آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۲۵

 • دو پیشنهاد برای تکمیل نیمه‌تمام‌ها

  دنیای اقتصاد: بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌‌تمام موجود در کشور مانند کلافی به دست و پای دولت پیچیده و بازکردن این کلاف می‌تواند یکی از گره‌های بزرگ کشور را باز کند؛ طرح‌هایی که هزینه‌های بسیاری سالانه برای نگهداری آنها پرداخت می‌شود و مستهلک شدن این طرح‌ها تنها بار مالی سنگینی به دوش کشور می‌گذارد.
 • ممنوع الخروجی تولیدکنندگان سخت‌تر شد

  دنیای اقتصاد: دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع‌رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه می‌گوید: از این پس دیگر تولیدکنندگان و صنعتگران به‌راحتی ممنوع‌الخروج نمی‌شوند و پرونده‌های علیه آنان در کمیته صلح و سازش مطرح می‌شود.
 • تدابیری برای ریزگردها و باروری ابرها

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو که به‌منظور شرکت در کنفرانس سازمان جهانی هواشناسی (wmo) اواخر هفته گذشته عازم ژنو شده بود با اشاره به اینکه عنوان اصلی کنفرانس استفاده بهینه از داده‌های هیدرولوژیکی و آبشناسی در بهبود شرایط زندگی است، گفت: سازمان جهانی هواشناسی به‌عنوان یک سازمان بین دولتی بنا دارد با مشارکت فعال‌تر کشورهای خاورمیانه از جمله ایران، خدمات مناسب‌تری را برای برنامه‌ریزی‌های ضروری در حوزه آب و تغییر اقلیم انجام دهد.
 • بررسی وضعیت فرش دستباف ایرانی

  دنیای اقتصاد: بررسی اسناد سال‌های ۱۲۹۲ تا ۱۳۵۷ نشان می‌دهد که هرچند فرش ایرانی دارای اهمیت بالایی بوده اما در عین حال چالش‌های مختلفی را پشت‌سر گذاشته است. از جمله این چالش‌ها می‌توان به «نامرغوبی مواد اولیه و مصرف پشم‌های نامرغوب دباغی و رنگ‌های غیرثابت»، «فراهم نبودن پشم کافی و گران بودن پشم و پنبه»، «تقلب در گره قسمتی از فرش‌ها»، «عدم برخورداری کارگران از حمایت‌های اجتماعی»، «غلبه سیستم کارمزدی»، «درآمد اندک برای کارگر و سود سرشار برای تولیدکننده»، «واسطه‌گری»، «مشکلات بیمه‌ای کارگران»، «عدم رعایت بهداشت و ساختمان‌های نامناسب»، «مساعدت‌های مالی غیراصولی»، «آمارهای اشتباه درخصوص فعالان این صنعت»، «بی‌دقتی بافندگان در ایجاد نقشه‌های جالب‌توجه»، «فراوانی نقشه‌های قدیمی»، «استعمال رنگ‌های زننده مخصوصا قرمز و سرمه‌ای»، «سستی بافت»، «حذف کردن ریشه»، «بلندی کرک‌فرش»، «سوءاستفاده تجار از مجوز صادرات فرش»، «حمایت کشورهای خارجی از مصنوعات داخلی خود»، «تبدیل کارخانه‌های پارچه‌بافی سابق ایران به کارخانه‌های تهیه فرش و ترویج فرش‌های ماشینی»، «افزایش هزینه تولید»، «فقدان تشکیلات لازم جهت فروش در خارج» و «عدم توجه بازرگانان صادرکننده به منافع معنوی صنعت و تعهدات ارزی خود» اشاره کرد.
 • گفت‌وگوی صنعتی با منطقه یورو

  دنیای اقتصاد: خروج آمریکا از برجام، شرایط جدیدی را برای تجارت ایران و سایر کشورها به‌وجود آورده و مذاکرات جدید در شرایطی اتفاق خواهد افتاد که اتحادیه اروپا بر حضور در توافق برجام تاکید دارد و این سند را همچنان معتبر می‌داند. بنابراین اروپایی‌ها همچنان برای ماندگاری شرکت‌هایشان در ایران چراغ سبز نشان می‌دهند. آنچه در این میان برای طرف ایرانی و غربی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، قراردادهایی است که بین دو طرف منعقد شده و شرایط جدید ایجاد شده در فضای بین‌الملل، این احتمال را به‌وجود آورده که این قراردادها تحت‌الشعاع قرار بگیرد.
 • بندهای پیش‌بینی نشده و پیش‌بینی شده در خرید هواپیما

  دنیای اقتصاد: تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج‌ از برجام و تاثیر آن بر قراردادهای خرید هواپیماهای پسابرجامی موضوعی است که مقامات ایرانی قضاوت درباره آن را زود می‌دانند و معتقدند باید منتظر موضع شرکت‌های هواپیمایی طرف قرارداد بود تا متناسب با آن ایران نیز تصمیمات خود را اتخاذ کند. موضع بوئینگ که بعد از اعلام تصمیم دونالد ترامپ اعلام شد و مقامات این غول هواپیماساز آمریکایی اعلام کردند که «تابع دستورالعمل‌های دولت آمریکا در مورد ایران هستند.»
 • پرترافیک‌ترین فرودگاه‌های کشور در فروردین

  دنیای اقتصاد: مطالعه آمار منتشر شده توسط گروه آمار هوانوردی و فرودگاهی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران نشان می‌دهد در فروردین ماه سال ۱۳۹۷ مجموعا ۴۱ هزار و ۹۰ پرواز در فرودگاه‌های ایران انجام شده است و ۵ میلیون و ۱۴ هزار و ۷۹۷ مسافر و ۵۵ میلیون و ۷۹ هزار و ۳۹۹ کیلوگرم بار در این فرودگاه‌ها اعزام و پذیرش شده‌اند. این آمار نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ترتیب ۳، ۴ و ۴ درصد کاهش و نسبت به اسفند ۹۶ به ترتیب ۱۰، ۱۱ و ۲۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.
 • امید تولیدکنندگان به ارز ۴۲۰۰تومانی

  گروه بنگاه‌ها: هنوز درخواستی برای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی به دولت نداده‌ایم، ولی با توجه به اقدامات سایر تولیدکنندگان برای دریافت این ارز، دولت نگاه مساعدی به این موضوع داشته و تولیدکنندگان نیز امیدوارند تا با این ارز مبادلات خود را انجام دهند. امیرحسین اسماعیل‌پور (کاویان) مدیرعامل شرکت کارتن ایران، در نشست خبری که با حضور مدیران ارشد شرکت و برخی از اصحاب رسانه برگزار شد، با اعلام این مطلب افزود: در سه سال اخیر به علت وجود نوسانات در بازار ارز و شرایط اقتصادی شاهد کاهش درآمد بوده‌ایم، ولی با توجه به تدابیر در نظر گرفته شده از جمله افزایش تولید، استفاده از فضای مازاد، وصول مطالبات و... درآمد کارخانه را افزایش داده‌ایم.
 • بازار ایران در تسخیر آدامس‌های قاچاق

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت ماسترفوده (تولیدکننده برند بایودنت) گفت: خواسته تولیدکنندگان از مردم این است که با بررسی کالای داخلی و اطمینان از کیفیت آن کالای مشابه خارجی را استفاده نکنند و در مقابل تولیدکنندگان وظیفه دارند کالای ایرانی با کیفیت تولید کنند. محمد کریمی با اشاره به اینکه گردش مالی بازار آدامس در کشور حدود هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تا هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است، گفت: این درحالی است که از این مقدار حدود ۷۵ درصد به آدامس‌های وارداتی که بیشتر آنها قاچاق هستند، اختصاص دارد و تنها ۲۵ درصد از بازار در اختیار چند برند ایرانی است.

بیشتر