آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۰۸

 • برندگان میدان جهانی تجارت

  دنیای اقتصاد: برندگان عرصه جهانی تجارت چه کسانی خواهند بود؟ متولیان اقتصادی کشور بر این باورند که در جهان رقابتی امروز، کشورهایی موفق خواهند شد که در کنار دستیابی به ضریب بهره‌وری بالا، هزینه‌های سرمایه‌گذاری را کاهش، کیفیت تولید را افزایش و قیمت‌تمام شده محصولات را تقلیل دهند.
 • افزایش ۱۰ درصدی تولید سیگار درکشور

  دنیای اقتصاد: رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور عملکرد هشت ماه منتهی به آبان صنعت دخانیات کشور را در چهار بخش تولید، واردات، صادرات و مبارزه با قاچاق تشریح کرد. علی اصغر رمزی در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: میزان واردات سیگار طی مدت مذکور معادل یک میلیارد و ۹۷۰ میلیون نخ سیگار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۳ درصد کاهش یافته است.
 • سهم دریاها در تامین آب ایران

  ایسنا: یکی از اولویت‌های دولت دوازدهم احداث شبکه‌های آبرسانی به روستاهای مناطق ساحلی، مرزی و کویری است که در دولت یازدهم زمینه تولید ۲۰ هزار مترمکعب آب شرب از طریق آب شیرین‌کن فراهم شد و طبق وعده مسوولان تا پایان دولت دوازدهم این مقدار به ۷۰هزار متر مکعب خواهد رسید.
 • موانع و راهکارهای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق ایران
  سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی که نقش اساسی در ایجاد اشتغال و افزایش رشد و توسعه اقتصادی ‌کشور می‌تواند ایفا کند و از بعد داخلی موجب تحرک بیشتر بخش‌های مختلف اقتصادی و از بعد خارجی باعث ارائه جنبه‌ای مثبت از کشور در صحنه بین‌المللی و تقویت جایگاه سیاسی و امنیتی شود، در شرایط کنونی با موانع و مشکلاتی مواجه است.
 • الگوی مجارستان در رشد اقتصادی

  دنیای اقتصاد: چرا مجارستان به‌رغم میانگین رشد ۲ درصدی اتحادیه اروپا، به رشد ۴ درصدی اقتصادی دست پیدا کرده است؟ مسیر دستیابی به این رشد، مهم‌ترین محور سخنان وزیر اقتصاد مجارستان بود.
 • گشایش «دروازه ملل» بر تجارت جهان

  دنیای اقتصاد: فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح شد. سال گذشته ایران، هند و افغانستان توافق‌نامه راهبردی تاسیس دالان حمل‌و‌نقل و گذر بین‌المللی موسوم به موافقت‌نامه چابهار را امضا کردند که براساس آن مقرر شد بندر چابهار به مرکز منطقه‌ای ترانزیت، انرژی و تجارت منطقه تبدیل شود. توسعه بندر شهید بهشتی چابهار برای کشورهای آسیای‌میانه، هند، افغانستان و بسیاری از کشورهای اروپایی اهمیت فراوانی دارد؛ زیرا این بندر از نظر موقعیت جغرافیایی یکی از بهترین‌ مسیرهای ترانزیتی را فراهم می‌آورد.
 • کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران عضو اکوساک شد

  گروه بنگاه‌ها: کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران برای حضور فعال و موثر در مجامع بالادستی و بین‌المللی، پس از عضویت در بخش NGOهای سازمان ملل متحد، توانست به عضویت شورای اجتماعی و اقتصادی این سازمان (اکوساک) درآید.
 • دوره کاربردی «اصول تهیه و تنظیم قراردادهای بازرگانی بین‌المللی»

  دنیای اقتصاد: دوره آموزشی «اصول تهیه و تنظیم قراردادهای بازرگانی بین‌المللی» از سوی روزنامه «دنیای اقتصاد» در روز سه‌شنبه به مدت ۶ ساعت برگزار می‌شود.
 • راهکار مقاوم‌سازی در بخش مسکن

  دنیای اقتصاد: زلزله غرب کشور موجب شد تا بحث ضریب ایمنی ساخت‌وساز در کشور بار دیگر بر سر زبان‌ها افتد؛ به اعتقاد برخی کارشناسان این حوزه، نبود ساز و کار مهندسی و مدیریتی کیفی جامع متناسب با هر استان از یکسو و خلأ در قوانین ﻧﻈﺎم ﻣﻬﻨﺪﺳﻲ و ﻛﻨﺘﺮل ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن و نبود اهرم لازم در راستای اجرای قوانین در این بخش از سوی دیگر موجب شده تا شاهد افزایش سازه‌های بی‌کیفیت در کشور باشیم. چالشی که به اعتقاد برخی کارشناسان عبور از آن نیازمند بازنگری در آیین‌نامه قانون ﻧﻈﺎم ﻣﻬﻨﺪﺳﻲ و ﻛﻨﺘﺮل ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن است. سهم بالای تخریب‌ها در ساختمان‌های نوساز در زلزله اخیر، از جمله مواردی است که کارشناسان آن را به ضعف در قوانین ساخت‌وساز موجود در کشور نسبت می‌دهند.
 • تعهد دولت برای مهار نوسان قیمت کاغذ

  دنیای اقتصاد: معاونان وزیر ارشاد و صنعت، معدن و تجارت در اظهاراتی قول دادند که با اتخاذ تدابیر ارزی، نوسان قیمت در بازار کاغذ را مدیریت کنند. این در حالی است که به گفته فعالان این بخش، در چند روز گذشته قیمت کاغذ در بازار افزایش قابل‌توجهی داشته است. در همین راستا وزارت ارشاد با تاکید بر اینکه راه تقویت تولید داخلی کاغذ، افزایش تعرفه واردات نیست، برای برون رفت از بحران مصرف‌کنندگان کاغذ از جمله ناشران، بسته‌ای را پیشنهاد کرد.

بیشتر