• وعده رفع مداخله‌گری در بازار

  دنیای اقتصاد: وزیر پیشنهادی وزارت صمت به رسم وزرای پیشنهادی قبلی، در اتاق بازرگانی و در جمع فعالان اقتصادی حضور یافت تا نه‌تنها برنامه‌های خود را به آنها اعلام کند، بلکه شنونده درخواست‌ها و مطالبات بخش خصوصی باشد. وزارت صمت از ۲۲ اردیبهشت‌ بدون وزیر مانده و با سرپرست اداره شده است. در این مدت دو سرپرست در وزارت صمت حضور یافتند. نخست، حسین مدرس خیابانی که به‌عنوان وزیر به مجلس معرفی شد اما نتوانست رای اعتماد را از خانه ملت دریافت کند. پس از آن سرپرستی وزارت صمت به جعفر سرقینی سپرده شد و حال نیز گزینه جدیدی برای نشستن بر صندلی وزارتخانه مذکور به مجلس معرفی شده و قرار است این هفته در مجلس، خود را در معرض رای نمایندگان مردم در خانه ملت قرار دهد.
 • بازنگری در روند صدور جواز تاسیس‌های جدید

  دنیای‌اقتصاد: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: با توجه به ضرورت «رفع موانع تولید»، «بهبود فضای کسب‌و‌کار» و «حمایت از سرمایه‌گذاری‌های جدید»، بازنگری در دستورالعمل اعمال محدودیت حداقل ظرفیت برای صدور جواز تاسیس برای سرمایه‌گذاری‌های جدید به سازمان‌های استانی ابلاغ شد. به گزارش شاتا، سعید زرندی گفت: در سال ۹۵ برای صدور جواز تاسیس ۸۶ فعالیت صنعتی، حداقل ظرفیت تعیین شده بود که سرمایه‌گذارانی که می‌خواستند جواز بگیرند باید آن را رعایت می‌کردند و پایین‌تر از ظرفیت‌های اعلام شده جوازی صادر نمی‌شد. وی افزود: براساس درخواست سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی و تقاضاهای واصله از سوی سرمایه‌گذاران جدید (عمدتاً کوچک و متوسط) نقاط ضعف و قوت ابلاغیه مذکور در جلسات متعدد و به‌صورت جامع بررسی‌ شد. معاون طرح و برنامه گفت: تعداد رشته فعالیت‌های مشمول محدودیت فوق، از ۸۶ رشته فعالیت، به ۱۶ رشته فعالیت که رعایت حداقل ظرفیت تولید به‌دلیل اهمیت رقابت‌پذیری این صنایع، اجتناب‌ناپذیر است، کاهش یافته و به سازمان‌های استانی ابلاغ شد. زرندی تاکید کرد: البته از سازمان‌های استانی می‌خواهیم در غالب توصیه به سرمایه‌گذاران جدید در خصوص رعایت حداقل ظرفیت این رشته‌ها عمل کنند، اما دیگر محدودیت صدور جواز نخواهیم داشت.
 • بررسی شیوه محاسبه بدهی بنگاه‌ها توسط بانک‌ها

  دنیای‌اقتصاد: دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید معتقد است نگاه تسهیل‌گرایانه در روابط بخش تولید با شبکه بانکی کشور تا حدودی محدود بوده و نیازمند نگاهی نو و مبتنی بر شرایط روز است و در همین خصوص بازبینی در شیوه محاسبه بدهی واحدهای تولیدی توسط بانک‌ها یک ضرورت اساسی به شمار می‌آید. به گزارش شاتا، میثم زالی در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان کرمان با اشاره به اینکه واگذاری اختیارات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور به استان‌ها در حال پیگیری است، گفت: مصوبات کارگروه استانی هم رده ستاد مرکزی است و عمل نکردن به این مصوبات مصداق جرم است.
 • علت اصلی عدم موفقیت خصوصی‌سازی

  دنیای‌اقتصاد: در تازه‌ترین نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب‌وکار، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه به موفق نبودن شیوه اجرای خصوصی‌سازی در کشور به دلیل وجود برخی مخالفت‌ها در کنار نبود تجربه کافی اشاره کرد. به باور او باید خیلی زودتر بسترهای لازم برای خصوصی‌سازی مهیا می‌شد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، در ابتدای این نشست محمدباقر الفت، ضمن نگاهی به آنچه در راستای خصوصی‌سازی انجام شد، نبود تجربه و اعتقاد واقعی به این موضوع را علت اصلی عدم موفقیت در خصوصی‌سازی برشمرد.
 • اجرای ۲/ ۲ میلیارد دلار طرح‌های معدنی

  ایرنا: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده امسال ۲/ ۲ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی به اجرا گذاشته می‌شود که در چارچوب سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ در مجموع به ۱۳ میلیارد دلار خواهد رسید. خداداد غریب‌پور در مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام ایمیدرو توضیح داد: پارسال ۲/ ۳ میلیارد دلار طرح به مورد اجرا گذاشته شد.
 • ضربان کند تجارت با قاره سبز

  دنیای‌اقتصاد: تصویر تجارت کالایی ایران با اتحادیه اروپا در هفت ماهه سال ۲۰۲۰ ترسیم شد. آمارهای منتشر شده از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران نشان می‌دهد، تجارت ایران با این منطقه به سمت انقباض حرکت کرده است. طی هفت ماه نخست سال ۲۰۲۰،‌کل تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا (۲۷ کشور) معادل ۲ میلیارد و ۶۴۹ میلیون یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ افت بیش از ۹ درصدی را تجربه کرده است. طی هفت ماه نخست ۲۰۲۰ در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایران بیشترین ارزش تجارت را با آلمان داشته است. به طوری که حدود ۴۱ درصد از کل ارزش تجارت ایران با اتحادیه اروپا طی هفت ماهه ۹۹ مربوط به آلمان بوده است. ایتالیا، هلند، اسپانیا و فرانسه نیز سایر شرکای عمده تجاری ایران در اتحادیه اروپا هستند که به ترتیب سهم ۱۵ درصد، ۱۱ درصد، ۶ درصد و ۶ درصد از کل ارزش تجارت ایران با این منطقه طی دوره مورد بررسی را به خود اختصاص داده‌اند.
 • شیوه پیشنهادی بخش خصوصی برای امنیت اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: در تازه‌ترین نشست کمیسیون مسوولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران، ضرورت تعامل بخش خصوصی با پلیس در ایجاد توسعه و امنیت اقتصادی بررسی شد. در این نشست که برخی از نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی و روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران حضور داشتند، محورهای مشارکت مردم و بخش خصوصی در توسعه نظم و امنیت عمومی و اصلاح رویه‌ها باهدف جلوگیری از بروز آسیب‌های اقتصادی نیز موردتوجه قرار گرفت و مقرر شد تا با تشکیل کمیته راهبری در اتاق ایران، این محورها تایید و تعامل بخش خصوصی و پلیس تقویت شود.
 • شکایت جمعی از شرکت‌های آمریکایی از دولت ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: حدود ۳ هزار و ۵۰۰ شرکت آمریکایی شامل «تسلا»، «فورد موتور»، «تارگت» و... در دو هفته اخیر دولت ترامپ را به خاطر تعرفه‌های اعمالی بر بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار از واردات محصولات چینی مورد پیگیرد قانونی قرار داده‌اند. این پروندها که در «دادگاه تجارت بین‌المللی ایالات‌متحده» علیه رابرت لایت‌هایزر، نماینده تجاری آمریکا و سازمان حفاظت گمرکی و مرزی این کشور گشوده شده‌اند، آنچه را که تشدید غیرقانونی جنگ‌تجاری آمریکا علیه چین از طریق وضع راند سوم و چهارم تعرفه‌ها خوانده شده به چالش کشیده‌اند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از راشا تودی، در بخشی از این چالش‌ قانونی، شرکت‌های شاکی این بحث را مطرح می‌کنند که دولت ترامپ نتوانسته الزام وضع تعرفه در یک دوره ۱۲ ماهه را رعایت کند و پروسه‌های دولتی در اعمال این تعرفه‌ها رعایت نشده است.
 • واردات کالاهای اساسی از سوی شرکت بازرگانی دولتی از نصف کمتر شد

  دنیای‌اقتصاد: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که واردات برنج، روغن خام و شکر به لحاظ وزنی در پنج ماه اول سال گذشته به ترتیب حدود ۳، ۵/ ۲ و ۴ برابر واردات این کالاهای اساسی در مدت مشابه امسال بوده است.
 • تشویق ۲۲۶۸ صادرکننده‌

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بر اساس تحلیل انجام شده ۲۲۸۶ صادرکننده که ۱۰۰ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند مورد تقدیر قرار خواهند گرفت. به گزارش اکسپورتنا،حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بر اساس تحلیل انجام شده ۲۲۸۶ صادرکننده ۱۰۰ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند که از آنان تقدیر خواهد شد. وی افزود: این تعداد از صادرکنندگان بر اساس گروه‌های کالایی، میزان صادرات، میزان تعهد صادراتی، میزان بازگشت ارز و همچنین روند بازگشت ارز طبقه‌بندی شده‌اند که از مهم‌ترین شاخص‌های مدل طراحی شده، میزان صادرات و در نتیجه میزان بازگشت ارز، گروه‌های کالایی و همچنین روند بازگشت ارز از آبان ۱۳۹۸ تا مرداد امسال است. به گفته زادبوم، از بین مجموع صادرکنندگانی که صددرصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند، صادرکنندگان با بیش از ۱۰ میلیون یورو صادرات تفکیک شده‌اند و از این تعداد، صادرکنندگانی که بر اساس گزارش‌های دریافتی از بانک مرکزی به صورت ماهانه روند بازگشت ارز بیش از ۹۰ درصد را رعایت کرده‌اند، انتخاب شده‌اند که پس از بررسی‌های نهایی و تایید از سوی سایر مراجع ذی‌ربط، از آنان تقدیر خواهد شد. وی اظهار کرد: در مراحل بعد از سایر صادر‌کنندگانی هم که با درک صحیح شرایط اقتصادی، بازگشت ارز خود را تسریع کرده‌اند، تقدیر به عمل خواهد آمد.
 • راز شکست مقررات‌زدایی

  دنیای‌‌اقتصاد: شکست مقررات‌زدایی در ایران ریشه در کجا دارد؟‌ چرا ۸ سال تلاش برای مقررات‌زدایی از سوی سیاست‌گذاران راه به جایی نبرده و محیط کسب‌و‌کار همچنان با دست‌اندازهای متعددی مواجه است؟ دکتر موسی غنی‌نژاد می‌گوید علت کج‌کارکردی مذکور آن است که نهادها و سازمان‌هایی که خودشان مقررات را وضع کرده‌اند، مسوول حذف همان مقررات و مجوزهای زاید هم شده‌اند. مسیر درست مقررات‌زدایی به فاصله‌گیری از نرخ‌گذاری دستوری و پرهیز از کنترل بازار برمی‌گردد.
 • تقسیمات بازار اوراق بهادار

  علیرضا صالحی/ قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران و وکیل پایه یک دادگستری
  در ادامه بحث بورس اوراق بهادار، در این یادداشت به تقسیمات بازار اوراق بهادار می‌پردازیم. بازار اوراق بهادار بر اساس مرحله و زمان عرضه اوراق بهادار و نیز نوع دارایی یا ابزارهای مالی به بازار اولیه، بازار ثانویه و بازار مشتقه تقسیم می‌شود. مطابق بند‌های ۹ تا ۱۱ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ۱۳۸۴ در این خصوص می‌توان گفت: بازار اولیه، اولین عرضه و پذیره‌نویسی اوراق بهادار جدیدالانتشار را شامل می‌شود و منابع حاصل از عرضه اوراق بهادار در اختیار ناشر قرار می‌گیرد.
 • وضعیت تجارت با اروپا

  دنیای‌‌اقتصاد: طی هفت ماه نخست سال ۲۰۲۰، کل تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا (۲۷ کشور)معادل ۲ میلیارد و ۶۴۹ میلیون یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹، افت بیش از ۹ درصدی را تجربه کرده است. طی این هفت ماه، تنها در ژانویه، تجارت ایران با ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در سطح قابل توجهی بالاتر از ماه مشابه سال ۲۰۱۹ قرار داشته است، در ماه‌های بعد، به دلیل شیوع گسترده کووید- ۱۹ و تشدید تحریم‌ها علیه ایران، تجارت ایران با این منطقه در سطحی پایین‌تر از مدت مشابه سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است. به گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران، کمترین میزان تجارت ایران با اتحادیه اروپا در هفت ماهه ۲۰۲۰، مربوط به ماه آوریل و بیشترین آن مربوط به ماه ژوئن است. بیشترین کاهش ماهانه تجارت ایران با این منطقه نیز در جولای با کاهش حدود ۲۰ درصدی ارزش تجارت رخ داده است. مشروح این گزارش را فردا در روزنامه «دنیای‌‌اقتصاد» بخوانید.
 • کاهش تجارت جهان در فصل دوم ۲۰۲۰

  دنیای‌اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی» تازه‌ترین ارزیابی خود را از تجارت کالایی جهان منتشر کرد. براساس این گزارش، حجم تجارت کالایی جهان در فصل دوم ۲۰۲۰ در مقایسه دوره مشابه سال گذشته با کاهش ۳/ ۱۴ درصدی مواجه شد. این کاهش عمدتا به‌خاطر اقدامات محدودکننده‌ای بود که برای مقابله با بیماری کرونا به اجرا درآمد و بر اقتصادهای جهانی اثرات منفی گذاشت. براساس شواهد، این کاهش در تجارت کالایی بسیار شدیدتر از کاهش ۲/ ۱۰ درصدی بود که در بحران مالی جهانی بین فصل سوم ۲۰۰۸ تا فصل نخست ۲۰۰۹ تجربه شد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» تازه‌ترین آمارهای «سازمان تجارت جهانی» حاکی از آن است که در میان مناطق، شدیدترین کاهش را اروپا با منفی ۲۱ درصد و آمریکای شمالی با منفی ۲۰ درصد تجربه کرده‌اند. این در حالی است کاهش در جریان تجارت کالایی فصل دوم برای منطقه آسیا به نسبت خفیف‌تر بوده، با نرخ منفی ۷ درصد. ارزش دلاری حجم تجارت کالایی نیز در فصل دوم کاهش قابل‌توجهی را به ثبت رساند و نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد سقوط کرد. در مقایسه، در زمان بحران مالی جهانی، ارزش دلاری تجارت کالایی جهان با سقوط ۳۳درصدی در فصل دوم ۲۰۰۹ مواجه شده بود.
 • افزایش دو برابری تجارت کالاهای کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: «سازمان غذا و کشاورزی ملل‌متحد (فائو)» تازه‌ترین گزارش وضعیت بازارهای کالاهای کشاورزی جهان خود را برای سال ۲۰۲۰ منتشر کرد. براساس این گزارش، تجارت محصولات کشاورزی-غذایی جهان از سال ۱۹۹۵ با بیش از دو برابر شدن، به حدود ۵/ ۱ هزار میلیارد (تریلیون) دلار در ۲۰۱۸ رسید. در این افزایش، صادرات اقتصادهای نوظهور و درحال‌توسعه روندی صعودی و سهمی بیش از یک‌سومی از مجموع تجارت جهانی داشته است. به اعتقاد کارشناسان این سازمان، تجارت جهانی و بازارهای کارآمد از آنجا که در قلب فرآیندهای توسعه قرار دارند، منجر به ایجاد رشد اقتصادی، توسعه پایدار و تقویت انعطاف‌پذیری در برای شوک‌های اقتصادها می‌شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر