آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۹۴

 • تکیه‌گاه ارزآوری

  دنیای اقتصاد: آمارهای رسمی صادرات در ۲۴ گروه فعالیت صنعتی حاکی از این است که تکیه‌گاه ارزآوری در این بخش گروه «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» است و گروه‌های «ساخت کک، فرآورده‌های حاصل از تصفیه نفت و سوخت‌های هسته‌ای» و «ساخت محصولات غذایی و آشامیدنی» در جایگاه بعدی قرار دارند. وزارت صنعت، معدن و تجارت با انتشار گزارش عملکرد ۱۰ ماهه منتهی به دی امسال، آمار قطعی صادرات در گروه صنعت را حدود ۲۵ میلیارد دلار اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸/ ۲ درصد رشد داشته است.
 • همکاری سه ضلع برای اعتلای تولید و صادرات

  مهدی کرباسیان معاون وزیر و رئیس هیات‌عامل ایمیدرو
  بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۶ از یک‌سو شاهد روزهای فشرده‌ای در راه‌اندازی، همچنین شروع به‌کار طرح‌های شاخص بود و از دیگر سو بازارهای جهانی نیز شاهد تقویت قیمت‌ها و رشد تقاضا برای تولیدات معدنی و صنایع معدنی شد. در این‌سو همت مردمان بزرگ این سرزمین در سالی که گذشت نمود عینی‌تری نسبت به سال‌های قبل داشت و این تنها با اراده جمعی بخش خصوصی و حمایت دولت میسر شد، آن‌هم در شرایطی که همواره با کمبود منابع مالی مواجه بوده‌ایم.
 • افزایش ۵۳ درصدی صدور پروانه‌های اکتشاف معادن

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد تعداد پروانه‌های صادر شده اکتشاف معادن در ۱۰ ماه امسال، ۱/ ۵۳ درصد افزایش یافته است. به‌گزارش «ایمیدرو» میزان صدور پروانه‌های اکتشاف معادن از ابتدای فروردین تا پایان دی‌ماه امسال، ۹۳۷ فقره بوده، اما در مدت مشابه سال گذشته ۶۱۲ فقره پروانه اکتشاف صادر شده است. همچنین در مدت زمان مذکور ۴۰۱ فقره گواهی کشف و ۵۸۱ پروانه بهره‌برداری صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (۴۵۴ فقره گواهی کشف و ۷۰۱ پروانه اکتشاف)، به ترتیب ۷/ ۱۱ درصد و ۱/ ۱۷ درصد کاهش داشته است. میزان سرمایه مجوزهای صادرشده برای گواهی کشف طی این مدت نیز ۵۹۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال بوده که نسبت به رقم مدت مشابه سال ۹۵ (۴۵۰ میلیارد ریال)، ۱/ ۳۲ درصد رشد پیدا کرده است. همچنین میزان اشتغال پروانه‌های بهره‌برداری معادن طی ۱۰ ماه امسال، ۴۶۲۲ نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۳۰۲۳ نفر)، حاکی از رشد ۹/ ۵۲ درصدی است.
 • رشد ۲۰ درصدی صادرات فرش دستباف

  ایرنا: رئیس مرکز ملی فرش ایران به رشد ۲۰ درصدی صادرات فرش دستباف در ۱۰ ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه پارسال اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت تولید داخل، این میزان راضی‌کننده نیست. حمید کارگر اضافه کرد: از ابتدای امسال تا پایان دی ماه، ۳۳۶ میلیون دلار فرش دستباف صادر شده است. وی در ادامه اظهار کرد: باوجود اینکه سال ۱۳۹۶ در برخی از حوزه‌های صادرات غیرنفتی سالی پر توفیق نبود؛ اما در حوزه فرش دستباف ما به موفقیتی نسبی رسیدیم. وی با بیان اینکه صادرات فرش دستباف در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال قبل از آن ۲۳ درصد رشد داشت، ادامه داد: روند افزایشی صادرات فرش دستباف که از آخر ۱۳۹۴ آغاز و در سال ۱۳۹۵ تثبیت شد، در سال ۱۳۹۶ نیز ادامه یافت. کارگر اظهار کرد: در همه ماه‌های سال ۹۶، روند افزایشی صادرات فرش دستباف تداوم داشت. وی ابراز امیدواری کرد: در ۲ ماه پایانی سال این روند همچنان باید ادامه یابد تا بتوانیم بعد از چند سال، به صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری فرش دستباف دست پیدا کنیم.
 • کاهش ۱۲ درصدی ذخیره سدهای کشور

  دنیای اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد از میان ۱۷۷ سد بزرگ در ۶ حوضه آبریز اصلی کشور، ۸۴ سد از جمله سدهای شهیدرجایی، زاینده‌رود، ساوه و ملاصدرا همچنان کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، براساس ارزیابی صورت گرفته از ابتدای سال آبی (ابتدای مهرماه) تا ۲۳ اسفندماه حجم ذخیره آب ۱۷۷ سد بزرگ موجود در ۶ حوضه آبریز دریای خزر، خلیج‌فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به ۸۵/ ۲۲ میلیارد مترمکعب رسیده است. هم اکنون ۴۶ درصد مخازن سدهای یاد شده پر است و ورودی به آنها نیز ۲۶ درصد، خروجی آنها ۱۶ درصد و حجم آب ذخیره شده در مخازن ۱۲ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
 • تغییر رویه ضمانت‌نامه‌های تجار

  دنیای اقتصاد: تسهیلات ضمانت‌نامه‌ای گمرک محدود شد. گمرک ایران در بخشنامه‌ای ورود کالای مشابه تولید داخل با تسهیلات ضمانت‌نامه‌ای گمرک را حذف کرد. این تصمیم با هدف حمایت از تولید داخل و بهبود فضای کسب‌وکار اخذ شده است.
 • شروط ایران برای واردات گوشت از استرالیا

  دنیای اقتصاد: کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران در نشست اخیر خود با حضور نمایندگان بخش کشاورزی استرالیا موضوع تغییر در شیوه واردات گوشت از استرالیا را مورد بحث و بررسی قرار دادند. در این نشست، شرایط بخش‌خصوصی ایران برای تامین گوشت با قیمت و کیفیت مناسب‌تر و موانع موجود در این‌خصوص مورد بررسی قرار گرفت.
 • آزمودن آزموده‌ها

  حسین حقگو
  مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی هفته گذشته از شکست بزرگ‌ترین عرضه در سال جاری و فروش تنها ۳۰ میلیارد تومان از ۹ هزار میلیارد تومان دارایی خبر داد. تقریبا تمام سهام عرضه‌شده در این واگذاری بزرگ –به‌جز سهام چند جایگاه سوخت- مربوط به سهام شرکت‌های کشت و صنعت، نیروگاه‌های برق و سیلوها بوده است.
 • فاز جدید همکاری بانکی فرانسه با ایران

  دنیای اقتصاد: رئیس هیات‌مدیره بانک فرانسوی «دلوباک» در نشست با دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، زمینه‌های همکاری مشترک و خدماتی که این بانک فرانسوی می‌تواند به شرکت‌های ایرانی ارائه دهد را مورد بحث و بررسی قرار داد.
 • ظرفیت‌سازی ۲۴هزار صندلی برای پروازهای نوروزی

  ایرنا: مدیر روابط‌عمومی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که ۲۴هزار صندلی برای تسهیل سفرهای نوروزی در بخش حمل‌ونقل هوایی ظرفیت‌سازی شده است. رضا جعفرزاده افزود: آمارها حاکی است که شرکت‌های هوایی نیز برای ارائه خدمات مناسب به هموطنان انجام روزانه بین ۸۵۰ تا یک هزار پرواز در مسیرهای داخلی و بین‌المللی را برنامه‌ریزی کرده‌اند. وی بر خرید بلیت از دفاتر خدمات مسافرتی معتبر تاکید کرد و گفت: هموطنان بلیت‌های هوایی خود را از دفاتر دارای مجوز بند الف سازمان هواپیمایی کشوری خریداری کنند و برای اعتبارسنجی بلیت‌های خریداری شده به سایت این سازمان یا انجمن شرکت‌های هواپیمایی مراجعه کنند تا از معتبر بودن بلیت‌های خود مطلع شوند. جعفرزاده با بیان اینکه ممکن است عده‌ای در این ایام به‌دنبال فروش بلیت‌های گران‌قیمت در فضای مجازی باشند، گفت: هموطنان می توانند هرگونه تخلف در گران‌فروشی را با مراجعه به سایت سازمان هواپیمایی کشوری، مسوولان این سازمان را مطلع کرده تا مورد بررسی قرار گیرد.
 • عرضه زعفران پالت شده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

  گروه بنگاه‌ها: گروه نوین زعفران عرضه با تخفیف زعفران به‌صورت چینش انبوه(پودیوم) را در فروشگاه‌های زنجیرهای داخلی آغاز کرد. این اقدام که برای اولین بار در سال‌جاری و در فروشگاه‌های کارفور خاورمیانه انجام شده بود، این بار به‌صورت همزمان در هایپراستار، افق کوروش، هایپرمی، شهروند و جانبو و با هدف خارج کردن این کالا از دسته کالاهای لوکس که پیش از این در قفسه‌های قفل شده عرضه می‌شد، انجام گرفته است. «نوین زعفران» که در نهم اسفندماه امسال برای یازدهمین دوره مورد تقدیر سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان قرار گرفت و تندیس طلایی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان را دریافت کرد، توسط سازمان خوار بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) هم به‌عنوان واحد نمونه فرآوری و بسته‌بندی زعفران معرفی شد.

بیشتر