آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۰۱

 • تغییر ایدئولوژی شرق

  دنیای اقتصاد: نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد محبوبیت «جهانی شدن» در کشورهای شرقی از بلوک غرب سبقت گرفته است. اگرچه مهد «جهانی شدن» در کشورهای غربی از جمله آمریکا، فرانسه و سایر متحدانشان بود، اما محبوبیت مردمی آن همزمان با شیوع سیاست‌های حمایت‌گرایی در دنیا، روز‌به‌‌روز کمتر می‌شود و برعکس آن در کشورهای شرقی که زمانی دارای اقتصادهای بسته بودند، علاقه‌مندی به «جهانی شدن» که نمادی از اقتصاد باز است، رو به افزایش است. براساس این نظرسنجی، درصد نظرات مثبت، منفی و ممتنع شهروندان ۱۹ کشور جهان نسبت به «جهانی شدن» به‌دست آمده است. بر این اساس، مردم ویتنام بیشترین موافقت را با جهانی شدن (۹۱درصد مشارکت‌کنندگان در این کشور) اعلام کرده‌اند. بعد از آن، مردم کشورهای فیلیپین، هند، تایلند، مالزی و اندونزی بیشترین نظر مثبت درخصوص «جهانی شدن» را ثبت کرده‌اند. در مقابل، سرخوردگی مردم فرانسه از «جهانی شدن» یکی از قابل توجه‌ترین نتایج این نظرسنجی است؛ به‌طوری‌که فرانسه کشوری است که منفی‌ترین دیدگاه را نسبت به «جهانی شدن» ثبت کرده و بعد از آن آمریکا و بریتانیا قرار دارند. اما در نهایت نتایج به‌دست‌آمده از مجموع کشورهای مورد بررسی بیانگر آن است که ۷۰ درصد مردم جهان نظر مثبت درخصوص «جهانی شدن» دارند.
 • اعلام نظام جدید حمایت‌تعرفه‌ای

  دنیای اقتصاد: سیاست‌های حمایتی جدید و میزان مداخله دولت در صنایع، ازسوی وزیر صنعت، معدن و تجارت تشریح شد. محمد شریعتمداری در مراسم افتتاح سه نمایشگاه بین‌المللی «انرژی خورشیدی و صنایع وابسته»، «صنعت آرد و نان» و «لوازم خانگی» به‌صورت مجزا درخصوص استراتژی حمایت از تولید داخلی سخن گفت و خواستار کاهش مداخلات دولت در برخی صنایع شد.
 • قیمت‌گذاری نان از ایران تا پاریس

  دنیای اقتصاد: مجوز افزایش ۱۵درصدی قیمت انواع نان مطابق با مصوبه ستاد تنظیم بازار هفته گذشته ابلاغ شد و رئیس اتحادیه نانوایان در این زمینه، می‌گوید: افزایش قیمت از امروز (۴آذر) در تهران و حدود دو روز بعد از آن، در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.
 • نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو در آستانه افتتاح

  گروه بنگاه‌ها: احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو با توجه به حجم سرمایه و میزان اشتغال، نمونه بارز جذب سرمایه‌گذار خارجی و تحقق اقتصاد مقاومتی در منطقه آزاد ماکو است.
 • تجارب جهانی و اصلاح نظام بانکی

  مسعود خوانساری/ رئیس اتاق تهران
  نظام بانکی به یکی از مهم‌ترین معضلات اقتصادی کشور تبدیل شده و به تعبیری بانک‌ها از سرویس‌دهی به اقتصاد که یکی از اصلی‌ترین کارهایشان است، بازمانده‌اند و خبری از تجدیدساختار آنها نیست. به همین دلیل از دو منظر می‌توان به موضوع بحران نظام بانکی پرداخت. قانون پولی و بانکی در سال ۱۳۵۱ به تصویب رسید. بعد از پیروزی انقلاب یکی از مسائل عمده که دغدغه همه مسوولان بود به بحث عملیات بانکی بدون‌ربا مربوط می‌شد.
 • معرفی استان‌های پیشتاز در خرید تضمینی گندم

  خبرگزاری مهر: معاون وزیر جهاد کشاورزی، از پایان خرید تضمینی گندم در کشور خبر داد و گفت: امسال حدود ۸ میلیون و ۸۷۵ هزارتن در قالب خرید تضمینی، از کشاورزان خریداری شد. یزدان سیف افزود: تمام ۱۱۶ هزار میلیارد ریال مطالبات کشاورزان در این زمینه، به‌حساب آنها واریز شده و ما هیچ بدهی به تولیدکنندگان نداریم.
 • نمره کوچک‌ها در تجارت

  دنیای اقتصاد: پررنگ شدن مشکلات ناشی از اقتصاد تک‌محصولی و تکیه بر درآمدهای نفتی در سال‌های اخیر، موجب شد که اهمیت و نقش صادرات غیرنفتی به‌خصوص در بخش صنعت بیش از پیش موردتوجه قرار گیرد. در این‌خصوص می‌توان به امتیازاتی که برای صنایع کوچک و متوسط در نظر گرفته شده اشاره کرد، امتیازاتی که رشد کوچک‌ها را به همراه داشته و با توجه به آمار اعلام شده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ۸ ماه منتهی به آبان سال‌جاری واحدهای کوچک و متوسط توانسته‌اند کارنامه قابل‌قبولی در بخش صادرات به‌دست آورند.
 • ملاحظات اقتصادی دسترسی به انرژی برق

  دکتر حجت‌الله سوري مشاور معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو
  بر اساس گزارش تراز انرژی کشور در سال ۱۳۹۳، تمام جمعیت شهری و ۸/ ۹۹ درصد جمعیت روستایی کشور از نعمت برق برخوردار بوده‌اند. این به آن معنا است که هیچ روستای دارای سکنه قابل‌توجهی فاقد برق نیست و با توجه به اینکه کل جمعیت روستایی کشور طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ بیش از ۲۰میلیون و ۷۳۰هزار نفر گزارش شده است، در نتیجه جمعیت روستایی فاقد برق می‌تواند به مراتب کمتر از ۵۰ هزار نفر باشد.
 • هشدار فعال شدن کارگاه‌های تولید تنباکوی تقلبی

  گروه بنگاه‌ها: رئیس انجمن واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی نسبت به فعال شدن کارگاه‌های تولید تنباکوی جعلی و تقلبی که فاقد استاندارد و کیفیت هستند، هشدار داد. محمدرضا تاجدار در گفت‌وگو با روابط عمومی انجمن واردکنندگان وصادرکنندگان محصولات دخانی گفت: در پی توقف واردات انواع تنباکوی معسل با رای دیوان عدالت اداری، قیمت این نوع تنباکو در کشور افزایش یافته و همین مساله سبب فعال شدن سودجویان شده است.
 • مانع واردات چیلرهای تراکمی و جذبی شوید

  گروه بنگاه‌ها: تعدادی از شرکت‌های صاحب‌نام فعال در عرصه صنعت تهویه مطبوع، طی نامه‌ای به دکتر شیخ زین‌الدین، معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری ریاست‌جمهوری خواهان ممنوعیت ورود انواع چیلرهای تراکمی و جذبی به کشور شدند.

بیشتر