آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۵۲

 • ۸ بازدارنده رونق تجارت آنلاین

  دنیای اقتصاد: روی آوردن به تجارت الکترونیک در دنیا در حالی رو به افزایش است که آ‌مارهای آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد) نشان می‌دهد ایران در این زمینه باید با سرعت بیشتری حرکت کند. وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارشی جدید با استناد به آمارهای این نهاد بین‌المللی، عوامل بازدارنده در توسعه تجارت الکترونیک را اعلام کرده است.
 • فصل مشترک برنامه‌های‌ وزارت نیرو برای بحران آب

  وزیر نیرو فصل مشترک برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت وزارت نیرو برای بحران آب کشور در سال آتی را تشریح کرد. به‌گزارش «ایسنا» رضا اردکانیان گفت: مردم به‌حدی از درک رسیده‌اند که می‌دانند وقتی بارش در ۴ ماهه اول ۹۷ - ۹۶ حدود ۳۰ درصد نسبت به سال قبل کمتر است، اخلاق اجازه نمی‌دهد بالاتر از الگوی مصرف، آب مصرف کنیم، ولی قطعا تلاش و برنامه‌ریزی‌ها بر این مبناست که جیره‌بندی آب نداشته باشیم و این فرض مهم را هم داریم که مردم همکاری لازم را خواهند داشت.
 • واگذاری ۷۰ درصد اختیارات شورای معادن به استان‌ها

  دنیای اقتصاد: معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تشکیل شورای معادن در استان‌ها، از واگذاری ۷۰ درصد اختیارات شورای معادن به استان‌ها خبر داد.
 • ۲۰ هزار تن به ظرفیت تولید کاغذ اضافه می‌شود

  ایسنا: معاون برنامه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از اضافه شدن ظرفیت ۲۰ هزار تنی تولید کاغذ از کربنات کلسیم طی ۱۸ ماه آینده بر اساس مصوبه هیات وزیران خبر داد.
 • طراحی سیستم حمایت از معادن کوچک

  دنیای اقتصاد: رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال طراحی سیستم و راهکاری برای حمایت بیشتر از معادن کوچک از طریق صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی است. به‌گزارش «ایرنا» مهدی کرباسیان گفت: طراحی این سیستم در راستای ثبات سیاست‌گذاری صورت می‌گیرد و تا ۲ هفته آینده بخشی از آن عملیاتی خواهد شد. وی با اشاره به اهمیت صندوق بیمه معادن نیز گفت: لازم است این صندوق فعال‌تر و سرمایه آن بیشتر شود.
 • خیز صادرات معادن و صنایع معدنی

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش ۱۵ درصدی ارزش صادرات معادن و صنایع معدنی کشور در ۹ ماه سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵ خبر داد. به‌گزارش «ایرنا» میکائیل عظیمی در گردهمایی فعالان بخش معادن و صنایع معدنی استان اصفهان اظهار کرد: معادن و صنایع معدنی (فلزی و غیرفلزی) کشور در ۹ماه سال‌جاری پنج هزار و ۶۷۳ میلیون دلار صادرات داشتند که این رقم در مدت مشابه سال گذشته، چهار هزار و ۹۳۰ میلیون دلار بوده است.
 • جهش صادرات در ابتدای زمستان

  دنیای اقتصاد: آمارهای جدید گمرک از جهش صادرات ایران در ابتدای زمستان حکایت دارد. ارزش صادرات در دی‌‌ماه امسال ۳ میلیارد و ۹۷۲ میلیون دلار ثبت شده که نسبت به آذرماه ۲۶ درصد رشد را نشان می‌دهد. این جهش صادراتی منجر به بهبود تراز تجاری کشور در دی‌ماه شده و آن را به منفی یک میلیارد و ۲۶۲ میلیون دلار رسانده است. این در حالی است که در آذر ماه تراز تجاری کشور منفی ۲ میلیارد دلار ثبت شده بود. حجم تجارت خارجی در ۱۰ ماه منتهی به دی ۷۸ میلیارد و ۴۱۷ میلیون دلار بوده است.
 • دروازه تنگ تجارت

  پروا سلطانی فعال اقتصادی
  گمرک ایران، آیینه تمام‌نمای نگاه و عملکرد ما در حوزه تجارت فرامرزی است. یکی از شاخص‌هایی که نشان‌دهنده عملکرد گمرک ایران و تلاش‌هایش در راستای تسهیل تجارت بین‌المللی است، گزارش رقابت‌پذیری جهانی است که سالانه از سوی مجمع جهانی اقتصاد، ارزیابی و در قالب گزارشی منتشر می‌شود.
 • رضایت ATR از قرارداد با ایران

  دنیای اقتصاد: مدیر ارشد اجرایی شرکت هواپیمایی «ای‌تی‌آر» (ATR) ابراز امیدواری کرد که تشدید تنش‌ها در روابط میان دولت آمریکا و ایران به روابط تجاری‌اش با ایران صدمه نزند. این شرکت هواپیماسازی در سال ۲۰۱۷ هشت فروند هواپیما به ایران تحویل داده است و در نظر دارد تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۲ فروند دیگر تحویل دهد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ایر ترنسپورت ورلد، نارضایتی دولت ترامپ از توافق هسته‌ای، احتمالا ادامه تحویل هواپیما از سوی این شرکت به ایران را در معرض ریسک قرار می‌دهد؛ اما کریستیان شرر، مدیر ارشد اجرایی این شرکت ابراز امیدواری کرد که این شرکت اجازه ادامه همکاری با تهران را داشته باشد. وی گفت: «این توسعه منطقه‌ای (نوسازی ناوگان ایران) برای ما بسیار مغتنم است و صراحتا از نظر ژئوپلیتیکی و امنیتی بسیار بی‌خطر است. ما در «ای‌تی‌آر» امید داریم که فرصت‌های تجاری‌مان با ایران بدون چالش ادامه یابد.» وی که در نشست اعلام نتایج سالانه در تولوز فرانسه صحبت می‌کرد، افزود: «هیچ ابزاری قوی‌تر از ارتباطات برای آزادی اقتصادی وجود ندارد.»
 • رد فرضیه قاچاق از مناطق آزاد

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل سازمان مناطق آزاد فرضیه قاچاق از مناطق آزاد را از اساس غلط دانست و گفت: قاچاق برای مناطق آزاد یک زهر است و اولین ضررکننده از این موضوع خود مناطق آزاد است.

بیشتر