید.
 • سازگاری با کم‌آبی در کشور ضروری است

  دنیای اقتصاد: مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو گفت: با توجه به کاهش ۳۰ درصدی بارش‌ها و بروز خشکسالی سراسری در کشور، سازگاری با کم‌آبی ضروری است.هدایت فهمی با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان با کاهش ۷۴ درصدی بیشترین کاهش بارش را در سال آبی جاری دارد، افزود: هرمزگان با ۷۰ درصد کاهش استان دوم و به ترتیب استان‌های کرمان با ۵۷ درصد کاهش، فارس با ۵۶ درصد، بوشهر با ۵۴ درصد، کهگیلویه و بویر احمد با ۴۵ درصد، خوزستان با ۴۴ درصد، چهارمحال و بختیاری با ۴۰ درصد،خراسان رضوی با ۳۵ درصد، خراسان شمالی با ۲۹ درصد، اصفهان با ۲۶ درصد و یزد با ۲۵ درصد بیشترین درصد کاهش بارش را به خود اختصاص داده است.

بیشتر