آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۶۴

 • طرح مقابله با تحریم نفتی

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته در مراسم همایش «روز ملی صنعت و معدن»، حامل دو خبر مهم اقتصادی بود. خبر نخست اسحاق جهانگیری حکایت از عرضه نفت خام در بورس دارد؛ طرحی که با هدف کاهش فشار محدودیت‌های بین‌المللی، شفاف‌تر شدن قیمت‌گذاری‌ها و در نتیجه شکست تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در دستور کار دولتمردان کابینه دوازدهم قرار گرفته است. البته این تصمیم، قرار است میدان‌داران دیگری نیز داشته باشد.
 • بی‌ثباتی ریشه‌دار بخش معدن

  پروا سلطانی
  امسال در حالی به استقبال روز صنعت و معدن رفتیم که رویدادهای اقتصادی جهانی و داخلی شرایط مبهمی را برای دست‌اندرکاران این حوزه فراهم کرده است. تنگناهای ناشی از نرخ ارز، علاوه‌بر تاثیری که بر روابط معدن‌کاران ایرانی با بازارهای جهانی خواهد داشت، به افزایش قیمت فعالیت‌های معدن‌کاری و در نتیجه کاهش رقابت‌پذیری محصولات معدنی منجر می‌شود و همه اینها در شرایطی است که بدانیم آسیب‌پذیری معادن در برابر بحران ارز و تحریم‌های آمریکا ریشه در سوءمدیریت ۳۰ ساله در بخش معدن دارد.
 • سامانه‌ای برای ثبت اینترنتی محصولات صادراتی

  ایرنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه قرار است در هفته‌جاری شبکه‌ای موازی با بورس برای ثبت اینترنتی محصولات صادراتی کشور ایجاد شود عنوان کرد: براساس این سامانه وارد‌کننده و صادرکننده درباره تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید با یکدیگر ارتباط خواهند داشت.
 • راه‌حل مشکلات پیمانکاران و صنعتگران برق

  گروه بنگاه‌ها: حاکمیت و نهادهای تحت‌امر آن در ایران، باید از بازوهای اجرایی خود نظیر صنعت برق حمایت کنند و اگر بگوییم صنعت برق و پیمانکاران آن تنها هستند، بیراه نگفته‌ایم.
 • بازار دوم ارز با نرخ توافقی

  دنیای اقتصاد: بازار دوم ارز با نرخ توافقی ایجاد می‌شود و قرار است خرید و فروش اظهارنامه‌های صادراتی از طریق دو سامانه صورت گیرد. اجرایی شدن این تصمیم علاوه‌بر اینکه خبر خوشی برای صادرکنندگان کالاهای با پایه غیرنفتی است، می‌تواند با تقویت سمت عرضه به کاهش نوسان دلار نیز کمک کند. صحبت‌های روز گذشته معاون اول رئیس‌جمهور نیز مهر تاییدی بر این است که سیاست‌گذار در انتخاب دوراهی بازار و نابازار، راه اول را انتخاب کرده است. اسحاق جهانگیری در مراسم روز ملی صنعت و معدن بر این موضوع تاکید کرد که صادرکنندگان بخش خصوصی می‌توانند ارز حاصل از صادرات را به قیمت توافقی به واردکنندگان بفروشند. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی سازوکار بازار دوم ارز را بررسی کرده است. شنیده‌ها حاکی از این است که
 • عقب‌نشینی تجاری ترامپ؟

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ در راستای عمل به وعده‌های انتخاباتی خود، سال‌جاری را با جنگ‌ تعرفه‌ای با بزرگ‌ترین شرکای تجاری آمریکا آغاز کرد. افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم برای تمام شرکای تجاری و هدف قرار دادن طیف گسترده‌ای از واردات کالاهای چینی از جمله تلاش‌های ترامپ برای کاهش کسری تجاری و حمایت از کسب‌وکارهای آمریکایی بوده است.
 • کاهش رتبه اعتبار صادراتی ایران

  دنیای اقتصاد: «سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه» در جدیدترین به‌روز‌رسانی رتبه‌بندی اعتبار صادراتی کشورها، طبقه‌بندی اعتبار صادراتی ایران را از ۵ به ۶ تغییر داد. این تنزل رتبه درحالی است که اوایل بهمن سال گذشته، این سازمان رتبه ریسک اعتباری ایران را از ۶ به ۵ ارتقا داده بود. طبق تقسیم‌بندی «سازمان همکاری‌ و توسعه (OECD)»، کشورها از نظر ریسک به ۷ گروه تقسیم‌بندی می‌شوند؛ به این ترتیب که گروه‌های یک و ۲ کم‌ریسک‌ترین کشورها و گروه‌های ۶ و ۷ پرریسک‌ترین کشورها را در برمی‌گیرند.
 • اتحاد آسیا برای مقابله با حمایت‌گرایی ترامپ

  دنیای اقتصاد: دیروز، یکشنبه، نخست‌وزیر ژاپن از اقتصادهای منطقه خواست تا به یک معاهده تجاری مشترک دست ‌یابند و به‌وسیله آن در چارچوب تجارت آزاد و قانونمند با حمایت گرایی ترامپ مقابله کنند.
 • اثرات تحریم‌های ثانویه و نحوه مقابله با آن

  دنیای اقتصاد: در نشستی که با حضور فعالان اقتصادی اتاق مشترک ایران و سوئیس برگزار شد،‌ چگونگی اعمال تحریم‌های ثانویه و اثرات آن بر محیط کسب‌وکار و مبادلات تجاری ایران مورد بحث قرار گرفت و کارشناسان حقوقی در این باره عنوان کردند:‌ تحریم‌های ثانویه، پیشگیری‌های سخت‌گیرانه‌ای را برای جلوگیری از همکاری شرکت‌های خارجی با ایرانیان اعمال خواهد کرد اما درعین حال تاکید شد که فعالان اقتصادی باید سعی کنند از میزان فعالیت‌های خود نکاهند، چراکه در شرایط جدید می‌توان راه‌حل‌هایی حقوقی برای ادامه فعالیت‌ها پیدا کرد.
 • انتخاب رئیس هیات‌مدیره انجمن جوانان اتاق بازرگانی تهران

  گروه بنگاه‌ها: اعضای هیات‌مدیره انجمن جوانان اتاق بازرگانی استان تهران، در اولین نشست‌ خود با انتخاب علی محمدی به‌عنوان رئیس، خواستار حضور در کمیسیون‌های تخصصی اتاق تهران و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی شدند.

بیشتر