آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۷۲

 • پیشتازان سرمایه‌گذاری در ایران

  دنیای اقتصاد: پیشتازان ورود سرمایه به بخش صنعت، معدن و تجارت ایران معرفی شدند. آمار منتشرشده از روند جذب سرمایه خارجی در ۹ ماه منتهی به آذر سال جاری بیانگر آن است که کشورهای «افغانستان، ترکیه، چین، آلمان و فرانسه» رکورددار تزریق پول به بخش‌های صنعت، معدن و تجارت کشور بوده‌اند.
 • آخرین وضعیت منابع آبی کشور

  دنیای اقتصاد: آخرین جزئیات وضعیت «بارندگی‌ها»، «ذخیره آب مخازن سدها» و «میزان منابع آبی دشت‌های تهران» اعلام شد. آمارهای رسمی نشان می‌دهد میزان بارش‌های ثبت‌شده از ابتدای سال آبی جاری تا ۳۰ بهمن‌ماه به ۸/ ۶۳ میلی‌متر رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، کاهش ۶/ ۵۵ درصدی را تجربه کرده است. همچنین میزان بارش‌های ایران در مدت مشابه در ۴۹ سال گذشته (درازمدت) به‌طور متوسط ۵/ ۱۳۹ میلی‌متر بوده که در مقایسه با میزان بارش‌های سال جاری، از کاهش ۳/ ۵۴‌درصدی بارش‌ها در سال آبی ۹۷ -۹۶ حکایت دارد.
 • ادغام دو دفتر معدنی وزارت صنعت

  دنیای اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت دو دفتر صنایع معدنی غیرفلزی و فلزی معاونت امور معادن را تحت عنوان «دفتر صنایع معدنی» با یکدیگر ادغام کرد. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در پی ادغام این دفاتر، با صدور حکمی سیف‌الله امیری را به‌عنوان سرپرست دفتر صنایع معدنی منصوب کرد.
 • ۲ سیاست دولت در بخش انرژی‌

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهوری دو سیاست دولت در بخش انرژی‌ را تشریح کرد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، جلسه شورای عالی انرژی کشور درحالی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد که اسحاق جهانگیری در این جلسه، «ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی» و «تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی» را از سیاست‌ها و اولویت‌های کشور برشمرد و گفت: دولت برای این منظور چارچوبی در جهت حمایت و تشویق سرمایه‌گذاران بخش‌خصوصی تنظیم کرده و با وجود آنکه درآمد دولت در این بخش کاهش پیدا می‌کند، اما موجب افزایش راندمان خواهد شد.
 • سکوی صنعتی جهش صادرات

  دنیای اقتصاد: آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد در ۱۰ ماه منتهی به دی سال‌جاری کالاهای صنعتی بیشترین صادرات را به خود اختصاص داده‌اند. با توجه به اینکه صادرات کشور در دی ماه نسبت به آذرماه رشد داشته، به نظر می‌رسد کالاهای صنعتی توانسته‌اند محرک این رشد باشند. چرا که هم به لحاظ وزنی رشد ۱۸ درصدی را تجربه کرده‌اند و هم به لحاظ ارزشی توانسته‌اند رشد ۱۷ درصدی را به نام خود ثبت کنند.
 • فاز جدید همکاری تهران-ورشو

  دنیای اقتصاد: فرصت‌ها و چالش‌های همکاری ایران و لهستان، در دیدار رئیس پارلمان بخش‌خصوصی ایران با سفیر لهستان در تهران بررسی شد. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در نشست با سفیر لهستان در تهران، موانع بانکی را مهم‌ترین مانع بر سر راه فعالان اقتصادی دو کشور دانست و تصریح کرد: رفت‌وآمد هیات‌های اقتصادی و مذاکره بین آنها می‌تواند به شناخت بیشتر آنها از یکدیگر کمک کرده و زمینه گسترش فعالیت‌های اقتصادی بین آنها را فراهم کند.
 • افزایش همکاری «رفاه» و سازمان شیلات

  گروه بنگاه‌ها: فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه و سازمان شیلات ایران برای گسترش زنجیره تولید، تامین و عرضه آبزیان در کشور تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند. به گزارش «دنیای اقتصاد» رئیس سازمان شیلات ایران در این نشست با اشاره به ظرفیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه بیان کرد: آبزیان نقش مهمی در سلامت جامعه دارند و هدف‌گذاری سازمان شیلات افزایش دسترسی مردم به تولیدات آبزیان است؛ در این راستا با توانمندی‌های موجود در فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، بخش تولید و توزیع با کمک یکدیگر می‌توانند امکاناتی را فراهم آورند تا غذای سالم به‌دست مردم برسد.

بیشتر