آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۲۵

 • ۱۳ بازدارنده بهبود محیط کار

  دنیای اقتصاد: بازوی پژوهشی مجلس چگونگی اجرای قانون بهبود محیط کسب‌وکار در طول ۵/ ۵ سال گذشته را بررسی کرد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از مجموع ۵۳ حکم پیش‌بینی‌شده برای این قانون، تنها ۹ حکم به‌صورت کامل اجرایی شده و ۱۹ حکم نیز اجرای ناقص داشته‌اند. آمار اعلام‌شده حاکی از این است که هنوز اقدامی برای اجرایی کردن ۲۵ حکم که از جمله مهم‌ترین و موثرترین احکام برای برقراری شفافیت و تسهیل فعالیت‌های اقتصادی است، صورت نگرفته است. این نهاد پژوهشی ۱۳ عامل را در عدم اجرای کامل قانون بهبود محیط کسب‌وکار موثر می‌داند.
 • تشدید مشکلات آب تهران در تابستان ۹۷

  خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: از ابتدای دی‌ماه تا امروز کمتر از یک میلی‌متر بارش در تهران ثبت شده‌است، در آذرماه هم فقط ۳ میلی‌متر بارش داشتیم و اگر این وضعیت پیش برود قطعا در تابستان برای تامین آب دچار مشکل می‌شویم. محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران اظهار کرد: متاسفانه بارندگی امسال وضعیت خوبی ندارد و این مساله بسیار نگران‌کننده است. وی افزود: از ابتدای سال آبی جاری تا امروز حدود ۲۸ میلی‌متر بارش داشتیم در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۵۹ میلی‌متر و به‌صورت متوسط بلندمدت ۴۰ ساله در مدت زمان مشابه ۸۱ میلی‌متر بوده است. بختیاری با بیان اینکه بارش‌های سال آبی جاری نسبت به سال گذشته ۵۳ درصد کاهش و نسبت به متوسط بلندمدت ۶۶ درصد کاهش دارد، گفت: تا به حال، سال بسیار بدی را در بارش‌ها پشت سرگذاشتیم، امیدواریم در ۳ ماه پیش رو کمبود بارش‌ها جبران شود.
 • سهم اندک ایران از بازار طلای جهانی

  دنیای اقتصاد: صنعت طلای کشور جزو صنایع با ظرفیت اشتغال‌زایی بالا و قابلیت توسعه صادرات محسوب می‌شود. از این رو جلسه میز طلا با حضور رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و بخش خصوصی برگزار شد.
 • شتاب‌بخشی به نوسازی صنایع

  دنیای اقتصاد: رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در ادامه سفر یک روزه به استان مازندران از اتخاذ تدابیری برای شتاب بخشیدن به نوسازی صنایع در کشور خبر داد. به‌گزارش «ایدرو‌نیوز»، منصور معظمی با اشاره به تخصیص ۱۰ هزار میلیارد تومان به نوسازی صنایع گفت: مقرر شده است روز چهارشنبه این هفته، نشستی در وزارت امور اقتصادی و دارایی با حضور نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره نوسازی صنایع داشته باشیم تا راهکاری مناسب برای حل مشکلات بانکی و وام واحدهای تولیدی به ویژه نساجی داشته باشیم. وی افزود: همچنین ترتیبی اتخاذ شود که هم بخشی از نقدینگی که مورد نیاز است تامین شود و از طرفی سیستم بانکی کمک کند تا مجموعه‌های که بلااستفاده مانده است، دوباره رونق پیدا کند.
 • اثر سدها در مهار سیلاب‌ها

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس گفت: وجود سدها برای تنظیم و همچنین کنترل و جلوگیری از اثرات ویرانگر و تخریبی سیلاب رودخانه‌های کارون، دز، کرخه، سیروان و... ضروری است.
 • کارنامه شارژ مالی در بخش صنعت و معدن

  دنیای اقتصاد: آخرین وضعیت شارژ مالی بانک‌ها نشان می‌دهد تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری در هفت‌ماهه امسال در بخش صنعت و معدن افزایش ۴/ ۲۱درصدی و در بخش بازرگانی افزایش ۹/ ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.
 • اثر افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر رسته‌های صنفی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف اعلام کرد که حداقل ۱۹ رسته بزرگ صنفی تحت تاثیر افزایش قیمت‌های انرژی هستند که باید برای آن فکری کرد. به گزارش «خانه ملت»، علی فاضلی با تاکید بر اصلاح فوری قوانین و مقررات برای حمایت از تولید داخلی اظهار کرد: کسی نمی‌تواند مشکلات موجود در بخش تولید و توزیع را انکار کند.
 • اضطرار بازنگری در سبد صادراتی

  دنیای اقتصاد: شرایط کنونی اقتصاد ایران به لحاظ تغییرات هرم جمعیتی و شکاف فناوری، از اضطراری خبر می دهد که منشا آن توسعه صادرات صنعتی با عمق و چگالی کم است. صادراتی که اگرچه به نام صادرات صنعتی شناخته می‌شود، اما در واقع آنچه در سبد صادراتی خودنمایی می‌کند، بیشتر مواد خام یا به عبارتی نفت محور و معدنی محور است.
 • دو راهکار برای ارتقای ۲۷ پله‌ای رتبه آغاز کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به منظور بهبود محیط کسب‌وکار، ۵ شاخص اصلی را که براساس گزارش بانک جهانی، دارای پایین‌ترین رتبه‌ها هستند، توسط ۵ اتاق بازرگانی بزرگ کشور مورد بررسی قرار داده است.
 • ماجرای گرانی تخم‌مرغ در فصل زمستان

  دنیای اقتصاد: داستان افزایش قیمت تخم‌مرغ طی این روزها سرو صدای زیادی به پا کرده است؛ به‌گونه‌ای که حتی برخی در فضای مجازی به‌دنبال راه‌اندازی کمپین «نه به خرید تخم‌مرغ» هستند تا نشان دهند با مصرف نکردن تخم‌مرغ می‌توانند نسبت به افزایش نامعقول قیمت آن واکنش نشان دهند.
 • اعطای ۳۰ میلیارد تومان وام ارزان‌قیمت به چایکاران

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان چای کشور از برنامه‌ریزی برای اختصاص ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت به چایکاران خبر داد و در عین حال به این موضوع نیز اشاره کرد که برداشت برگ سبز چای، ۲۰ درصد افت داشته است.
 • بی‌قانونی در تجارت خارجی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی تهران مجددا در مورد سیاست‌های دولت در واردات کالا به نمایندگی از بخش‌خصوصی اعتراض و عنوان کرد که دولت در این باره قانون را رعایت نمی‌کند.
 • ردیابی محصولات کشاورزی با کد ۱۶ رقمی

  دنیای اقتصاد: ۴۰۰ هزار کشاورز تا پایان سال محصولات خود را با کد ۱۶ رقمی عرضه می‌کنند. رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اعلام این خبر عنوان کرد: تاکنون ۳۴۰ هزار بهره‌بردار کد ۱۶ رقمی ردیابی محصولات کشاورزی دریافت کرده‌اند و تا آخر امسال این عدد به ۴۰۰ هزار نفر می‌رسد.
 • سرمایه‌گذاری مشترک با برندهای خارجی در صنایع تهویه مطبوع

  گروه بنگا‌ه‌ها: دبیر انجمن تولیدکنندگان سیستم‌های تهویه مطبوع از راهبرد توسعه همکاری با شرکت‌های بزرگ جهانی خبر داد و گفت: برای جبران خسارات دوره تحریم، باید از شیوه‌هایی چون سرمایه‌گذاری مشترک استفاده کرد.
 • تهران میزبان یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی کالا و خدمات

  گروه بنگاه‌ها: ۱۲ دی‌ماه محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران میزبان نمایشگاهی است که صنعتگران و فعالان حوزه کالا، خدمات، تجهیزات فروشگاهی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای گردهم می‌آیند و جدیدترین تجهیزات، ماشین‌آلات، تولیدات و خدمات خود را به نمایش می‌گذارند.

بیشتر