آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۸۷

 • فرصت و تهدید «پنجره جمعیتی»

  دنیای اقتصاد: بررسی هرم جمعیتی ایران از وجود شرایط ناموزن در فرصت‌ها و چالش‌های اشتغال حکایت دارد. براساس ارزیابی‌های صورت گرفته ایران در حال حاضر در دوران پنجره طلایی جمعیت به‌سر می‌برد و سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در دوره‌ای که پنجره جمعیتی باز است، بسیار حساس و کلیدی است و با توجه به اینکه حدود ۷۰ درصد جمعیت کشور بین ۱۵ تا ۶۵ سال قرار دارند، این شرایط می‌تواند یک جهش اقتصادی در ایران ایجاد کند. تجربه معجزه اقتصادی در کشورهای جنوب شرقی آسیا در استفاده از پنجره طلایی جمعیت و فاجعه اقتصادی آمریکای لاتین می‌تواند مثال خوبی از استفاده از فرصت و نادیده گرفتن این فرصت طلایی باشد.
 • رونمایی اطلس ملی نقشه‌های پتانسیل مواد معدنی

  دنیای اقتصاد: اطلس ملی نقشه‌های پتانسیل مواد معدنی ایران بر اساس تیپ‌های کانساری با حضور محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت رونمایی شد. تاکنون نقشه‌های معدنی ایران به دلیل مقیاس‌های پایین و دور از استانداردهای روز جهان،‌ چندان مورد توجه نبود، اما با نقشه‌های جدید تحولی برای فعال شدن بخش اکتشاف برای جذب سرمایه روی خواهد داد. نقشه‌های جدید معدنی ایران با ۱۰ برابر دقت بیشتر نسبت به نقشه‌هایی که پیش‌تر و در سال ۸۳ تهیه شده‌اند،‌ ارائه می‌شوند. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دسترسی مطلوبی به ماشین‌آلات و امکانات فنی مناسب در حوزه اکتشاف و استخراج بخش معدن وجود ندارد.
 • کارنامه ۱۱ ماهه صندوق سرمایه‌گذاری صنایع کوچک

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با اشاره به رشد فعالیت این صندوق نسبت به سال گذشته، اعلام کرد که در ۱۱ ماه منتهی به بهمن امسال، تعداد صدور ضمانت‌نامه از رشد ۱۳ درصدی برخوردار بوده و از نظر ارزش ریالی رشد ۷۱ درصدی نسبت به سال قبل را تجربه کرد. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدحسین مقیسه افزود: در ۱۱ ماه منتهی به بهمن امسال ۲ هزار و ۳۸۴ میلیارد ریال ضمانت‌نامه صادر شد که در مقایسه با صدور یک‌‌هزار و ۳۹۵ میلیارد ریال ضمانت‌نامه در سال گذشته ۷۱ درصد رشد داشته است.
 • سهم کالاهای کشاورزی در صادرات غیرنفتی

  دنیای اقتصاد: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: در ۱۰ ماه منتهی به دی امسال چهار میلیارد و ۵۴۲ میلیون دلار انواع محصولات کشاورزی از کشور صادر شد که ۲۹/ ۱۲ درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی کشور را تشکیل می‌دهد.به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، عبدالمهدی بخشنده افزود: بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی از لحاظ وزنی مربوط به زیربخش‌های زراعی با سهم ۳۶/ ۶۲ درصد، باغی با سهم ۸۸/ ۲۲ درصد و دام و طیور با سهم ۸۲/ ۱۱ درصد بوده است.
 • توزیع کالاهای اساسی بدون واسطه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور از توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با قیمت مصوب دولت برای کنترل بازار شب عید خبر داد.
 • اعزام هیات اقتصادی به ترکمنستان و جمهوری آذربایجان

  همزمان با سفر رئیس‌جمهور کشور به عشق‌آباد و باکو، سازمان توسعه تجارت ایران یک هیات عالی‌رتبه اقتصادی به ترکمنستان و آذربایجان اعزام می‌کند.
 • آغاز عرضه مستقیم محصولات صادراتی نوین زعفران در تهران

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با افتتاح فروشگاه اختصاصی شرکت نوین زعفران در تهران، عرضه محصولات صادراتی این گروه بین‌المللی در تهران آغاز شد. در مراسم افتتاح این فروشگاه که جمعه شب در مجتمع تجاری گالریا ولنجک برگزار شد، سفرای اتریش، اسپانیا و مکزیک، رایزن اقتصادی انگلستان در ایران و بازرگانانی از ایتالیا، قطر و ویتنام، همچنین نمایندگانی از وزارت جهادکشاورزی و نهاد ریاست‌جمهوری حضور داشتند.
 • ملاک انتخاب صاحبان سرمایه

  دنیای اقتصاد: صنعتی شدن در دنیا با دو رویکرد توسعه صادرات و جانشینی واردات انجام می‌پذیرد که بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از کشورهایی که رویکرد جانشینی واردات را در پیش گرفته‌اند، پس از مدتی به سمت توسعه صادرات تغییر مسیر داده‌اند. با توجه به اینکه جذب سرمایه مستقیم خارجی نیز برای کشورهای مختلف به خصوص کشورهای درحال توسعه و اقتصادهای نوظهور دارای اهمیت بسیار است، اینکه این گروه از کشورها برای موفقیت در جذب سرمایه خارجی کدام یک از دو رویکرد نام برده را در دستور کار قرار دهند، خود مساله‌ای است که در گزارشی که از سوی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی منتشر شده و مهدی رضایی عضو هیات علمی موسسه آن را تنظیم کرده، به آن پاسخ داده شده است.
 • تدابیر قیمتی ستاد تنظیم بازار تا پایان فروردین ۹۷

  دنیای اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار از ممنوعیت هرگونه افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات تا پایان فروردین ۹۷ خبر داد و گفت: رصد و پایش مستمر کالاهای اساسی ضروری و خدمات مورد نیاز مردم و جلوگیری از نوسانات غیرمنطقی قیمت این کالاها و خدمات یکی از کارهای اصلی ستاد است. بر این اساس، برای ایام پایانی سال و نوروز ۹۷ تصمیمات ویژه‌ای در ستاد تنظیم بازار گرفته شده که از جمله این تصمیمات ممنوعیت افزایش نرخ کالاها و خدمات تا پایان فروردین ۹۷ است که هم شامل نرخ کالاها و خدمات دولتی و هم شامل نرخ کالاها و خدمات صنفی است.
 • فصل جدید همکاری با پاکستان

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در پاکستان از سفر وزیر امور خارجه در راس هیاتی متشکل از فعالان اقتصادی، تجار، نمایندگان اتاق بازرگانی و شرکت‌های دانش‌بنیان و با همراهی معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران، به کراچی خبر داد. مراد نعمتی زرگران با اشاره به برگزاری موفق نمایشگاه اختصاصی ایران در پاکستان پس از وقفه ۱۴ ساله و بروز پتانسیل‌های همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور افزود: هیات اعزامی، طی این سفر، در زمینه مسائل گمرکی، بانکی، بازارچه‌های مرزی و راه‌های گسترش مبادلات تجاری مذاکرات رودررو و مهمی پیش‌رو خواهند داشت. کراچی تامین‌کننده ۶۰ درصد از GDP پاکستان است.
 • کاهش واردات ایران از روسیه و آمریکا

  خبرگزاری تسنیم: بررسی آمارهای تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد، در ۱۱ ماه منتهی به بهمن سال‌جاری واردات از روسیه و آمریکا با کاهش چشمگیر مواجه شده است. بر این اساس واردات از روسیه با ۶۱۵ میلیون دلار و وزن تقریبی یک میلیون تن، نسبت به‌مدت مشابه سال قبل با کاهش ۵۸ درصدی رو به رو شده است. روسیه در رتبه چهاردهم کشورهای صادرکننده کالا به ایران است. همچنین واردات از ایالات متحده نیز در حالی با کاهش ۴۰ درصدی مواجه شده که در ۱۱ ماه منتهی به بهمن سال قبل ۲۱۵ میلیون دلار کالا از این کشور وارد ایران شده بود. واردات از آمریکا در سال‌جاری ۳۱ هزار تن و ارزش آن ۱۵۰ میلیون دلار بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر