آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۴۰

 • دو انتخاب سیاست صنعتی در ایران

  دنیای اقتصاد: تورم سیاست‌گذاری و عدم هماهنگی در سیاست‌های صنعتی و تجاری عمده عاملی است که فعالان اقتصادی فاصله گرفتن ایران از چارچوب سیاست‌گذاری صنعتی مدرن را به آن نسبت می‌دهند. مخرج مشترکی که علاوه بر بخش صنعت، گریبان حوزه تجارت را نیز گرفته و مانند کلافی به دور این دو بخش پیچیده شده است.
 • آخرین وضعیت جذب پول خارجی در صنعت، معدن و تجارت

  دنیای اقتصاد: مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که از آغاز اجرای برجام تاکنون ۱۵۲ طرح به ارزش ۱۰ میلیارد دلار با سرمایه‌گذاران خارجی در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت تعریف شده که از این تعداد تاکنون ۵۷ طرح با دریافت پروانه به‌بهره‌برداری رسیده است. به‌گزارش «ایرنا» افروز بهرامی با اشاره به گذشت دو سال از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: به دنبال گشایش‌های حاصل شده در روابط خارجی پس از استقرار دولت یازدهم، شاهد دستاوردهای مختلفی بودیم که از جمله آنها رشد سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است.
 • تشکیل جلسات ویژه برای تامین آب تهران

  ایسنا: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران گفت: باتوجه به کاهش بارندگی‌ها نگرانی‌هایی برای تامین آب پایتخت به‌وجود آمده، بنابراین از هم‌اکنون تدابیری را برای این مهم درنظر گرفته‌ایم که امیدواریم با مشکلی مواجه نشویم. محمد پرورش با بیان اینکه چندین سناریو برای گذر ازپیک آبی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: روزانه جلسات متعددی برای حل مشکلات پیش‌رو برگزار می‌شود تا بتوانیم شرایط رابه‌طور کامل ارزیابی و چالش‌های پیش‌رو را برطرف کنیم.
 • گزارش آمادگی برای تولید ۲۰۱۸

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: «مجمع جهانی اقتصاد» جدیدترین گزارش خود را تحت عنوان «گزارش ۲۰۱۸ آمادگی برای آینده تولید» منتشر کرد. تولید، موتوری قدرتمند برای رشد اقتصادی، نوآوری و رفاه کشورها است. انقلاب صنعتی چهارم و تکنولوژی‌های پیشرفته، توسعه تکنولوژی‌های تولیدی و مدل‌های اقتصادی جدیدی را ارائه می‌کنند که نتیجه آن تحول محصولات است.
 • مکانیزم جدید تامین مالی واحدهای کوچک صنعتی

  دنیای اقتصاد: به‌منظور رفع مشکلات واحدهای صنفی-تولیدی برنامه مدونی جهت به کارگیری مکانیزم‌های جدید تامین مالی برای واحدهای صنعتی کوچک تهیه شده و در مرحله تدوین زمینه‌های اجرایی است که در این راستا برنامه مذکور در برخی نقاط به‌صورت پایلوت آغاز شده است.
 • افت سرمایه‌گذاری در صنعت برق

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت توانیر از افت سرمایه‌گذاری در صنعت برق، به دلیل تفاوت بین فروش برق و قیمت تمام‌شده تولید خبر داد. به‌گزارش پایگاه خبری توانیر، آرش کردی در مراسم افتتاح ۱۳ طرح بزرگ برقی در قزوین با بیان اینکه مردم و بخش‌های تولیدی و خدماتی، برق مستمر و بدون خاموشی می‌خواهند، گفت: باید رابطه و تعامل مناسبی را برای ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید برق با سرمایه‌گذاران ایجاد کنیم. مدیرعامل شرکت توانیر ادامه داد: به دلیل تفاوت بین فروش برق و قیمت تمام شده تولید، دچار کمبود سرمایه‌گذاری و مشکل در تامین زیرساخت‌های اساسی شبکه هستیم که برای رفع این مساله تلاش می‌کنیم. وی همچنین گفت: در ۶ سال گذشته و پس از هدفمندی یارانه‌ها، افت محسوسی به لحاظ سرمایه‌گذاری در صنعت برق داشته‌ایم، چرا که درآمد حاصل از فروش برق به مردم بابت هدفمندی‌ها هزینه می‌شود و این به معنای آن است که درآمد ما در حال کاهش است. کردی اظهار کرد: صنعت برق بر مبنای اصول اقتصادی اداره می‌شود و هر آنچه از مردم دریافت می‌کنیم منابع داخلی ما به حساب می‌آید که برای توسعه شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • مکان‌یابی پایدار توسعه صنعت فولاد ایران

  دنیای اقتصاد: صنعت و صنعتی شدن فعالیتی است که نقش مهمی در توسعه کشورها و رفاه انسان‌ها دارد و بستر انواع توسعه محیط‌زیست به‌شمار می‌رود. بنابراین محیط‌زیست به‌عنوان فراهم‌آورنده منابع و پذیرنده انواع آلودگی ناشی از صنایع و استفاده‌های انسانی، جایگاه ویژه‌ای دارد و لازم است از روش‌ها و ابزار جدیدی برای محافظت از آن استفاده شود.
 • ۸ نارسایی دروازه تجاری

  دنیای‌اقتصاد: رتبه ایران در تجارت فرامرزی براساس آخرین پیش‌بینی بانک جهانی از سهولت کسب‌و‌‌کار، در حالی چهار پله بهبود یافته که کارشناسان از وجود ۸ نارسایی بزرگ در دروازه‌های تجاری خبر می‌دهند. آنچه از سوی آنها در این خصوص عنوان می‌شود به مواردی همچون کثرت اسناد و مدارک درخواستی، رویه‌های ناکارآمد مدیریت تجارت مرزی و فرامرزی، تاخیر در حمل‌و‌نقل و ترانزیت کالاها، عدم شفافیت، ضعف هماهنگی میان دستگاه‌ها، خودکار نبودن رویه‌ها و ضعف استفاده از فناوری اطلاعات، هزینه‌های بالای گمرکی و نظام اداره واردات و صادرات بر‌می‌گردد.
 • ۶ ضلع برندسازی

  دنیای اقتصاد: ایران در زمینه برندسازی کارنامه موفقی ندارد. معاون سازمان توسعه تجارت به یک ۶ ضلعی برای ایجاد برند ملی اشاره دارد. صادرات، توریسم، سرمایه‌گذاری، حاکمیت، مردم و میراث فرهنگی و تاریخی جایگاه برندهای ملی را تعیین می‌کنند. اما ایران در سه ضلع آن که شامل توریسم، سرمایه گذاری و صادرات است، باید تلاش بیشتری کند. چراکه ۷۹ درصد را این سه ضلع تشکیل می‌دهند. از این رو بهتر است دولت راسا به این موضوع ورود کرده و برای ارتقای جایگاه برند ملی به‌دنبال رشد سه ضلع مذکور باشد.
 • رشد ۲۰ درصدی صادرات صنایع غذایی

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از رشد ۲۰ درصدی صادرات صنایع غذایی کشور در هشت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
 • ذخیره ۶۵۰۰ تن میوه شب عید در تهران

  خبرگزاری مهر: معاون مدیریت توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از ذخیره ۶۵۰۰ تن میوه شب عید در این استان خبر داد و گفت: این میزان شامل ۲۵۰۰ تن سیب دماوند و ۴۰۰۰ تن پرتقال است.
 • چابهار؛ محور اصلی گفت‌وگوهای ایران و هند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: ما ظرفیت‌های مناسبی را برای چابهار ایجاد کرده و به‌دلیل موقعیت‌های ویژه این منطقه، آمادگی هر نوع مشارکت و سرمایه‌گذاری را در اینجا داریم. عبدالرحیم کردی در سمینار بررسی راهکارهای ارتقای بازاریابی بندر چابهار در دهلی‌نو افزود: در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری در چابهار برای هر دو طرف ایران و هند حائز اهمیت است زیرا چابهار به علت جایگاه استراتژیک و اهمیت آن، موقعیت مطلوبی برای سرمایه‌گذاران دارد و آنها را تشویق می‌کند تا در چابهار حضوری اثرگذار داشته باشند.
 • آغاز تولید انبوه ترانسفورماتور توربین بادی

  گروه بنگاه‌ها: ترانسفورماتور توربین بادی ساخت داخل با طراحی محققان جوان کشور به تولید انبوه رسید و صادرات آن نیز آغاز شد. به‌گزارش «دنیای‌اقتصاد» تا پیش از این ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه‌های بادی از خارج وارد و برای واردات این ترانس‌ها، سالانه بیش از ۵۰ میلیون دلار هزینه می‌شد؛ اما اکنون ایران جزء کشورهای صادرکننده این ترانس‌ها قرار گرفته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر