آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۳۷

 • معافیت جدید مالیاتی تولید

  دنیای اقتصاد: بنگاه‌های تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از پرداخت ۴درصد مالیات علی‌الحساب واردات قطعی معاف شدند. بر اساس بخشنامه‌ای که از سوی دفتر واردات گمرک ایران به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده؛ واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری و ماشین‌آلات خط تولید واحدهای تولیدی دارای جواز تأسیس از پرداخت ۴درصد مالیات علی الحساب واردات قطعی معاف شدند تا به این طریق هزینه‌های تامین مواد اولیه بنگاه‌های تولیدی در کشور کاهش یابد.
 • تامین ارز تولید و واردات کفش کلید خورد

  دنیای اقتصاد: به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت تامین ارز تولید و واردات صنعت کفش در دستورکار دولت قرار گرفت. اوایل اردیبهشت ماه امسال بود که حسن روحانی در جریان سفر به تبریز به‌طور سرزده از بازار و کارگاه‌های تولید کفش این شهر بازدید و دستورات لازم برای رفع برخی مشکلات این صنف را به دولتمردان خود ابلاغ کرد. در همین راستا محمد شریعتمداری، پیرو مشکلات فراوانی که درمورد تولید در صنعت کفش کشور وجود دارد، تامین ارز تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد اولیه کفش را در دستور کار وزارتخانه متبوعش قرار داد.
 • فواید حضور یک شرکت حقوقی فرانسوی در ایران

  گروه بنگاه‌ها: موسسه حقوقی فرانسه، «ژید» حدود یک سال اخیر، دفتر خود را در تهران تاسیس کرده تا بتواند از این پس، از یکسو خدمات حقوقی بین‌المللی مورد نیاز ایرانیان را (که تاکنون برای استفاده از آنها به کشورهای دیگر مراجعه می‌کردند) در کشور ارائه کند و از سوی دیگر این موسسه قصد دارد به سرمایه‌گذاران خارجی که به دنبال ورود به بازار ایران هستند و به‌خصوص ایرانی‌های خارج از کشور مشاوره حقوقی ارائه کند.
 • بازندگان تجاری تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: قدرت اثرگذاری تحریم‌های ضد‌ایرانی آمریکا چنان دچار افول شده است که این روزها خود آمریکایی‌ها نیز به این موضوع اذعان دارند که استفاده از ابزار تحریم، محدود و شکننده است. در گزارشی که رسانه آمریکایی «بلومبرگ» به‌تازگی منتشر کرده، مشخص شده است که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ تحریم‌های آمریکا هزینه‌ای بیش از ۷۷ میلیارد دلار برای تجارت جهانی به همراه داشته است. آلمان با ۶۷/ ۷ میلیارد دلار ضرر، بزرگ‌ترین بازنده و البته ترکیه با سود ۵۹/ ۶ میلیارد دلاری بزرگ‌ترین برنده تحریم‌های آمریکا علیه ایران بوده است.
 • دو سناریوی گرانی پوشاک وارداتی

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با شروع سال جدید بازار پوشاک وارداتی دستخوش تغییر و تحولاتی شده است و قیمت پوشاک وارداتی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است. جالب اینجاست که این افزایش قیمت عمدتا بعد از تک نرخی شدن دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در فروردین ماه اتفاق افتاده است.
 • انتقاد از جایگاه شرکت‌های خدمات مهندسی در پروژه‌ها

  گروه بنگاه‌ها: سرمایه‌گذاری که فراتر از دیدگاه‌های سنتی، با رویکردی حرفه‌ای و تخصصی در جهت تامین منافع دراز مدت خود به پروژه نگاه می‌کند، می‌تواند با سرمایه‌گذاری مناسب در بخش مهندسی، سبب تسریع روند پروژه و نیز دستیابی به کیفیت و سودآوری بیشتر شود. بابک بهبودی مدیرعامل شرکت مدیریت و مهندسی ساخت داتام، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد»، افزود: به‌طور حتم سرمایه‌گذاری که در راس هرم پروژه قرار دارد و در بسیاری از مراحل پروژه، تصمیم‌گیرنده نهایی است، نقش تعیین‌کننده و بسزایی در سیاست‌گذاری پروژه و در نتیجه موفقیت یا عدم موفقیت آن خواهد داشت.
 • مهم‌ترین مولفه‌های بهبود محیط کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی به تشریح ضرورت‌های بهبود کسب‌وکار پرداخت و تصریح کرد: حمایت از صادرات و رقابت‌پذیری تولید از مهم‌ترین مولفه‌ها در این زمینه است. محمد صمدی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی گفت: بهبود محیط کسب‌وکار در توانمند‌سازی مردم در برابر فقر و بیکاری در این نشست نیز نقش موثری دارد.

بیشتر