آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۵۰

 • دو ماموریت برای مساله آب

  دنیای اقتصاد: بحران آب در حالی به‌عنوان یکی از ۱۰۰ مساله پراهمیت کشور اعلام شده که روز گذشته وزیر نیرو در نشستی با مدیران صنعت آب و برق، باتوجه به کم‌آبی‌ها و خشکسالی موجود در سطح کشور، افق صنعت آب و برق را مطلوب ندانست. به‌گفته رضا اردکانیان، چشم‌انداز سال ۹۷ نشان می‌دهد، مشکلات بی‌شماری در زمینه مصرف آب و تولید انرژی به‌خصوص کاهش ظرفیت تولید برق از نیروگاه‌های برق‌آبی، در آینده پدیدار خواهد شد. از سوی دیگر متولی نیرو، به‌دلیل ظهور کاهش بارندگی‌ و افزایش تبخیرها در ۵۰ سال اخیر، خواستار تغییر ادبیات برنامه‌ریزی کشور از «سازگاری با کم‌آبی» به «مقابله با خشکسالی» شد چراکه به‌گفته وی جایگزینی سازگاری با کم‌آبی به‌جای مقابله با خشکسالی، نه‌تنها در تامین آب، بلکه در تولید برق نیز تاثیرگذار خواهد بود.
 • مقصد سرمایه‌ها در سال ۲۰۱۷

  شادی آذری
  دنیای اقتصاد: گزارش «رصد روند‌های سرمایه‌گذاری» از سوی کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد موسوم به آنکتاد منتشر شد. در این گزارش روند سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار گرفته است. براساس اعلام آنکتاد، درحالی‌که جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۷ در جهان بیش از پیش افت کرد، اقتصاد در حال رشد آسیا توانست در سال ۲۰۱۷ جایگاه خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین دریافت‌کننده سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی حفظ کند. پس از آن اتحادیه اروپا و آمریکای شمالی در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.
 • ورود ژاپن به طرح افزایش راندمان نیروگاه‌های ایران

  ایرنا: معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی از ورود ژاپن برای تامین مالی طرح بازتوانی نیروگاه‌های حرارتی کشور خبر داد. حمیدرضا عظیمی در مورد آخرین وضعیت این همکاری گفت: مذاکرات این همکاری ادامه دارد و برنامه ما این است که تا پایان امسال بتوانیم این مذاکرات را به مرحله قرارداد برسانیم و روند مبادله قرارداد آن را از طریق سازمان برنامه و بودجه پیش ببریم.
 • توسعه «بلاک‌چین» در دستور کار ایدرو

  دنیای اقتصاد: منصور معظمی اعلام کرد: با توجه به کارکردهای جدید بلاک چین «زنجیره بلوکی» و استقبال بزرگ‌ترین بنگاه‌های حوزه تکنولوژی اطلاعات از این تکنولوژی، انتظار می‌رود بین ۲۰ تا ۳۰ حوزه کاربردی تکنولوژی زنجیره بلوکی در سال ۲۰۱۸ تست شود و ۱۰ تا ۲۰ حوزه تجاری موفق از بین آنها تا اواخر سال ۲۰۲۰ گسترش پیدا کند . منصور معظمی ، رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی ایدرونیوز با اشاره به اینکه تکنولوژی زنجیره بلوکی حوزه‌های گسترده‌ای از زندگی روزمره بشری و شیوه رایج در کسب و کارهای مختلف را به صورت بنیادین تغییر خواهد داد، تصریح کرد: زنجیره بلوکی طی ۳ تا ۵ سال آینده بر گستره‌ای از صنایع و در عرصه‌های مختلف مالی،‌ اقتصادی و تجاری، ‌تاثیر قابل توجهی بر جا خواهد گذاشت.
 • آغاز ساخت ۵۰ ناحیه صنعتی روستایی

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از عملیاتی شدن ساخت ۵۰ ناحیه صنعتی روستایی خبر داد. صادق نجفی در نشست با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر افزود: در سال ۹۰ بیش از هزار میلیارد ریال بودجه پروژه‌های زیرساختی داشتیم که امسال به کمتر از ۴۰۰ میلیارد ریال رسیده و این موضوع تامین زیرساخت‌ها و جذب سرمایه‌گذار در شهرک‌های صنعتی را با مشکل مواجه کرده است. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین اعلام کرد: با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سپاه و نهاد ریاست جمهوری نیز توافق شده تا هزار نفر از سربازان در مقاطع کارشناسی ارشد به بالا در تخصص‌های مختلف برای آموزش روستاییان در فعالیت‌های صنعتی و آمادگی مقابله با کم‌آبی آماده و اعزام شوند.
 • بازنده مداخله قیمتی دولت

  دنیای اقتصاد: وزیر بهداشت برای دومین‌بار در یک ماه گذشته در جمع فعالان بخش‌خصوصی حاضر شد و به بیان معضلات بخش دارو و غذا پرداخت.هرچند او یکی از اعضای کابینه دولت محسوب می‌شود اما روز گذشته نیز مانند دفعه قبل که در اتاق بازرگانی تهران حضور یافت، از بسیاری از سیاست‌های موجود در حوزه غذا و دارو انتقاد کرد.
 • تاثیر افزایش نرخ دلار بر صادرات و واردات

  ایسنا: رئیس سازمان توسعه تجارت معتقد است که افزایش نرخ دلار باید به‌صورت تدریجی و براساس میزان تفاوت تورم داخلی و خارجی صورت گیرد.
 • فروشگاه‌های عرضه مستقیم به جای نمایشگاه بهاره

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف ایران از جایگزینی فروشگاه‌های عرضه مستقیم کالا و فروش فوق‌العاده اصناف به‌جای برپایی نمایشگاه بهاره در ایام پایانی سال خبر داد. علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران در جمع روسای اتاق‌های اصناف مراکز استان‌ها اظهار کرد که فروشگاه‌های عرضه مستقیم کالا را در دستور کار قرار دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر