آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۸۳

 • سه سرعت‌گیر رشد صنعتی

  دنیای اقتصاد: سرعت‌گیرهای تقاضا برای محصولات صنعتی و اثر آن بر رشد بخش صنعت شناسایی شد. بررسی‌های صورت گرفته بیانگر آن است که «کاهش اندازه تقاضا در بازار داخل»، «کاهش توان رقابت‌پذیری محصولات تولیدی ساخت داخل در برابر رقبای خارجی» و «تاثیرپذیری شدید فروش شرکت‌های صنعتی در بازارهای داخلی و خارجی از تکانه‌های قیمت ارز» که از آنها به‌عنوان سه عامل «کاهش تقاضای موثر برای محصولات صنعتی» یاد می‌شود از جمله موانع اصلی پیش روی رشد بخش صنعت محسوب می‌شوند.
 • ماموریت مقابله با بحران آب

  دنیای اقتصاد: ماموریت‌های متولیان دولتی برای مقابله با کم‌آبی از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ شد. اوایل اسفندماه امسال بود که هیات وزیران با تشکیل کارگروه ملی «سازگاری با کم‌آبی» به‌منظور فراهم کردن شرایط لازم برای سازگاری با کم آبی در مناطق مختلف کشور و اتخاذ تصمیمات مناسب، موافقت کرد. حال با گذشت چند روز از چراغ سبز تصمیم‌سازان کشور به راه‌اندازی این کارگروه، روز گذشته تصویب‌نامه هیات وزیران برای کارگروه ملی «سازگاری با کم‌آبی» در ۹ بند تنظیم و ابلاغ شد.
 • رتبه معدنی ایران ارتقا می‌یابد

  گروه بنگاه‌ها: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس آمارهای اعلامی، سهم بخش معدن و صنایع معدنی از کل صادرات غیرنفتی ۲۳ درصد است و آمار صادرات غیرنفتی هم ۴۵ میلیارد دلار اعلام شد. مهدی کرباسیان در پنجمین همایش جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی ایران در محل دانشگاه تربیت مدرس افزود: جذب ۲۵۰ میلیارد دلار منابع خارجی در چارچوب برنامه ششم توسعه (۱۴۰۰- ۱۳۹۶) یک ضرورت جدی است. وی تصریح کرد: نرخ رشد اقتصادی هشت درصدی در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده و رشد ۳/ ۹ درصدی برای بخش معدن و صنایع معدنی نیز مورد انتظار است، البته یک سوم این رقم، از محل بهره‌وری محقق می‌شود.
 • قیمت برق باید واقعی شود

  گروه بنگاه‌ها: واقعی‌سازی قیمت برق کمک بزرگی به مصرف بهینه و اصلاح الگوی مصرف می‌کند. مدیر عامل شرکت قطعات توربین شهریار با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: معتقدم در صورت واقعی شدن قیمت برق نه تنها مصرف، بلکه آسیب‌های محیط‌زیستی هم کاهش می‌یابد.
 • مخالفت با پرداخت یک درصد از فروش معادن به خزانه

  پایگاه خبری اتاق ایران: کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با انتشار بیانیه‌ای با الحاق یک بند به تبصره ۷ لایحه بودجه در مجلس مبنی بر الزام معادن به پرداخت یک درصد از فروش معادن به خزانه دولت مخالفت کرد. کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران این اقدام را موجب ایجاد بار اضافه بر اقتصاد معدن، مغایر با قانون معادن و موجب از دست رفتن بخشی از تولید و اشتغال کشور دانسته است.
 • ردیابی ناکامی واگذاری‌ها

  دنیای اقتصاد: واگذاری بنگاه‌های بخش عمومی غیردولتی در دولت دوازدهم جدی‌تر از گذشته پیگیری می‌شود، به‌گونه‌ای که رئیس‌جمهوری از هر تریبونی برای تاکید بر این موضوع استفاده می‌کند و نهادها را به واگذاری شرکت‌های خود فرا می‌خواند. اما در واقعیت اتفاق دیگری می‌افتد. شرکت‌هایی که برای واگذاری معرفی می‌شوند، به‌رغم تعیین مشوق‌ها باز هم خریدار ندارند.
 • انتخاب رئیس جدید اتاق بازرگانی و صنعت اکو

  دنیای اقتصاد: در نشست کمیته بررسی اساسنامه جدید اکو با حضور نمایندگان کشورهای عضو، رئیس جدید اتاق برای مدت یک سال انتخاب شد. بر این اساس آذرخش حفیظی، رئیس اتاق افغانستان ریاست یکساله (۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹) اتاق بازرگانی و صنعت اکو را برعهده گرفت. در این نشست چند مفاد از اساسنامه جدید اتاق اکو بررسی و در نهایت مقرر شد، لوگوی جدید اتاق اکو از این پس با توافق کشورهای ایران، ترکیه و پاکستان مورد استفاده قرار گیرد. ایران، ترکیه و پاکستان از بنیان‌گذاران سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو هستند و اتاق بازرگانی و صنعت اکو زیرمجموعه این سازمان است. پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۳۷۲ چند عضو جدید به این سازمان پیوستند؛ افغانستان؛ جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان کشورهایی هستند که در این سال به سازمان مذکور پیوستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر