آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۱۹۴

 • غربال نیمه‌تمام‌ها

  دنیای اقتصاد: فهرست پروژه‌های نیمه‌تمام و جدید قابل واگذاری به بخش خصوصی در دو سطح «ملی» و «استانی» رونمایی شد. مجموع پروژه‌های نیمه تمام برابر با ۳ هزار و ۹۳۵ طرح است که براساس گردآوری صورت گرفته ۱۰۴۹ طرح مشمول طرح‌های ملی و ۲۸۸۶ طرح نیز به طرح‌های استانی اختصاص داشته است.
 • پروژه‌های جذاب برای خارجی‌ها

  دنیای اقتصاد: جغرافیای جذب سرمایه خارجی در صنایع کشور در نیمه نخست سال‌جاری از تصویب بیش از ۸/ ۱ میلیارد دلارسرمایه‌گذاری برای ۱۶ نقطه کشور حکایت دارد.
 • ممنوعیت تولید و واردات محصولات دخانی معطر

  دنیای اقتصاد: رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور از ممنوعیت تولید و واردات «محصولات دخانی معطر» در کشور خبر داد. این در حالی است که براساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، درباره تعیین زمان اجرای این قانون به‌زودی تصمیم‌گیری خواهد شد.
 • راه‌اندازی آزمایشگاه آب در مناطق زلزله‌زده

  دنیای اقتصاد: کدر شدن آن شرب در مناطق زلزله‌زده موجب شد تا راه‌اندازی چهار آزمایشگاه آب در مناطق شهری و روستایی زلزله‌زده در دستور کار قرار گیرد. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با اعلام این خبر با تاکید بر اینکه با رفع کدورت آب نسبت به توزیع آب در شبکه اقدام می‌کنیم، گفت: انشعابات آب به دلیل زلزله تخریب شده است، بنابراین به دلیل احتمال آبگرفتگی منازل فعلا نمی‌توانیم آب شرب سرپل ذهاب را وصل کنیم.
 • عملیات برق‌رسانی منتظر آواربرداری

  دنیای اقتصاد: عملیات برق‌رسانی در انتظار اتمام عملیات آواربرداری است. معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر به جز منطقه قصرشیرین و سرپل ذهاب در هیچ کدام از مناطق کرمانشاه خاموشی نداریم. همچنین اگر عملیات آواربرداری به اتمام برسد، می‌توانیم عملیات برق‌رسانی را با سرعت بیشتری پیش ببریم.
 • ۵/ ۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در تجدیدپذیرها

  دنیای اقتصاد: با توجه به مزایای انرژی‌های تجدید‌پذیر بسیاری از کشورها در تلاشند تا در آینده بتوانند ۱۰۰ درصد انرژی خود را از تجدیدپذیرها تامین کنند؛ چرا که این نوع از انرژی به مرور ارزان‌تر و دسترسی به آن راحت‌تر می‌شود. روندی که موجب شد در سال‌های اخیر ایران نیز در این زمینه گام‌هایی بردارد و این امر موجب شد تا شاهد افزایش درخواست تقاضای خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور باشیم.
 • بی‌نیازی کشور از واردات چوب «ترمو»

  گروه بنگاه‌ها: سفیر فنلاند در ایران از کارخانه مازندچوب‌آریا که با تجهیزات فنلاندی تنها تولیدکننده چوب ترمو در ایران است، ‌بازدید کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» کارخانه مازند چوب آریا با خرید این تکنولوژی های‌تک از فنلاند، کشور را از واردات چوب ترمو بی‌نیاز خواهد کرد.
 • گلوگاه جا‌به‌جایی بنگاه‌های مزاحم

  دنیای اقتصاد: چرا خروج بنگاه‌های مزاحم از سطح شهر تسریع نمی‌شود؟ براساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، قرار بود از ایجاد و تاسیس کلیه اماکنی که به‌نحوی موجب بروز مزاحمت برای ساکنان یا مخالف اصول بهداشت در شهرهاست، جلوگیری شود. به نحوی که در این ماده شهرداری مکلف است از تاسیس تمام مشاغلی که ایجاد مزاحمت و سروصدا می‌کنند یا تولید دود یا عفونت یا تجمع حشرات و جانوران را به‌دنبال دارند، جلوگیری کند و در تخریب کوره‌های آجر و گچ و آهک‌پزی و خزینه گرمابه‌های عمومی که مخالف بهداشت است، اقدامات لازم را به‌عمل آورد.
 • رشد «تجارت» در فصل چهارم ۲۰۱۷

  دنیای اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی» (WTO) جدیدترین ارزیابی خود را از تجارت جهان برای فصل چهارم ۲۰۱۷ منتشر کرد. به گزارش این نهاد، تجارت کالای جهان، رشدی ملایم و مناسب را در فصل چهارم ۲۰۱۷ تجربه خواهد کرد.
 • وعده تحویل ۸ هواپیمای ATR تا پایان سال ۲۰۱۷

  دنیای اقتصاد: مدیر شرکت هواپیماسازی ATR اعلام کرد که تا پایان سال جاری میلادی ۸ فروند هواپیمای دیگر به ایران تحویل می‌دهد. بعد از امضای قرارداد با این شرکت ایتالیایی-فرانسوی تاکنون ۶فروند از هواپیماهای سفارش داده شده تحویل ایران داده شده است.
 • سازوکار جذب پول‌خارجی با کمک خصوصی‌ها

  دنیای اقتصاد: سازوکار جذب سرمایه‌خارجی در تازه‌ترین نشست کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین در این نشست که با حضور قائم مقام سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و نایب‌رئیس اتاق ایران برگزار شد، محورهای همکاری بخش‌خصوصی در زمینه جذب سرمایه‌خارجی ارزیابی شد.
 • موافقت با افزایش ۱۵درصدی قیمت نان

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف ایران از موافقت ستاد تنظیم بازار برای افزایش ۱۵درصدی قیمت نان به شرط اصلاح چانه‌ نان در مجموعه صنعت تولید نان خبر داد و گفت: پیشنهاد نانوایان ۳۰درصد افزایش نرخ بود که با آن موافقت نشد. علی فاضلی افزود: به‌عنوان رئیس اتاق اصناف ایران شخصا با افزایش قیمت نان مخالف هستم و معتقدم نان باید تک‌نرخی باشد.
 • تغییر حقوق ورودی موز سبز

  دنیای اقتصاد: با مصوبه هیات وزیران و به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، حقوق ورودی موز سبز معادل ۲۰ درصد تعیین شد. از سوی دیگر، به ازای صادرات یک‌ونیم کیلوگرم سیب درختی و صادرات یک کیلوگرم کشمش و صادرات دو کیلوگرم پرتقال، حقوق ورودی یک کیلوگرم موز معادل ۵درصد ارزش تعیین شده است.
 • نامساعدی کسب‌وکار در حوزه حمل‌ونقل

  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی: دبیر انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی کالا ضمن نامساعد خواندن فضای کسب‌وکار در حوزه حمل‌ونقل اظهار کرد: شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی با مشکلات متعددی در زمینه‌های گمرکی، امور‌بانکی، روادید، امور مالیاتی و بیمه مواجه هستند. محمدجواد عطرچیان افزود: علاوه بر مشکلات فوق، نه تنها حجم حمل‌ونقل کالا، بلکه حجم جابه‌جایی حمل‌ونقل بین‌المللی و ترانریت کالا نیز با کاهش مواجه است. دبیر انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی کالا یکی از نکات مهم و کاربردی را گمرک الکترونیک عنوان کرد و گفت: اگرچه راه‌اندازی گمرک الکترونیک موجب صرفه‌جویی در زمان و حذف کاغذ در جابه‌جایی اسناد می‌شود، اما به‌رغم اقدامات خوب گمرک، برای جا افتادن این فرآیند در کشور به ساختار‌های مناسبی نیاز است و به همین خاطر شرکت‌های حمل‌ونقل با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.
 • برنامه افزایش تعرفه واردات گیاهان دارویی

  دنیای اقتصاد: مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی از تدوین طرح ملی گیاهان دارویی خبر داد و اعلام کرد: از سال آینده تعرفه واردات گیاهان دارویی افزایش می‌یابد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر