آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۴۹

 • خودروهای ایرانی در مسیر اوراسیا

  دنیای ‌اقتصاد: برنامه ورود خودروسازان داخلی به بازار اوراسیا و همکاری‌های مشترک ایران خودرو با خودروسازی یونیسون بلاروس در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران و بلاروس مورد بررسی قرار گرفت؛ خواسته‌ای که به گفته وزیر صنایع بلاروس برای تحقق آن باید منتظر امضای سند موافقت نامه بین ایران و اوراسیا بود که در سال جاری میلادی منعقد می‌شود.
 • راه علاج اقتصاد معدن

  دنیای اقتصاد: نتایج طرح جامع مطالعات اقتصاد ایران در بخش معدن از سوی اقتصاددانان و فعالان اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد بخش معدن می‌تواند در رشد اقتصادی کشور به‌واسطه ذخایر عظیم معدنی، تامین نهاده‌های موردنیاز برای زنجیره‌ای طولانی از صنایع و فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد تقاضا برای خدمات حمل‌ونقل، انرژی، خدمات مالی و صنعت تولید ماشین‌آلات نقش کلیدی ایفا کند.
 • برقی شدن وسایل نقلیه به هواپیماها می‌رسد

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: کشورهای اسکاندیناوی برنامه‌ریزی کردند برای سال ۲۰۴۰ کلیه هواپیماهای کوتاه‌برد خود را برقی کنند. پایتخت نروژ در حال حاضر به‌عنوان پایتخت خودروهای الکتریکی در جهان شناخته می‌شود. در سال ۲۰۱۶، سیاستمداران نروژی بسته‌های تشویقی و خرید خودروهای الکتریکی را در برنامه‌های خود قرار دادند.
 • کاهش ۱۴ درصدی ذخیره آب سدها

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: حجم آب مخازن سدهای کشور تاپایان دی‌ماه جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد کاهش داشته است. آخرین گزارش‌ها از شرکت مدیریت منابع آب ایران حاکی از آن است که کاهش بارش‌های کشور در سال‌جاری سبب شده تا حجم آب مخازن سدهای کشور که در ۲۷ دی ماه سال گذشته ۲۳ میلیارد و ۷۲۰ میلیون متر مکعب به ثبت رسیده بود، در ۲۷ دی ماه سال‌جاری با ۱۴ درصد کاهش به ۲۰ میلیارد و ۳۳۰ میلیون متر مکعب برسد. همچنین ورودی آب به مخازن سدهای کشور در سال گذشته از ۷ میلیارد و ۴۸۰ میلیون متر مکعب با ۳۳ درصد کاهش به ۵ میلیارد و ۳۰ میلیون مترمکعب رسیده است. بر اساس این گزارش، در ۲۷ دی‌ماه سال گذشته ۵۰ درصد مخازن سدهای کشور پر بود، ولی در شرایط کنونی فقط ۴۱ درصد مخازن سدهای کشور پر بوده و ۵۹ درصد مخازن خالی است.
 • صادرات ایران به آفریقا در مسیر صعود

  دنیای اقتصاد: مدیر کل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران از رشد ۲۳ درصدی صادرات ایران به آفریقا طی ۹ ماه منتهی به آذر سال‌جاری خبر داد. به گفته فرزاد پیلتن، صادرات ایران به آفریقا طی مدت مورد بررسی به رقم ۵۱۸ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۹۶ میلیون دلار افزایش داشته است. وی با بیان اینکه سطح فعلی صادرات به قاره آفریقا به هیچ عنوان متناسب با ظرفیت‌های صادراتی کشور نیست، بر قرار گرفتن توسعه روابط تجاری ایران و آفریقا در دستور کار سازمان توسعه تجارت ایران تاکید و ابراز امیدواری کرد با اجرایی شدن مصوبات جلسه اخیر ستاد آفریقا، شاهد رشد روزافزون صادرات ایران به این قاره باشیم.
 • شرط حل مشکل مالیاتی صادرکنندگان

  دنیای اقتصاد: سازمان امور مالیاتی به منظور تسهیل فرآیند اجرایی استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده، به‌تازگی بخشنامه‌ای را ابلاغ کرده که منجر به افزایش شفافیت در تعدیل اضافه پرداختی و استرداد مانده تعدیل یافته به مودیان شده و امکان تهاتر طلب قطعی شده (اضافه پرداختی مالیات بر ارزش‌افزوده) و بدهی قطعی مالیاتی صادرکنندگان را فراهم می‌کند. موضوع استرداد مالیات ارزش‌افزوده صادرکنندگان در جلسات و نشست‌های مختلف بخش خصوصی با دولتی‌ها مطرح شده است.
 • چهار تجربه موفق فتح بازارها

  دنیای اقتصاد: صادرات کالا و خدمات باکیفیت از جمله عوامل بهبود رشد اقتصادی و توسعه است؛ به همین دلیل رونق صادرات در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته و درحال توسعه، یکی از اولویت‌های سیاست‌گذاران است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد کشورهایی که در فتح بازارها موفق عمل کرده‌اند، برای بازاریابی و بازارسنجی، تاسیس دفاتر توسعه بازرگانی و تجارت را با هدف حمایت از شرکت‌ها و صاحبان کسب‌وکار در نقاط مختلف دنیا به‌عنوان یکی از استراتژی‌های خود اجرا می‌کنند. مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران تجربه آلمان، اتریش، ایتالیا و کره‌جنوبی را در این زمینه بررسی کرده است.
 • توصیه به صادرکنندگان طلا

  دنیای اقتصاد: معاونت نظارت بر اجرای استاندارد و بخش ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد به تولیدکنندگان و صادرکنندگان مصنوعات طلا توصیه کردند برای حل مساله آزمایش در گمرک، پروانه کاربرد علامت اجباری استاندارد را دریافت کنند.
 • افزایش صادرات زعفران

  ایسنا: آمارهای رسمی از صادرات زعفران حاکی از این است که طی ۹ماه منتهی به آذر امسال بیش از ۱۶۰ تن زعفران به کشورهای مختلف صادر شده که بیش از ۳۳ درصد از نظر وزنی و بیش از ۲۶ درصد از نظر ارزشی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته افزایش یافته است.
 • برگزاری نمایشگاه در و پنجره در تهران

  گروه بنگاه‌ها: نمایشگاه بین‌المللی در و پنجره، ۱۳ بهمن‌ماه به‌مدت ۳ روز در فضایی بالغ بر ۴۳ هزار مترمربع در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد. به‌گزارش روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی نهمین نمایشگاه بین‌المللی در و پنجره و صنایع وابسته، این نمایشگاه میزبان ۳۵۶ شرکت داخلی و ۵۴ شرکت خارجی از ترکیه، چین، آلمان، بلغارستان، ایتالیا، امارات‌متحده‌عربی و اسپانیا است.

بیشتر