آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۳۶

 • انتظار ارزی فعالا‌ن اقتصادی

  دنیای اقتصاد: فعالان اقتصادی با توجه به اهمیت و حساسیت نرخ ارز به‌عنوان مهم‌ترین متغیر اقتصادی، انتظار خود را درمورد قیمت‌گذاری مناسب ارزی اعلام کردند. توصیه آنها این است که دولت به‌صورت تدریجی اقدام به افزایش نرخ ارز کند و اجازه دهد هر سال به میزان متوسط اختلاف تورم داخلی با تورم شرکای عمده تجاری به نرخ ارز اضافه شود تا قدرت رقابت‌پذیری صادرکننده ایرانی در مقابل رقبا حفظ شود. در گام دوم برای از بین رفتن و به حداقل رساندن رانت‌های حاصل از وجود نرخ‌های چندگانه برای ارز، دولت اقدام به تک‌نرخی کردن ارز کند.
 • رکوردهای جدید همسایه غربی در تجارت

  دنیای اقتصاد: وضعیت تجارت ترکیه در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که این همسایه غربی رکوردهای جدیدی را در تجارت خود ثبت کرده است. براساس گزارشی که معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران با استناد به آمارهای وزارت گمرک و تجارت ترکیه منتشر کرده، صادرات این کشور طی سال ۲۰۱۷ به رکورد بیش‌از ۱۵۷میلیارد دلار رسید که از هدف‌گذاری پیش‌بینی‌شده ۵/ ۱۵۶ میلیارد دلار برای این سال، فراتر رفت.
 • تحلیل بودجه ۹۷ از لنز کشاورزی

  دنیای اقتصاد: اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران طی نشستی به نقد لایحه بودجه سال ۹۷ پرداختند. در این نشست همچنین گزارشی از آخرین وضعیت صنعت و بازار تخم‌مرغ در کشور ارائه شد.
 • پرداخت ۸۰ میلیارد تومان خسارت مرغداری‌ها تا ۲ هفته آینده

  دنیای اقتصاد: قائم مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی از پرداخت ۸۰ میلیارد تومان خسارت مرغداری‌ها تا دو هفته آینده خبر داد. به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدابراهیم حسن‌نژاد با بیان اینکه خسارات واحدهایی که تا پیش از مهرماه به بیماری آنفلوآنزا آلوده شدند به‌طور کامل پرداخت شده است، گفت: تاکنون ۱۲۰ میلیارد تومان به مرغداران بابت تلفات ناشی از شیوع آنفلوآنزا پرداخت شده است.
 • دستور جدید «حجتی» برای ساماندهی بازار برنج

  دنیای اقتصاد: معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی از دستورالعمل جدید وزیر برای ساماندهی بازار برنج که شامل «کنترل واردات» و «خرید محصول داخلی» برای تکمیل ذخایر راهبردی است، خبر داد.
 • عراق واردات محصولات جالیزی ایران را ممنوع کرد

  دنیای اقتصاد: رئیس میز عراق در سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد که عراق تا اطلاع ثانوی واردات برخی محصولات کشاورزی ایران از قبیل کاهو، شلغم، چغندر، کلم و گل کلم را ممنوع کرده است.
 • تعرفه ۵۰ درصدی هند روی محصولات کشاورزی ایران

  دنیای اقتصاد: رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی از تعرفه ۵۰ درصدی هند روی محصولات کشاورزی ایران خبر داد.
 • زنگ هشدار ذخایر آبی

  دنیای اقتصاد: زنگ هشدار کم آبی در کشور به صدا درآمد. تصویر آماری جدید نشان‌دهنده آن است که در سال آبی ۹۷-۹۶ (از اول مهر تا ۱۶ دی ماه سال جاری) از میان ۳۱ استان کشور تنها پنج استان رشد مثبت بارندگی را ثبت کرده‌اند و سایر استان‌ها در این دوره زمانی با افت بارش نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بودند.
 • انتقال تجربه کره‌ای به صنایع کوچک

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در دیدار با مدیر امور بین‌الملل صندوق ضمانت اعتباری کره‌جنوبی، خواستار انتقال تجربه کره‌ای‌ها به صنایع کوچک ایران شد.
 • سهم صادرات صنایع معدنی در ۹ ماه امسال

  دنیای اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد میزان سهم صادرات وزنی و ارزشی بخش معدن و صنایع معدنی نسبت به صادرات کل کشور طی ۹ ماه امسال به ترتیب ۵۵ و ۲۲ درصد بوده است.
 • بررسی سازو کار مدیریت بحران آب در ایران

  دنیای اقتصاد: کارگاه آموزشی حکمرانی و سیاست‌گذاری آب، در راستای برنامه گفت‌وگوی آب ایران و استرالیا به‌منظور بررسی سازوکار مدیریت بحران آب کشور روز گذشته برگزار شد.
 • ایجاد ۱۶۱ هزار شغل جدید در شهرک‌های صنعتی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، از ایجاد ۱۶۱ هزار شغل جدید طی چهار سال آینده خبر داد. به‌گزارش «ایرنا»، صادق نجفی در خاتمه بازدید از چهار واحد صنعتی شهرک صنعتی شمس‌آباد گفت: تکمیل ظرفیت ۲۰ هزار واحد مستقر در شهرک‌های صنعتی کشور، دستیابی به ۱۶۱ هزار اشتغال جدید را طی چهار سال آینده امکانپذیر می‌کند.

بیشتر