آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۲۷

 • مقایسه ایران و جهان در بخش انرژی

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌های پنج سازمان بین‌المللی از دسترسی عموم به انرژی‌های مدرن، پایدار، مطمئن و مقرون به صرفه منتشر شد؛ داده‌های این گزارش ارزیابی وضعیت کشورهای جهان از جمله ایران را در زمینه دسترسی به انرژی، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر، کارآیی انرژی، شدت مصرف انرژی را در برمی گیرد که از سوی پنج سازمان بین‌المللی شامل آژانس بین‌المللی انرژی(IEA)، آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (IRENA)، بخش آمار سازمان ملل متحد(UN)، بانک جهانی(WB) و سازمان بهداشت جهانی(WHO) منتشر شده است.
 • شناسایی بدمصرف‌های برق

  دنیای اقتصاد: بدمصرف‌ترین مشترکان برق در کشور معرفی شدند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد برخلاف آنکه برخی متولیان دولتی انگشت اتهام بدمصرفی انرژی برق در کشور را صرفا به‌سمت مشترکان بخش خانگی می‌گیرند، این مشترکان دولتی هستند که طیف بدمصرف‌ترین‌های برق در کشور را شکل داده‌اند. این درحالی است که سال گذشته در راستای کنترل بدمصرفی مشترکان دولتی، مصوبه‌ای از سوی دولت به‌تمام سازمان‌های دولتی ابلاغ شد تا آنان مصرف برق خود را ۱۰درصد کاهش دهند؛ مصوبه‌ای که به‌گفته متولیان بخش برق کشور تنها از سوی ۳۰ تا ۴۰ درصد دستگاه‌های دولتی مورد اقبال قرار گرفت.
 • اختصاص یارانه به زیرساخت‌های تولید و بسته‌بندی

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اختصاص یارانه به زیرساخت‌های تولید و بسته‌بندی کشور برای حمایت و تقویت چرخه تولید تا صادرات خبر داد. به‌گزارش «شاتا»، رضا رحمانی در جلسه بررسی وضعیت صنعت پوشاک و سوغات خراسان رضوی گفت: امسال در راستای تقویت صادرات اقداماتی در دست انجام است که از جمله آنها می‌توان به اختصاص یارانه به این دو اشاره کرد.
 • پیش‌نیازهای حمایت از تولید داخلی

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش‌نیازهای حمایت از تولیدکنندگان داخلی را تشریح کرد. به‌گفته سید محمود نوابی سیستم بانکی، مالیات، بیمه و گمرک باید سعی کنند با تغییر رویه اجرایی در سال حمایت از تولید ایرانی از تولیدات داخلی حمایت کنند.
 • استخدام ۱۰۰۰ مشاور برای حل مشکل تولید

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از استخدام ۱۰۰۰ مشاور برای کمک به حل مشکل تولید خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، صادق نجفی در برنامه «تیتر امشب» درباره مشکلات واحدهای تولیدی گفت: بخشی از مشکلات تولید همچون مالیات، بیمه و تأمین نقدینگی به‌صورت عام است که بیشتر واحدهای تولیدی درگیر آن هستند.
 • برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و قطر پس از ۱۳ سال

  شاتا: پس از ۱۳ سال وقفه، ششمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و قطر با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در دوحه برگزار می‌شود. در این خصوص هیاتی متشکل از ۷۰ نفر از کارشناسان، تجار و بازرگانان در بخش‌های دولتی و خصوصی ایران بامداد یکشنبه به ریاست محمدرضا فیاض مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بین‌الملل وارد پایتخت قطر شد.
 • حذف آلایندگی پساب‌های صنعتی

  دنیای اقتصاد: مدیر کنترل کیفیت و بهداشت شرکت آب و فاضلاب استان تهران، از حذف آلاینده‌های صنعتی موجود در منابع آب کشور خبر داد. به‌گزارش «ایسنا»، مهتاب باغبان گفت: به‌منظور حذف آلاینده‌های موجود در آب، بسیاری از ترکیبات نانو را سنتز کرده‌ایم و با انجام تحقیقات متعدد به دنبال ارتقای کیفیت پساب تولیدی واحدهای صنعتی هستیم.
 • توقف یارانه اقتصاد به سیاست

  دنیای اقتصاد: فعالان اقتصادی در بخش خصوصی با بررسی شرایط جدید برجام و راه‌های تقویت توان اقتصاد ملی، خواستار توقف یارانه اقتصاد به سیاست شدند. به اعتقاد آنها، در موقعیت جدید، اقتصاد بدون تعامل و همیاری در فضای اقتصاد جهانی قابل پیشبرد نیست و نمی‌توان در فضای بی‌شکل به سرمایه‌گذاری و صادرات غیرنفتی امید داشت و برای آن برنامه بلندمدت ترسیم کرد. فعالان اقتصادی همچنین بر حذف دلالان، واسطه‌گران و رانت‌خواران از اقتصاد کشور و رهایی از سایه سنگین غیرمولدها بر اقتصاد ایران تاکید کردند.
 • ملاحظات مالیات ارزش افزوده مناطق آزاد

  اباذر آذربون کارشناس حقوقی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد
  درحال‌حاضر سازمان امور مالیاتی دو نوع مالیات عمده دریافت می‌کند: ۱- مالیات مستقیم ۲ - مالیات ارزش افزوده که البته برای هر دو نوع مالیات در مناطق آزاد پیش‌بینی‌هایی در قوانین شده است. از یک طرف معافیت از مالیات بر درآمد و دارایی موضوع مالیات‌های مستقیم براساس ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد برای فعالان اقتصادی مناطق آزاد پیش‌بینی شده و از طرف دیگر فعالان اقتصادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از پرداخت مالیات ارزش افزوده مستند به ماده ۵۲ این قانون مستثنی شده‌اند.
 • انتقاد از واردات بی‌رویه ماشین‌آلات کشاورزی

  دنیای اقتصاد: دبیرخانه کمیته ماده ۱۲ حسب اولویت‌های کاری مصوب در اولین جلسه سال ۹۷ برای بررسی مشکلات تولیدکنندگان داخلی، به‌دنبال ضرورت افزایش تعرفه واردات برخی ادوات، ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی تشکیل جلسه داد. این نشست با حضور نمایندگانی از مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، دفتر صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت، دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات، ادوات و تجهیزات کشاورزی، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماشین‌ها و ادوات کشاورزی ایران، جمعی از تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی، اتاق اصناف ایران، معاونت خدمات فنی و بازرگانی اتاق ایران و قوه‌قضائیه برگزار شد.
 • تخفیف ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت لبنیات در رمضان

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن لبنی گفت: کارخانه‌های صنایع لبنی در ماه مبارک رمضان، محصولات خود را با تخفیف ۱۰ تا ۱۵ درصدی در سطح فروشگاه‌های تعیین‌شده وزارت جهاد و وزارت صنعت ارائه خواهند کرد. به گزارش صداوسیما، رضا باکری گفت: هم اکنون کارخانه‌های صنایع لبنی بیش از ۷ میلیون تن شیر خام سالانه دریافت و تبدیل می‌کنند؛ ضمن اینکه ۳ تا ۳ و نیم میلیون تن فرآورده‌های سنتی نیز در ماست‌بندی‌ها و خودمصرفی‌ها تولید می‌شود که در مجموع، به ۱۰ و نیم میلیون تن می‌رسد. از این رو ظرفیت تولید بیش از مصرف سرانه سالانه خانوار کشور است.

بیشتر