آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۶۳

 • نرخ دوم ارز در دوراهی

  دنیای اقتصاد: نرخ دوم ارز در دو راهی بازار و نابازار قرار گرفته است و دولت باید تصمیم بگیرد که کدام راه را انتخاب ‌کند. سیاست جدید دولت برای ایجاد بازار دوم ارز از طریق بهادار کردن اظهارنامه‌های صادراتی و معامله آن در بورس، در حالی اعلام شد که برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد پیشنهادهایی به دولت ارائه شده که قیمت را کنترل و دامنه نوسان را نیز محدود کند. به‌نظر می‌رسد در صورت انتخاب این روش، بازار رقابتی از بین خواهد رفت و دولت نابازار را انتخاب می‌کند. اما راه دوم تعیین نرخ به‌‌صورت توافقی بین صادرکنندگان و واردکنندگان است که اجرایی شدن آن علاوه‌بر تقویت سمت عرضه، به کاهش نوسان دلار نیز کمک خواهد کرد. بر این اساس، دولتمردان در جلسه‌ای ویژه در بعد از ظهر روز گذشته بر سر انتخاب یکی از این دو راه وارد مذاکره شدند. سلسله جلسات مقامات دولتی برای تعیین مکانیزم بازچرخانی ارز صادرکنندگان با پایه غیرنفتی در حالی برگزار شده که متولی تجارت کشور بر نرخ توافقی ارز تاکید دارد. محمد شریعتمداری همچنین از ارائه پیشنهادی برای عرضه ارز حاصل از صادرات کالاهای با پایه غیرنفتی در مکانیزمی خارج از بورس خبر داده است که در صورت تصویب، امکان انتخاب شیوه ارائه ارز را به صادرکنندگان خواهد داد.
 • همگرایی؛‌ کلید واژه تحولات اقتصادی

  مهدی کرباسیان معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو
  روز صنعت و معدن فرصتی شد تا ابتدا نگاهی به مسیر پیموده شده سال‌های اخیر داشته باشیم. تجربه‌های گذشته نشان می‌دهد نزدیکی بدنه حاکمیت با بخش خصوصی بهترین راه برای برطرف شدن چالش‌های پیش رو است.
 • اطلاعیه توانیر برای جلوگیری از افزایش مصرف برق

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: سازمان هواشناسی پیش‌بینی کرده است که روند افزایش دمای هوا تا اواسط هفته جاری در کل کشور ادامه داشته باشد. دمای هوا در تهران به‌طور میانگین بین ۳ تا ۵ درجه افزایش خواهد یافت. بر این اساس، شرکت توانیر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به افزایش مستمر دما و پایداری هوای گرم در کشور، مصرف برق به‌صورت چشمگیر و کم سابقه طی روزهای اخیر افزایش یافته است.
 • ترسیم آینده همکاری ایران با هلند

  دنیای اقتصاد: همایش تجاری ایران و هلند با حضور فعالان اقتصادی دو کشور و اعضای هیات‌رئیسه اتاق‌های بازرگانی ایران و هلند در اتاق هلند در آمستردام برگزار شد و حسین پیرموذن، ‌عضو هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران در این همایش بر نقش موثر بخش‌خصوصی دو کشور در توسعه روابط تاکید کرد. وی اظهار کرد: پس از برجام، شاهد رشد روابط ایران و هلند در زمینه‌های اقتصادی و تجاری بودیم و به‌طور تقریبی حجم روابط دو کشورحدود پنج‌برابر شده است که بی‌تردید بخش زیادی از این افزایش حاصل تلاش بخش‌های خصوصی هر دو کشور بوده است.
 • برابری هزینه‌های آب و برق با دخانیات

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو در تازه‌ترین اظهارات خود، علاوه بر اینکه دلایل قطعی برق پایتخت‌نشینان در روزهای اخیر را ریشه‌یابی کرد، باز هم به میزان پرداختی خانوارها در بخش آب و برق انتقاداتی را وارد دانست.
 • پاسخ کانادایی به تعرفه آمریکایی

  دنیای اقتصاد: کانادا در اقدامی تلافی‌جویانه علیه جنگ تجاری واشنگتن، کالا‌های وارداتی آمریکا به ارزش حدود ۱۳ میلیارد دلار را مشمول تعرفه کرد. به گزارش رویترز، کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا اعلام کرد که اوتاوا از روز یکشنبه تعرفه‌های تلافی‌جویانه بر واردات برخی کالا‌های آمریکایی اعمال خواهد کرد. این اقدام در واکنش به اعمال تعرفه‌های سنگینی صورت گرفته است که از سوی آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم کانادا وضع شده است.
 • کارنامه تولید در نیمه بهار

  دنیای اقتصاد: کارنامه تولید ۵۷ محصول منتخب «صنعتی، معدنی و پتروشیمی» تا نیمه بهار سال‌جاری از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد. تصویر رسمی اعلام شده از وضعیت واحدهای تولیدی نشان می‌دهد که در دوماه منتهی به اردیبهشت امسال در مجموع ۳۱ محصول رشد و ۲۶ محصول افت تولید را تجربه کرده‌اند. ارزیابی‌ها حکایت از آن دارد که در مدت زمان مذکور از میان ۳۱ محصول منتخب «صنعتی»، در مجموع ۱۵ محصول رشد، ۱۵ محصول افت و یک محصول هم بدون تغییر، روند تولیدات خود در نیمه فصل بهار را طی کرده‌اند.
 • اعزام هیات تجاری به سوئیس و اتریش

  دنیای اقتصاد: اتاق بازرگانی ایران همگام با سفر رئیس‌جمهوری به سوئیس و اتریش، هیاتی تجاری به سرپرستی غلامحسین شافعی به این دو کشور اعزام می‌کند. این اولین سفر تجاری رئیس‌جمهوری به کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از برجام است.
 • عضویت ایران در کمیسیون خط‌مشی‌گذاری سازمان جهانی گمرک

  دنیای‌اقتصاد: گمرک ایران با رای قاطع اعضای سازمان جهانی گمرک به‌عنوان عضو کمیسیون خط‌مشی‌گذاری سازمان جهانی گمرک انتخاب شد. به گزارش گمرک ایران، با توسعه دیپلماسی فعال و افزایش چشمگیر فعالیت‌های بین‌المللی گمرک ایران و پس از سفر سال گذشته میکوریا دبیرکل سازمان جهانی گمرک به تهران، درخواست عضویت گمرک ایران در کمیسیون خط‌مشی‌گذاری سازمان جهانی به معاونت منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی گمرک ارسال شد.
 • بیشترین و کمترین تخلف بنگاه‌های صنفی بدون پروانه

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: بیش از ۶۵ درصد تخلفات صنوف از سوی بنگاه‌های صنفی بدون پروانه صورت می‌گیرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، علی فاضلی افزود: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهند که بیشترین تخلفات به ترتیب مربوط به نصب نکردن اتیکت و صادر نکردن فاکتور است. همچنین کمترین میزان تخلف مربوط به تقلب است. وی ادامه داد: درحال‌حاضر میزان جرایم نقدی با نوع جرم همخوانی ندارد و اینکه تصور کنیم واحدی با ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار تومان جریمه دیگر تخلف نکند، چنین اتفاقی نخواهد افتاد. وی گفت: درحال‌حاضر در موضوع تامین کالا، مشکلی نداریم اما در بحث کنترل و نظارت باید دقت بیشتری داشته باشیم. فاضلی افزود: شماره تلفن ۱۲۴ در خدمت مردم است و از لحظه‌ای که مردم گران‌فروشی را اطلاع دهند، در مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت به شکایات آنها رسیدگی خواهد شد.
 • نقش بنگاه‌های اقتصادی در مشارکت‌های خیرخواهانه

  مدیرعامل موسسه خیریه محک به نقش بنگاه‌های اقتصادی در رفع مسائل اجتماعی اشاره کرد و گفت: مفهوم مسوولیت اجتماعی درحال‌حاضر در بنگاه‌های اقتصادی رواج یافته است چراکه بنگاه‌های اقتصادی نقش اساسی در رشد و توسعه سازمان‌های مردم‌نهاد دارند.
 • انتصاب مشاور وزیر کشاورزی

  گروه بنگاه‌ها: با صدور حکمی از سوی وزیر جهاد کشاورزی، سیدعلی هاشمی به‌عنوان مشاور وزیر در عرصه تولید و فرآوری محصولات کشاورزی منصوب شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» در متن این حکم آمده است: «نظر به تخصص، تجربیات ارزنده و حضور در عرصه تولید و فرآوری محصولات کشاورزی، جناب‌عالی به موجب این ابلاغ به‌عنوان مشاور وزیر منصوب می‌شوید.» براساس این گزارش، هماهنگی با معاونان، روسای سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های تابعه ذی‌ربط و توسعه روابط بخش‌خصوصی با مجموعه وزارتخانه، از جمله ضرورت‌هایی است که محمود حجتی در حکم ابلاغی به سیدعلی هاشمی بر آنها تاکید کرد.
 • مقررات پرداخت اقساطی بهای زمین در مناطق آزاد

  اباذر آذربون کارشناس ارشد حقوقی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق
  مناطق آزاد تجاری – صنعتی بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد مصوب سال ۱۳۷۲ و اساسنامه‌های مربوطه اداره می‌شوند و در مواردی که پیش‌بینی نشده تابع قانون تجارت است. اینها مواردی است که ذیل ماده ۵ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد به تصویب رسیده است. این موارد متعاقبا در بند الف ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنجم توسعه و بند الف ماده ۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مورد تاکید قرار گرفته‌اند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر