آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۳۹

 • نیمه پر تغییرات ارزی

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار تجارت خارجی کشور عبور از تراز تجاری منفی در دو ماه منتهی به اردیبهشت‌ماه امسال را نشان می‌دهد. داده‌های منتشرشده از سوی گمرک ایران حکایت از آن دارد که تراز تجاری کشور در مدت زمان مورد بررسی مثبت و رقم ۹۴۲ میلیون دلار ثبت شده است. ازسوی دیگر، مطابق آمارها صادرات غیرنفتی کشور رشد حدود ۲۲ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ثبت کرده و به رقم ۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار رسیده است. مثبت شدن تراز تجاری را در آمار اردیبهشت‌ماه نیز می‌توان تایید کرد؛ به‌طوری‌که تراز تجاری در دومین ماه سال نیز مثبت ۳۳۸ میلیون دلار ثبت شده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که به دنبال تغییرات ارزی در چند وقت اخیر یکی از بخش‌هایی که منتفع شده، تجارت کشور بوده است. اما به دنبال اجرای سیاست‌های جدید ارزی و الزام صادرکنندگان به بازگرداندن ارز به چرخه اقتصاد، این نگرانی از سوی آنها وجود دارد که در صورت عملیاتی شدن این تصمیم و نرخ‌گذاری اداری ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان، این تحولات مثبت عقیم شود. فعالان اقتصادی که امیدوار به اصلاح سیاست‌های جدید ارزی هستند، ارز را مهم‌ترین متغیر اثرگذار در تجارت کشور می‌دانند و معتقدند ارز حاصل از صادرات باید با قیمت توافقی به اقتصاد بازگردد.
 • شفاف‌سازی بخشنامه ارزی برای صادرکنندگان

  دنیای اقتصاد: معاون سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: با توجه به مصوبه اخیر هیات دولت درخصوص برگشت ارز حاصل از صادرات، هیچ‌کدام از صادرکنندگان مجبور به بازگشت ارز حاصل از صادرات صرفا از طریق سیستم بانکی نیستند و ظرف ۶ ماه باید ۹۵ درصد از ارز حاصل از صادرات خود را به یکی از روش‌های ارائه شده در این مصوبه به کشور بازگردانده و تسویه کنند.
 • سرگردانی تجار در بازار ارز

  خبرگزاری فارس: رئیس مجمع واردات با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیر و نگیر دارد، گفت: نمی‌توانیم به شریک تجاری خارجی بگوییم که در صف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم و معلوم نیست که چه زمان آن را دریافت خواهیم کرد. علیرضا مناقبی، ضمن اشاره به سرگردانی تجار برای دریافت ارز گفت: تک‌نرخی شدن ارز، پدیده بسیار پسندیده‌ای است که می‌تواند دوای درد بسیاری از مشکلات فعالان اقتصادی باشد، ولی نکته اینجا است که دستیابی به این هدف، باید سازگار با اقتضائات تجارت خارجی بوده و نمی‌توان با دستورالعمل و بخشنامه‌های یک سویه باشد.
 • روغن خام کمیاب شد

  دنیای اقتصاد: دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی از کمیاب شدن روغن خام در بازار خبر داد و گفت: در میان کالاهای اساسی فقط روغن نباتی مجوز افزایش قیمت دارد. همچنین علت افزایش قیمت برخی بیسکویت‌ها گرانی گندم است و گرانی کنسانتره‌ها نیز به‌دلیل افزایش تقاضاست.
 • نتایج انتخابات هیات مدیره انجمن جوانان استان تهران

  دنیای اقتصاد: نتیجه انتخابات اولین هیات مدیره انجمن جوانان استان تهران اعلام شد. به گزارش اتاق بازرگانی تهران، ثمین‌سادات میرترابی با ۶۹ رای، آتنا آبایی با ۶۸ رای، نغمه حدیدی با ۶۷ رای، احسان پیری با ۶۹ رای، مهدی زاهدی اول با ۶۷ رأی، میر نیما قاضی با ۶۴ رای، سیدمرتضی حاجی‌آقامیری با ۶۳ رای، علی محمدی با ۵۹ رای و آرش نیک‌پی با ۵۷ رای، کرسی‌های اصلی این انجمن را به خود اختصاص داده‌اند. شیما شعبانی‌فر و رضا ایلاتی نیز به‌عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شده و میلاد بختیاری با ۶۷ رای بازرس اصلی این انجمن است. همچنین پردیس رستم‌زاده، بازرس علی‌البدل است. هیات مدیره این انجمن دارای ۹ عضو اصلی و دو عضو علی‌البدل است که طبق اساسنامه، سه کرسی هیات مدیره اصلی این انجمن باید به بانوان و شش کرسی نیز به آقایان اختصاص یابد.
 • سامانه نیما هنوز اختلال دارد

  دنیای اقتصاد: اسدالله عسگر اولادی گفت: تبعیض و مشکلی در زمینه تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات و ثبت‌سفارش وجود ندارد اما سامانه نیما هنوز اختلال دارد.
 • یارانه برق پرمصرف‌ها ۷ برابر کم‌مصرف‌ها

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد تعرفه برق خانگی طی سال‌های ۹۳ تا ۹۵ سه مرتبه به میزان ۲۴درصد، ۱۰درصد و ۱۰درصد افزایش یافته است اما در هیچیک از این افزایش‌ها، تفاوتی بین مشترکان کم‌مصرف و پرمصرف اعمال نشده است.
 • واردات لوازم آرایشی و بهداشتی ۱۱ میلیون دلاری شد

  ایسنا: رقم واردات رسمی لوازم آرایشی و بهداشتی از ۱۱ میلیون دلار در ماه نخست سال‌جاری گذشت. براساس آمار گمرک ایران از تجارت خارجی فروردین ماه سال‌جاری، در این مدت یک ماهه ۹۸۰ تن لوازم آرایشی و بهداشتی به ارزش بیش از ۱۱ میلیون دلار به ایران وارد شده است.
 • افزایش تجارت ایران و آمریکا

  دنیای اقتصاد: آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که به‌رغم تیره شدن روابط دیپلماتیک دو کشور ایران و آمریکا، تجارت با این کشور افزایش یافته است. به گزارش «ایسنا» گزارش گمرک ایران از حجم تجارت خارجی ایران در فروردین ماه سال‌جاری حاکی از آن است که میزان صادرات به آمریکا و واردات رسمی از این کشور با افزایش چشمگیری روبه‌رو بوده است.
 • گسترش همکاری‌های ایران و برزیل در حوزه حمل‌ونقل

  دنیای اقتصاد: سفیر برزیل در تهران در دیدار با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات‌عامل ایدرو برای گسترش همکاری‌های حوزه حمل‌ونقل خودرویی بین کشورش و ایران اعلام آمادگی کرد.
 • دوره تخصصی تکنیک‌ها و روش‌های فروش به شرکت‌ها و سازمان‌ها

  دنیای اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «دوره تخصصی تکنیک‌ها و روش‌های فروش به شرکت‌ها و سازمان‌ها» در روز چهارشنبه ۹ و پنج‌شنبه ۱۰ خرداد ماه، به مدت هشت ساعت از سوی روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» برگزار می‌شود. به گزارش واحد آموزش «دنیای اقتصاد» در این کارگاه هشت ساعته مباحثی شامل مراحل تصمیم خرید در یک شرکت،‌ موانع اصلی در ورود یک فروشنده به یک شرکت، ‌حالت‌های ممکن در نتیجه مذاکره فروش،‌ مرحله بررسی در یک مذاکره، ‌فرآیند متقاعدسازی، معادله ارزش مطرح خواهد شد. متقاعد کردن؛ تکنیک‌های تشدید نیاز، تکنیک‌های کشف منافع اضافی، خواص و تفاوت‌های فروش بزرگ،‌ نحوه معرفی محصول در فروش به شرکت‌ها و سازمان‌ها، از دیگر مواردی است که در این دوره آموزشی به آنها پرداخته خواهد شد. علاقه‌مندان و متقاضیان به شرکت در این دوره آموزشی می‌توانند با واحد آموزش روزنامه «دنیای‌اقتصاد» با شماره تلفن‌های ۸۷۷۶۲۴۱۱ و ۸۷۷۶۲۴۱۶ تماس بگیرند یا برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام به سایت واحد آموزش به آدرس tc.den.ir مراجعه کنند.
 • دو جبهه جدید در جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: دو جبهه جدید در جنگ تجاری تشکیل شده است؛ از یکسو عربستان سعودی در واکنش به مواضع دولت آلمان درخصوص حمایت از برجام و ایران، تصمیم به منع حضور کسب‌وکارهای جدید آلمانی در کشورش گرفته است. از سوی دیگر، استفاده عربستان از ابزار تحریم، علیه خودش نیز به‌کار گرفته‌شده؛ به‌طوری‌که بعد از گذشت یک سال از تحریم قطر توسط کشورهای عربی با لیدری عربستان، قطر نیز تصمیم به قطع مصرف کالاهای تولید این کشور گرفته و واردات کالاهای سعودی را ممنوع اعلام کرده است.
 • صادرات فولاد مشروط شد

  دنیای اقتصاد: صادرات فولاد و انواع فلزات با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مشروط شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس‌کل گمرک کشور، شرط صادرات این کالاها را ارائه گواهی مبدا تولید اعلام کرد. به گفته فعالان اقتصادی در راستای شناسنامه‌دار کردن صادرات فولاد و هر نوع فلز دیگر اقداماتی صورت گرفته تا به این طریق شرایط برای شفاف‌سازی در روند تجارت این محصولات فراهم شود.
 • انعقاد ۴۲۵۹ قرارداد سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی

  دنیای اقتصاد: آخرین وضعیت واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور بررسی شد. براساس آمارهای منتشر شده یک هزار و ۵۱۴ واحد به بهره‌برداری رسیده غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، سال گذشته مجددا راه‌اندازی شدند و از ابتدای مردادماه ۹۶ تا پایان اردیبهشت امسال نیز ۴ هزار و ۲۵۹ فقره قرارداد سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به امضا رسید. به گزارش «شاتا» بیش از ۸۰ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط در کشور وجود دارد که حدود ۹۲ درصد از کل صنایع کشور را به‌خود اختصاص می‌دهد و ۵۰ درصد از صنایع کوچک و متوسط در داخل شهرک‌های صنعتی و ۵۰ درصد دیگر بیرون از این شهرک‌ها مستقر هستند.
 • کاهش هدررفت آب در شبکه توزیع

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و نظارت برکاهش هدر رفت آب در شبکه‌های توزیع شرکت مهندسی آب و فاضلاب از افت میزان هدررفت واقعی آب در سطح شبکه‌های توزیع کشور خبر داد.
 • تشکیل کنسرسیوم اکتشاف و توسعه معادن

  دنیای اقتصاد: تشکیل کنسرسیوم اکتشاف و توسعه معادن فلزات با هدف دستیابی به اهداف کلان بخش معدن و صنایع معدنی در دستورکار متولیان معدنی کشور قرار گرفت. مهدی کرباسیان در این نشست گفت: این کنسرسیوم هم‌افزایی بین شرکت‌ها ایجاد می‌کند و سرعت عمل آن در پیگیری امور اکتشاف، منشأ اثرات خیر در بخش تامین مواد معدنی خواهد شد.
 • کم‌باران‌ و پرباران‌ترین استان‌های کشور

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد استان یزد با سالانه ۱/ ۵۹میلی‌متر بارندگی کمترین و گیلان با ۶/ ۱۰۱۱ میلی‌متر بیشترین بارش‌ها را در سال ۹۵ ثبت کرد‌ه‌اند. جدیدترین گزارش «مرکز آمار ایران» مبنی بر میزان بارش‌ها در کشور حاکی از آن است که در میانگین پنج‌ساله گذشته، بارندگی استان یزد ۲۲/ ۸۰ میلی‌متر بوده است. همچنین استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، سمنان، قم و کرمان هر کدام به‌ترتیب با ۹۳، ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۳۰ و ۱۳۶ میلی‌متر، کمترین میانگین بارندگی پنج‌ساله (۱۳۹۵-۱۳۹۱) را به خود اختصاص داده‌اند. براساس این گزارش بیشترین بارندگی در میانگین پنج‌ساله (۱۳۹۵-۱۳۹۱) مربوط به استان گیلان با ۹۸۳ میلی‌متر بارندگی است. همچنین استان‌های مازندران، چهارمحال و بختیاری و گلستان به ترتیب با ۷۱۰، ۵۴۷، ۵۰۲ میلی‌متر در رده‌های بعدی استان‌های با بیشترین میانگین بارندگی در سال‌های ۱۳۹۱تا ۱۳۹۵ قرار دارند. این در حالی است که ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا هشتم اردیبهشت سال آبی جاری (۹۷-۹۶)، ۸/ ۱۳۱ میلی‌متر گزارش شده که نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که معادل ۹/ ۲۱۲ میلی‌متر بود، ۱/ ۳۸ درصد کاهش یافته است.

بیشتر