آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۴۱

 • کروکی پول خارجی در صنایع کوچک

  دنیای اقتصاد: سرمایه‌گذاران خارجی برای توسعه صنایع کوچک و متوسط در ایران تمایل به سرمایه‌گذاری در چه نقاطی دارند؟ ارزیابی‌های صورت گرفته نشان‌دهنده آن است که در نیمه نخست سال جاری در مجموع ۲۵ استان موفق به جذب سرمایه خارجی در کشور شده‌اند که در این میان استان‌های «اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس و زنجان» بیشترین سرمایه خارجی را به خود اختصاص داده‌اند.
 • تکمیل زیرساخت‌های برق با جذب سرمایه‌گذاری خارجی

  علیرضا دائمی قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل و پشتیبانی از صنعت آب و برق
  براساس برنامه ششم توسعه، نیاز به احداث ۲۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید حرارتی و حداقل هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور وجود دارد. به عبارت دیگر می‌توان گفت درمجموع حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان در چهار سال پیش‌رو برای احداث نیروگاه‌های جدید، منابع مالی نیاز است. در این میان اگر این میزان سرمایه‌گذاری در صنعت برق، برای رشد کشور و پاسخگویی به مصارف روزافزون کشاورزی مدرن و صنعت لازم باشد، دولت باید برنامه لازم برای تامین مالی و تسهیلات لازم برای اقتصادی شدن مدل‌های کسب‌وکار و از آن سو برای اجرای پروژه‌ها را فراهم کند.
 • صنعتگران چشم‌انتظار مصوبه دولت

  دنیای اقتصاد: معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، دو مسیر ایجاد شهرک‌های صنعتی غیردولتی را تشریح کرد. به‌گزارش «ایسنا» فرشاد مقیمی با اشاره به اینکه طبق قانون و سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی دو مسیر برای شهرک‌های صنعتی غیردولتی تعریف شده است، گفت: یک مساله مربوط به شرکت‌هایی است که دستگاه‌های دولتی در آن مشارکت دارند و مساله دوم قانون واگذاری مالکیت و اداره امور شهرک‌های صنعتی است که براساس آن مشخص شده نگهداری و اداره امور شهرک‌های صنعتی تحت شرایط تعریف شده نباید از سوی دولت مدنظر قرار گیرد.
 • رشد ۸۲ درصدی صدور ضمانت‌نامه‌ کوچک‌ها

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار صدور ضمانت‌نامه برای صنایع کوچک منتشر شد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از ابتدای فروردین تا پایان آذرماه امسال، یک هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال ضمانت‌نامه برای صنایع کوچک صادر و تمدید شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۵، رشد ۸۲ درصدی را تجربه کرده است.
 • کانال ارزی مرمت تجارت

  دنیای اقتصاد: آیا به واقع افزایش نرخ ارز تاثیری بر صادرات نداشته است؟ هرچند برخی از مقامات دولتی به عدم تاثیرگذاری افزایش نرخ ارز بر صادرات اعتقاد دارند، اما با توجه به اینکه از مردادماه امسال، این نرخ با روند افزایشی مواجه بوده است، فعالان حوزه صادرات این ادعا را رد می‌کنند و می‌گویند که روند افزایشی در چند ماه اخیر توانسته آورده بنگاه آنها را بیشتر از قبل کند.
 • درخواست افزایش اختیارات استانداران

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران با اشاره به اینکه صحنه عمل استانداران باید وسعت یابد از وضعیت فعلی و سطح اختیارات استانداران انتقاد و تاکید کرد: دولت باید نگاه ویژه‌ای درخصوص افزایش اختیارات استانداران داشته باشد.
 • راه جدید برای پرداخت معوقات صادراتی

  خبرگزاری مهر: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از احتمال ارائه اوراق اسناد خزانه به صادرکنندگان بابت مطالبات و معوقات جوایز صادراتی خبر داد و گفت: صادرکنندگان می‌توانند مطمئن باشند که دولت به پرداخت طلبشان، متعهد است.
 • پیشنهاد وزیر صنعت برای تشکیل ستاد سرمایه‌گذاری

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه رشد اقتصادی کشور نیازمند سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است، پیشنهاد کرد که ستادی با عنوان «جذب و ساماندهی سرمایه‌گذاری» تشکیل و فعال شود.
 • ملاحظاتی درخصوص اقدامات جبرانی در تجارت

  محمد راستی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  با توجه به عضویت ایران به‌عنوان ناظر در سازمان تجارت جهانی (WTO) از یک طرف و اهمیت رو به رشد سیاست تقویت ساختار تولید ملی از طرف دیگر، شناسایی و استفاده از ابزارهای دفاع تجاری (مانند اقدامات جبرانی که در مقابل یارانه‌های صادراتی صورت می‌پذیرد) در چارچوب WTO که هم‌راستا با حمایت از تولیدات داخلی است، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. در واقع اجرای این ابزارها نه‌تنها هدف حمایت از تولیدات داخلی را برآورده می‌کند، بلکه بستر و آمادگی لازم برای الحاق به WTO را نیز ایجاد می‌کند.
 • بازخورد خرید توافقی زعفران

  دنیای اقتصاد: وزارت جهاد کشاورزی در پی مطرح شدن مباحثی مبنی بر بی‌فایده بودن خرید توافقی زعفران، با رد این ادعا اعلام کرد خرید توافقی ۵۰ تن زعفران کشاورزان بی‌سابقه بوده و ضمن حمایت از تولیدکنندگان موجب حذف دلالان و آرامش و رونق بازار این محصول ارزآور شده است.
 • بازنگری عوارض صادراتی سه قلم کالا

  دنیای اقتصاد: شورای اقتصاد بنا به درخواست وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، عوارض صادراتی سه قلم کالا شامل پیه صنعتی، پوست خام و وت‌بلوی گاوی را بازنگری و اصلاح کرد. بر این اساس عوارض پوست خام گاوی ۴۰ درصد، عوارض وت‌بلوی گاوی ۲۵ درصد و عوارض صادرات پیه صنعتی ۱۰ درصد تعیین شده است. وت‌بلو شامل پوست‌هایی است که بعد از سالامبور شدن با استفاده از نمک کروم قلیایی، دباغی‌ شده باشند و سالامبور نیز به پوست‌هایی گفته می‌شود که مو یا پشم آنها زدوده شده و با اسید و نمک کنسرو شده باشند.
 • تولید پکیج شوفاژ دیواری بوش آلمان در کارخانه بوتان

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال انعقاد قرارداد همکاری بین شرکت‌های بوتان و بوش در سال گذشته، خط تولید شوفاژهای دیواری بوش در کارخانه بوتان آغاز به کار کرد.
 • افزایش ارتباط صاحبان مشاغل با مسوولان دولتی

  گروه بنگاه‌ها: نخستین نمایشگاه بین‌المللی توسعه کسب‌وکار که از روز پنج‌شنبه ۲۱ دی در تهران آغاز به‌کار کرده فرصتی مناسب برای افزایش ارتباط صاحبان مشاغل با مسوولان دولتی کشور بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر