آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۲۰

 • اقتصاد ۲۰۱۷ در «۵ تصویر»

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: در آستانه سال نو میلادی «صندوق بین‌المللی پول» مروری از اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۷ را در قالب ۵ نمودار ارائه کرده است. به گزارش این نهاد، سال ۲۰۱۷ سالی پر از آشوب بود. بلایای طبیعی متعدد، تنش‌های ژئوپلیتیک، و تقسیم‌بندی‌های سیاسی در بسیاری از کشورها برخی از ناآرامی‌های جامعه جهانی در سال ۲۰۱۷ بوده است.
 • مقصران بروز اقتصاد زیرزمینی

  دنیای اقتصاد: عوامل تشدیدکننده حجم اقتصاد زیرزمینی در ایران چیست؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد «بار مالیاتی»، «بیکاری» و «تحریم‌های اقتصادی» سه عاملی به‌شمار می‌روند که منجر به ضعف نهادی و پیدایش اقتصاد زیرزمینی در ایران شده‌اند. وجود تفاوت میان آمارهای درآمد و هزینه خانوارها، میزان و ارزش پرونده‌های قاچاق کالا، عمیق‌تر شدن فاصله طبقاتی و ناکارآمدی سیاست‌های دولت و عواملی از این دست در اقتصاد ایران، نشان‌دهنده وقوع بخشی از فعالیت‌های اقتصادی در بخش زیرزمینی است.
 • واردات پوشاک به مناطق آزاد سهمیه‌بندی شد

  دنیای اقتصاد: در پی امضای تفاهم‌نامه همکاری بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سهمیه واردات پوشاک و کالای همراه مسافر مناطق آزاد هفت‌گانه کشور تا پایان سال ۹۶ اعلام شد.
 • ۵۹ درصد مخازن سدها خالی است

  ایرنا: حجم ورودی آب به سدهای کشور از ابتدای سال آبی تا پایان هفته سوم آذر، با ۲۲ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۴ میلیارد و ۳۵۰ میلیون مترمکعب بود، به ۳ میلیارد و ۳۹۰ میلیون مترمکعب رسیده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، پاییز کم‌بارش امسال باعث کاهش ۲۲ درصدی حجم ورود آب به سدهای کشور شد. بر اساس آخرین اطلاعات ثبت شده با توجه به کاهش و پراکندگی بارش‌های پاییزی در سال جاری، ‌اکنون ۴۱ درصد حجم مخازن سدهای کشور پر و ۵۹ درصد آن‌ خالی است. همچنین از مجموع ۱۷۶ سد بزرگ کشور، حجم مخازن ۹۷ سد کمتر از ۴۰ درصد، ۲۰ سد بین ۴۰ تا ۵۰ درصد، ۲۶ سد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد، ۲۳ سد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد پر است.
 • سیاست تجاری در مسیر خطا

  دنیای اقتصاد: به‌زودی لایحه‌ای از سوی دولت برای افزایش تعرفه برخی کالاها در جهت تقویت تولید ملی به مجلس ارسال خواهد شد. این خبر در حالی اعلام شده است که تحقیقات کارشناسی نشان می‌دهد افزایش تعرفه تبعاتی به دنبال دارد که به نفع اقتصاد نیست و عملا سیاست تجاری را در مسیر خطا قرار می‌دهد. ارزیابی‌ها حاکی از این است که سیاست‌گذاری تعرفه‌ای برای حمایت از تولید داخلی باید به گونه‌ای باشد که به افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام‌شده منجر شود، نه اینکه برخی از صنایع را به حاشیه امن ببرد.
 • توافقات جدید گمرکی با عراق

  دنیای اقتصاد: در ملاقات رایزن بازرگانی سفارت ایران در بغداد با رئیس‌کل گمرکات عراق، طرفین برای حل ۱۰ مشکل اصلی در مناسبات گمرکی دو کشور تفاهم کردند؛ مساله‌ای که دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق آن را همراهی دستگاه دیپلماسی با فعالان اقتصادی عنوان می‌کند و معتقد است برای صادرکنندگان ایرانی بسیار مفید خواهد بود.
 • چالش‌های صادراتی در شورای گفت‌وگو

  دنیای اقتصاد: شب گذشته در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی چالش‌های صادراتی کشور مورد بررسی قرار گرفت. البته حاضران نسبت به عدم حضور برخی از اعضای شورا از جمله وزیر صنعت، معدن و تجارت گلایه کردند و از رئیس شورا خواستند تا در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، این موضوع را بررسی کند.

بیشتر