آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۱۸۸

 • دور باطل کنترل قیمت‌ها

  دنیای اقتصاد: موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با اشاره به تجارب گذشته اقتصاد ایران معتقد است قیمت‌گذاری‌های ادواری از سوی نهادها و سازمان‌های اجرایی و حتـی مجلـس در طـرح تثبیـت قیمت‌ها، هرچند تاثیرات قابل ملاحظه‌ای در عملکرد اقتصادی کشور داشته است، با این حال اقتصاد کشور به اهداف موردنظر نرسیده است. به اعتقاد این موسسه، هر بخشـی از اقتصـاد کـه در چـارچوب سیاسـت هـای کنتـرل دسـتوری قیمت‌ها قرار گرفته است به نحوی با ناکارآمدی و بهره‌وری پایین‌دست و پنجه نرم می‌کند.
 • برآورد میزان خاموشی به ازای هر مشترک

  دنیای اقتصاد: معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر اعلام کرد که طبق آمارهای سال ۹۶-۹۵ میزان متوسط خاموشی در کل کشور به‌ازای هر مشترک ۲/۵دقیقه در روز است که اگر سالی ۳ هزار میلیارد تومان برای اصلاح شبکه فرسوده برق داده شود، می‌توان میزان خاموشی را به زیر ۲/۵ دقیقه رساند.
 • نسخه دولت برای شارژ مالی طرح‌های معدنی

  دنیای اقتصاد: نسخه دولت به منظورشارژ مالی طرح‌های معدنی رونمایی شد. براساس این نسخه، نرخ سود وام در بخش معدن یک درصد کاهش یافت و سقف تخصیص تسهیلات معدنی هم برداشته شد.
 • افتتاح سه کارخانه فرآوری سنگ آهن در سنگان؛ به زودی

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات عامل ایمیدرو از افتتاح قریب‌الوقوع ۳کارخانه فرآوری سنگ آهن (گندله و کنسانتره) در سنگان از سوی رئیس‌جمهوری خبر داد و گفت: در این منطقه که تا چندی قبل متروکه بود اکنون ۶ هزار نفر مشغول کار هستند.
 • ۸ ایراد به ایجاد شاهراه‌های جدید تجاری

  دنیای اقتصاد: تحقیقات نشان می‌دهد در دنیا مناطق آزاد با اصول پذیرفته شده‌ای همچون مساحت محدود، محصورشده، فاقد جمعیت ساکن و با رویکرد تولیدی و تخصصی ایجاد می‌شوند. حال آنکه کارشناسان بر این باورند که در ایران نه تنها قواعدی از این دست بر مناطق آزاد حاکم نبوده، بلکه اهداف ایجاد این مناطق نیز در حد انتظار محقق نشده است. با این وجود دولت لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد و سیزده منطقه ویژه اقتصادی جدید را به مجلس فرستاده است.
 • بخشنامه‌ای برای تعیین تکلیف کالاهای قاچاق

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام گمرک ایران، اخذ مجوز بهداشتی، استاندارد، قرنطینه‌های نباتی و دامی، برای صادرات کالاهای قاچاق الزامی شد.
 • افزایش ۲۳ درصدی صادرات فرش ایران

  دنیای اقتصاد: معاون بازاریابی مرکز ملی فرش ایران اعلام کرد که صادرات فرش ایرانی طی سال گذشته ۸/ ۲۳ درصد و در ۶ ماه نخست امسال ۳/ ۱۳ درصد رشد داشته است. به گزارش «ایرنا»، مجتبی فیض‌اللهی در مراسم تجلیل از فعالان صنعت فرش استان زنجان گفت: فرش یکی از بهترین مصادیق در حوزه اشتغال، اقتصاد مقاومتی، افزایش تولید ناخالص ملی و کاهش بیکاری است. وی افزود: با کمترین میزان سرمایه و در کمترین فضا در حوزه فرش می‌توان اشتغال ایجاد کرد و در زمینه کاهش نقدینگی و افزایش بهره‌وری از سرمایه ملی گام برداشت.
 • طراحی و تولید ترانسفورماتور ویژه نیروگاه‌های بادی

  گروه بنگاه‌ها: متخصصان جوان ایرانی برای نخستین بار موفق به طراحی و تولید ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه‌های بادی با قدرت‌های ۷/ ۲ و ۴/ ۳ مگاولت آمپر (mva) با قابلیت کم‌نظیر نصب در توربین‌های بادی شدند.
 • افزایش تولید غلات در سال ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی‌های سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) حاکی از رشد بی‌سابقه تولید جهانی غلات و سطح ذخایر این محصولات در سال ۲۰۱۸ است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر