شماره روزنامه ۴۵۲۶
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۴۱

 • مسیر بین‌المللی شدن کوچک‌ها

  دنیای اقتصاد: تمرین اتصال بنگاه‌های کوچک و متوسط به شبکه‌های بین‌المللی در راستای توسعه بازار صادراتی و ارتباط با سایر بنگاه‌های تولیدی جهان کلید خورد. این طرح قرار است در قالب پروژه همکاری با سازمان یونیدو به منظور حضور گسترده‌تر پیمانکاران صنعتی در مبادی بین‌المللی زده شود،‌ طرحی که قرار است زیرساخت‌های آن در دو سال فراهم شود و پس از اینکه قابلیت ارائه آن به بازارهای داخلی و بین‌المللی فراهم شد، به بخش خصوصی واگذار شود.
 • استارت باروری ابرها از پاییز

  دنیای اقتصاد: بارورسازی ابرها طی سال‌های گذشته به‌دلیل کاهش محسوس حجم بارندگی‌ها مورد توجه برخی دست‌اندرکاران حوزه آب، کشاورزی و منابع طبیعی کشور قرار گرفت. اما استفاده از این فناوری تا چه حد در کشور موفق بوده و برای استفاده از آنچه چالش‌هایی وجود داشته است؟ تحلیلگران بر این باورند برخلاف اینکه بارور کردن ابرها مورد توجه بسیاری از سیاست‌گذاران قرار گرفته اما در عمل توجه چندانی به این فناوری نشده است.
 • دلایل تثبیت تراز دریاچه ارومیه

  دنیای اقتصاد: آخرین وضعیت دریاچه ارومیه حاکی از آن است که بارش‌های مناسب در هفته‌های گذشته و به تبع آن رهاسازی ۴۴۰ میلیون مترمکعب آب از سدها به این دریاچه موجب شده تا وضعیت دریاچه ارومیه در شرایط تثبیت قرار بگیرد. به‌گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو»، مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه با اشاره به رهاسازی ۴۴۰ میلیون مترمکعب آب از سدها به دریاچه ارومیه، گفت: بارش‌های مناسب چند وقت اخیر و به دنبال آن رهاسازی‌ مناسب آب از سدهای این حوضه به سمت دریاچه موجب شده این دریاچه در شرایط تثبیت قرار بگیرد. سیدمرتضی موسوی با اشاره به اینکه تراز کنونی دریاچه ارومیه به ۸۵/ ۱۲۷۰ رسیده است، گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود هشت سانتی‌متر کاهش پیدا کرده است.
 • پیش‌نیاز انعقاد قراردادهای دوجانبه برق

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران پیش‌نیازهای انعقاد قراردادهای دوجانبه برق را تشریح کرد. به‌گفته آرش کردی، نرخ‌های ترانزیت برق در قراردادهای دوجانبه منطقی نیست و باید اصلاح شود؛ چراکه این موضوع یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای انعقاد قراردادهای دوجانبه به‌شمار می‌رود. به‌گزارش «ایرنا»، وی افزود: انتقال برق از نیروگاه‌های بخش خصوصی در بستر شبکه‌ای انجام می‌شود که نگهداری و توسعه آن هزینه دارد.
 • انباشت مطالبات و آینده مبهم صنعت تجهیزات پزشکی

  مهتاب رحمتعلی
  گروه بنگاه‌ها: مطالبات معوق بخش خصوصی از دولت سال‌هاست که گردش نقدینگی شرکت‌های مختلف به‌ویژه شرکت‌های تجهیزات پزشکی را مختل کرده است.در این رابطه مدیرعامل شرکت تهران‌الکتریک در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی از دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها از مهم‌ترین مشکلاتی است که آینده این صنعت را با خطر جدی مواجه کرده، افزود: تهران الکتریک که غیر از تولید و واردات تجهیزات پزشکی در ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها نیز فعال است، بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر را سال ۹۳ تحویل داد اما به‌رغم تحمل شرایط سخت، هنوز بخشی از مطالبات این شرکت از دولت باقی مانده و کسی پاسخگو نیست.
 • کمین برای شکار دلار ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: نشست خبری سخنگوی دولت که به سنت هفتگی تبدیل شده، روز گذشته به ارائه گزارش آماری در مورد ثبت‌سفارش کالا از ابتدای سال ۹۷ اختصاص یافت که حاوی نکات قابل‌توجهی است. براساس اطلاعاتی که محمدباقر نوبخت اعلام کرده از اول فروردین‌ماه تا ششم خرداد ۹۷، برای بیش از ۱۸۲هزار قلم کالا ثبت‌سفارش صورت گرفته که ارزش آن به مرز ۲۰ میلیارد دلار رسیده است. آمار این مقام دولتی در حالی اعلام شده که پیش از این یکی از معاونان رئیس‌جمهوری میزان ثبت‌سفارش‌ها را از ابتدای امسال تا ۲۶ اردیبهشت‌ماه حدود ۸/ ۹ میلیارد دلار اعلام کرده بود. مقایسه این دو آمار نشان می‌دهد در ۱۰ روز گذشته، روزانه حدود یک میلیارد دلار ثبت‌سفارش صورت گرفته است. کارشناسان در تحلیل این آمار معتقدند یکی از عوامل اصلی افزایش ثبت‌سفارش‌ها در سال‌جاری، نرخ یارانه‌ای دلار است، نه نیاز بازار. با توجه به اجرای سیاست‌های جدید ارزی و اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار به‌عنوان نرخ رسمی، عطش واردات کالا رو به افزایش است. در واقع، ازآنجاکه دولت اولویت‌بندی را برای تخصیص ارز در نظر نگرفته، فعالان بازار نرخ ۴۲۰۰ تومان را برای واردات مطلوب ارزیابی کرده و اقدام به ثبت‌سفارش می‌کنند.
 • ۱۳ برند تجاری دختر ترامپ در چین

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ در طول رقابت‌های انتخاباتی بارها شعارهایی از قبیل «حمایت‌ از کسب‌وکارهای آمریکایی» و «قدرتمند ساختن دوباره آمریکا» را سر می‌داد.
 • چه کسانی قیمت فروش زمین‌های مناطق آزاد را می‌دانند؟

  اباذر آذربون کارشناس ارشد حقوقی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد
  قانون چگونگی اداره مناطق آزاد در سال ۱۳۷۲ به تصویب رسید. قانونی که بنا دارد مناطق آزاد، واقعا آزاد از بوروکراسی‌های سرزمین اصلی باشند. در این قانون ۲۹ماده‌ای، ماده بیست و چهارم به موضوع زمین پرداخته است. در این ماده آمده است که نحوه استفاده از زمین و منابع ملی و ترتیب فروش یا اجاره آن به اتباع کشور در محدوده هر منطقه که در مالکیت دولت باشد طبق مقررات مصوب هیات وزیران و با رعایت برنامه‌های عمرانی هر منطقه تعیین می‌شود. سازمان هر منطقه مسوول اجرای مقررات مربوط خواهد بود.
 • آسیب‌شناسی دیپلماسی اقتصادی در روابط با همسایگان

  دکتر علیرضا شیرمحمدی مشاور توسعه صادرات
  براساس چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در ۱۴۰۴ ایران جایگاه نخست را در منطقه در حوزه‌های اقتصادی و علم و فناوری دارا خواهد بود. در تحلیل چشم‌انداز فوق می‌توان ادعا کرد که احتمالا کشورمان خواهد توانست در بخش علم و فناوری به اهداف پیش‌بینی شده دست یابد، اما در حوزه اقتصادی این موضوع با چالش‌های فراوانی رو به رو است.
 • امضای سند جامع کشاورزی بین ایران و فنلاند

  دنیای اقتصاد: در دیدار سفیر فنلاند درتهران با مدیرکل دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی که در وزارت جهادکشاورزی صورت پذیرفت، دو طرف بر گسترش روابط دو کشوردر بخش کشاورزی تاکید کردند. دراین دیدار، نمایندگان دو کشورموافقت خود را برای همکاری در زمینه‌های مورد علاقه از جمله ماشین‌آلات کشاورزی، شیلات، بذر، جنگل، مدیریت آب و آموزش و تحقیقات اعلام کردند.
 • واردات یک میلیون دلار قهوه به ایران در سال‌جاری

  دنیای اقتصاد: در سال‌جاری حدود یک میلیون دلار انواع قهوه به ایران وارد شده است. براساس آمار گمرک از تجارت خارجی ایران، در نخستین ماه از سال‌جاری بیش از ۳۴۶ تن انواع قهوه به ارزش ۹۸۶ هزار دلار به ایران وارد شده است. به گزارش «ایسنا» این آمار نشان می‌دهد بیشترین میزان قهوه وارد شده از ویتنام است و به این ترتیب می‌توان گفت که گرایش مردم ایران در قهوه بیشتر به سمت قهوه ویتنام است، به‌طوری‌که از مجموع ۳۴۶ تن قهوه واردشده به ایران در این مدت، بیش از ۱۳۳ تن آن از ویتنام به ایران وارد شده است.
 • صادرات ۷/ ۲میلیارد دلاری به افغانستان در سال ۹۶

  دنیای اقتصاد: رئیس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت از تلاش برای برقراری مبادلات آزاد یا کاهش تعرفه‌های تجاری میان ایران و افغانستان خبر داد و اظهار کرد: سال گذشته ۷/ ۲ میلیارد دلار به افغانستان صادرات داشته‌ایم. محمدمهدی جوانمرد عنوان کرد: در شرایط فعلی میان ایران و افغانستان هیچ کالایی که مشمول تعرفه ترجیحی باشد، وجود ندارد؛ چراکه حجم صادرات ما به مراتب بیشتر از افغانستان است. هرچند ایران به‌صورت یکجانبه تعرفه برخی از اقلام مهم صادراتی افغانستان مانند کنجد را کم کرده است.
 • صادرات سیب دو برابر شد

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی اعلام کرد: سال گذشته در مجموع ۶۰۵ هزار تن سیب درختی صادر شده است که این عدد نشان‌دهنده دو برابر شدن صادرات سیب است. وی ادامه داد: در سال ۹۵، صادرات سیب معادل ۳۵۳ هزار تن بود که نشان می‌دهد سیاست صادرات سیب در مقابل واردات موز جواب داده است.

بیشتر