آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۸۲

 • زیر و بم تجارت با فرانسه

  دنیای اقتصاد: فرانسه به عنوان یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران پس از برجام در راستای ترمیم روابط خود، نسبت به رقبای اروپایی‌اش پیش‌قدم شد و اعزام هیات‌های اقتصادی و تجاری به ایران و پذیرش هیات‌های ایرانی را در دستور کار قرار داد. آخرین آمار تجارت خارجی ایران و فرانسه مربوط به ۱۰ ماه منتهی به دی امسال است. این آمارها نشان می‌دهد صادرات ایران به فرانسه ناچیز است.
 • ۲۲ راهکار نجات آبی

  دنیای اقتصاد: سازمان برنامه و بودجه با ارائه گزارشی وضعیت منابع آب در ایران را بحرانی دانست و اعلام کرد که این بحران زودگذر و موقتی نیست و می‌تواند مهاجرت گسترده در مناطق شرقی و مرکزی کشور را به‌دنبال داشته باشد. ریشه‌های این بحران به عواملی چون تغییر اقلیم، افزایش جمعیت، بهره‌وری پایین بخش کشاورزی، عدم‌توجه به موضوع آمایش سرزمین، عدم‌توجه به ارزش اقتصادی آب، حفر بی‌رویه چاه‌های عمیق و... برمی‌گردد. بر این اساس، ۲۲ راهکار برای نجات آبی از سوی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری این سازمان ارائه شده است.
 • صورت وضعیت طرح‌های نیمه تمام

  دنیای اقتصاد: مراسم افتتاح شبکه «ایران کالا» به بهانه‌ای برای ارائه صورت وضعیت طرح‌های نیمه تمام صنعتی از سوی متولیان بخش صنعت بدل شد به‌طوری که وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاح این شبکه با اشاره به اینکه ۴۷۰۰ واحد صنعتی در ۱۰ ماه گذشته در کشور آغاز به کار کرده‌اند و در عرصه تولید رویش ما بهتر بوده است، گفت: با وجود مشکلاتی که در حوزه پیرامونی داریم، اما در حوزه صنعت شاهد واحدهای جدیدی بودیم که رشد داشته‌اند و این امر نشان می‌دهد، فعالان اقتصادی نسبت به آینده امیدوار هستند. وی با اشاره به رشد منفی ۱۰ درصدی بخش صنعت در سال‌های گذشته عنوان کرد: این شاخص با گذشت زمان به همت صنعتگران و به‌رغم فشارهای نظام سلطه از سال ۹۲ مجددا روند روبه رشد و مثبت گرفته است.
 • اعطای تندیس رعایت حقوق مصرف‌کنندگان به ایران تایر

  گروه بنگاه‌ها: در هفدهمین همایش اعطای گواهینامه و تندیس رعایت حقوق مصرف‌کنندگان، از شرکت ایران تایر تقدیر شد. به‌گزارش روابط عمومی این شرکت، رئیس سازمان حمایت حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در پیامی خطاب به مدیرعامل ایران تایر، ضمن تقدیر از وی، صیانت از رتبه کسب‌شده را در جلب رضایت مصرف‌کنندگان امری مهم ارزیابی کرد. براساس این گزارش، هفدهمین همایش اعطای گواهینامه و تندیس رعایت از حقوق مصرف‌کنندگان، نهم اسفند برگزار و در جریان آن از بنگاه‌های اقتصادی برتر در حوزه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان تقدیر شد.
 • ایران مسیر ترانزیت کدام کشورهاست؟

  ایسنا: گزارش‌های رسمی گمرک گویای آن است که تا روزهای پایانی سال بیش از ۵/ ۹ میلیون تن کالا از مسیر ایران ترانزیت شده است که عراق، چین و امارات اصلی‌ترین کشورهایی هستند که از مسیرهای ترانزیتی ایران تردد می‌کنند. آمریکا نیز از این ظرفیت برای جابه‌جایی حدود ۱۶ هزار تن کالا استفاده کرده است.
 • بارش‌ها در ۲۷ استان کشور منفی شد

  دنیای اقتصاد: مقایسه میزان بارش‌ها در سال آبی جاری با آمار درازمدت نشان می‌دهد تنها در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی و کردستان آمار بارش‌ها مثبت بوده و در ۲۷ استان باقیمانده آمار بارش‌ها منفی است.
 • ورود شورای گفت‌وگو به چالش ضمانت‌نامه

  دنیای اقتصاد: اعتراض‌های مکرر فعالان بخش‌خصوصی در مورد عدم صدور ضمانت‌های بانکی در صورت وجود چک برگشتی، به صحن اصلی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی می‌رود. این موضوع مدت‌ها است که مشکلات عمده‌ای را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.
 • ایجاد کارگروه بنگاه‌های کوچک و متوسط در اتاق اکو

  دنیای اقتصاد: در جریان برگزاری نشست کمیته صنعت، سرمایه‌گذاری و بنگاه‌های کوچک و متوسط اکو در اتاق ایران، نمایندگان ایرانی این کمیته پیشنهاد دادند با توجه به نقش بنگاه‌های کوچک و متوسط در توسعه پایدار کشورها، کارگروهی برای پیگیری مسائل این بنگاه‌ها در اتاق اکو تشکیل شود که این پیشنهاد به تایید همه اعضای این کمیته رسید. در نشست کمیته صنعت، سرمایه‌گذاری و بنگاه‌های کوچک و متوسط اتاق بازرگانی و صنعت اکو که در اتاق ایران برگزار شد، متین آنیل، رئیس کمیته صنعت، سرمایه‌گذاری و بنگاه‌های کوچک و متوسط اکو گفت: چشم‌انداز ۲۰۲۵ اکو مبتنی بر پایداری و ثبت همکاری‌های اعضاست؛ چراکه توسعه پایدار یکی از مولفه‌های اصلی برای گسترش صنعت کشورها و سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های کوچک و متوسط خواهد بود.

بیشتر